Co to są kaszaki

Zabieg wycięcia kaszaka

Co to są kaszaki, czy są groźne i jak należy je leczyć?

Kaszaki to niewielkie torbiele, cysty naskórkowe, zlokalizowane najczęściej w okolicy twarzy, głowy i innych owłosionych części ciała. Są to łagodne guzy, które same w sobie nie stwarzają zagrożenia dla życia, ale mogą być przyczyną zakażeń. Co należy wiedzieć o kaszakach, jak nie dopuścić do ich rozwoju i jak je leczyć? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Etiologia – czym są kaszaki?

Kaszak jest potoczną nazwą cysty naskórkowej lub torbieli łojowej i zalicza się go do niezłośliwych, łagodnych guzów nowotworowych skóry. Nie daje przerzutów i nie zagraża życiu, ale dla pewności warto poddać wyciętą zmianę badaniu histopatologicznemu. Zmiana ta wygląda jak wypukłość na skórze, a jej wnętrze jest wypełnione mieszaniną łoju, zrogowaciałej tkanki oraz mieszków włosowych.

Przyczyn powstawania kaszaków jest kilka:

 • Kosmetyki – jedną z przyczyn tworzenia się torbieli są nieodpowiednio dobrane kosmetyki, które uczulają i doprowadzają do stanów zapalnych mieszków włosowych. Czasami wystarczy zmiana kosmetyków, by zapobiec powstawaniu problemów w przyszłości.
 • Defekt mieszków włosowych – wszelkiego rodzaju uszkodzenia skóry (przecięcia, urazy, otarcia, rany pooperacyjne) mogą powodować uszkodzenie mieszków włosowych, a przez to sprzyjać powstawaniu kaszaków.
 • Genetyka – niektóre osoby są bardziej predysponowane do powstawania nowotworów. Osoby mające tendencję do znamion skórnych, a także te, u których w rodzinie notowano przypadki zachorowań na nowotwory, muszą baczniej przyglądać się swojej skórze. Na kaszaki narażone są również osoby z zespołem genetycznym Gardnera.
 • Wady rozwojowe – w rzadkich przypadkach kaszaki mają początek już w okresie płodowym. Komórki macierzyste skóry i włosów zostają zamknięte w komórkach innych tkanek i dochodzi do powstawania cyst.

Wyróżniamy dwa typy kaszaków:

 • Kaszak rzekomy – powstaje na skutek zaczopowania gruczołu łojowego. Można go rozpoznać gołym okiem, gdyż po naciśnięciu wydostaje się z niego tłusta, nieprzyjemna w zapachu substancja. Przyczyną tego typu zmian może być np. zła higiena lub zranienia skóry.
 • Kaszak prawdziwy – ma podłoże genetyczne i powstaje poprzez wnikanie w głąb skóry komórek, które normalnie powinny znajdować się na powierzchni. Jest to uwarunkowany, genetyczny defekt skórny.

Diagnostyka – kiedy należy skorzystać z porady lekarza?

Każda niepokojąca zmiana na skórze powinna zostać poddana obserwacji. Najlepiej zgłosić się do dermatologa, który przyjrzy się guzkom i zaordynuje odpowiednie leczenie lub skieruje pacjenta na dodatkowe badania. W gabinecie chirurgicznym Urobene masz dostęp do specjalistów dermatologii i chirurgii, którzy służą radą i doświadczeniem. Wykonujemy zabiegi nacięcia i drenażu cyst, wycięcia chirurgicznego, laseroterapii i krioterapii.

Cysty są specyficzne i w większości przypadków łatwe do odróżnienia od innych zmian skórnych. Charakteryzuje je: cielisty, miękki lub twardy guzek z ciemnym punktem na samym szczycie. Skóra wokół jest zaczerwieniona, bolesna, a przy próbie wyciśnięcia jeśli doszło do wtórnej infekcji bakteryjnej, pojawia się żółtawa tłuszczowo-komórkowa maź.

Zagrożenia

Kaszaki mogą być wrotami przenikania patogenów, dlatego jeśli wywiąże się stan zapalny, koniecznie należy zwrócić się do lekarza, gdyż taki zakażony kaszak może doprowadzić do wniknięcia bakterii do organizmu i poważnego zakażenia ogólnoustrojowego. Takie sytuacje na szczęście są rzadkie, ale nie wolno ignorować stanu zapalnego.

Sposoby leczenia – gdzie i kiedy poddać się operacji wycięcia kaszaka?

W gabinecie chirurgicznym Urobene dysponujemy nowoczesnymi metodami usuwania kaszaków. Stosujemy terapię dopasowaną do rozmiarów, lokalizacji i stopnia zaawansowania guza i zawsze dobieramy procedurę, która będzie najskuteczniejsza, a jednocześnie najbezpieczniejsza dla pacjenta.

Metody, które stosujemy w naszym gabinecie:

 • Nacięcie i drenaż
 • Wycięcie chirurgiczne cysty z całą zawartością
 • Laseroterapia znamion
 • Kriochirurgia guzów
 • Antybiotykoterapia

Aby sprawdzić, czy zmiana faktycznie była kaszakiem, czy może innym rodzajem nowotworu, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu badania histopatologicznego usuniętej tkanki, by zyskać całkowitą pewność o niezłośliwości zmiany.

Niezakażone kaszaki nie wymagają chirurgicznego usunięcia i można wypróbować domowe sposoby na zmniejszenie guzka. Istnieją kosmetyki regulujące pracę gruczołów łojowych, warto z nich korzystać. Można także przygotować napar ze skrzypu, który złagodzi podrażnienie i ureguluje pracę gruczołów łojowych. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej higienie, a skórę regularnie złuszczać peelingami i stosować kosmetyki zmniejszające łojotok skórny. Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie przekłuwać, usuwać i wycinać kaszaka, gdyż grozi to zakażeniem i powstaniem blizn.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zasięgnąć fachowej, lekarskiej porady i skonsultować się z dermatologiem lub chirurgiem, zapraszamy do gabinetu Vitabene w Warszawie na ul. Powązkowskiej 44 pierwsze piętro gabinet 14. Jesteśmy tu dla Ciebie.