Stopnie odleżyn

Stopnie odleżyn

Stopień I odleżyny: zaczerwienienia, podrażnienia, które znikają po ustąpieniu nacisku.

Stopień II odleżyny: zaczerwienienie, które nie zniknie po zmniejszeniu nacisku, obrzęk powierzchni, erozja skóry, bolesność miejscowa.

Odleżyny stopnie powstawanie
Odleżyna 2 stopień

Stopień III odleżyny: głębokie uszkodzenie skóry całej warstwy skóry właściwej. Uszkodzenie zwykle dotyczy też głębszych struktur takich jak tkanka podskórna. Zwykle w tym stopniu odleżyny widoczna jest czarna twarda martwiczo zmieniona skóra otoczona rąbkiem odczynu zapalnego okolicznych tkanek. Pacjent mimo ewidentnej martwicy tkanek nie zgłasza dolegliwości – odleżyna nie boli. Obszar widocznej na skórze martwicy to przysłowiowy czubek góry lodowej – pod tą czarną tkanką jest stożkowata lub wrzecionowata głęboka na kilka centymetrów martwica. Na tym etapie konieczne jest jak najszybsze wycięcie martwiczych tkanek przez chirurga. Niestety zwykle brak bólu i brak reakcji otoczenia powodują, że martwica się pogłębia dając odczyn zapalny okolicznych tkanek. Dochodzi do obrzęku powstania bąbli z płynem surowiczym, dalszych uszkodzeń naskórka wokół rany odleżynowej. Organizm stara się pozbyć martwiczo zmienionej tkanki i siły odpornościowe powodują częściowe upłynnienie martwicy – martwica rozpływna. Zwykle na tym etapie odleżyny dochodzi do zakażenia bakteriami i powstania lokalnej ropowicy.

Odleżyny stopnie powstawanie
Odleżyna 3 stopień

Stopień IV odleżyny: uszkodzenie sięga do głębszych warstw tkanek takich jak okostna, powięzie, mięśnie i kości , występuje martwica skóry. Martwe tkanki wypełniają jamę odleżynową. Martwica jest obecna w głębszych warstwach. Dno rany mogą być wypełniać czarne martwe tkanki. Często obecna jest ropa i stan zapalny wokoło odleżyny.

Odleżyny stopnie powstawanie
Odleżyna 4 stopień

Stopień V odleżyny: jest to najbardziej zaawansowane stadium martwicy sięga do mięśni i kości z towarzyszącym zakażeniem okolicznych tkanek. Występują objawy uogólnienia – gorączka, sepsa. Bywa zagrożeniem życia wymaga bezwzględnie opracowania odleżyny przez chirurga.

Odleżyny stopnie powstawanie
Odleżyna 5 stopień