Na ciele prawie każdej osoby można znaleźć od jednego do kilkudziesięciu znamion. Niektóre mogą stanowić charakterystyczną cechę czyjegoś wyglądu, zdaniem wielu osób dodając uroku. Inne z kolei bywają źródłem kompleksów. Część z nich może stanowić nawet zagrożenie dla zdrowia, zwiększając ryzyko zachorowania na groźny nowotwór skóry – czerniaka. Z tego powodu warto je usuwać. Jednak wokół zabiegów tego typu narosło wiele mitów. Co warto wiedzieć o usuwaniu znamion i jakie powszechne opinie na ten temat nie są prawdą?
Spis treści
- FAKT: każde znamię warto obserwować
- MIT: znamię może być usunięte tylko przez chirurga
- FAKT: nie każde znamię można usunąć laserem
- MIT: usuwanie znamion boli
- FAKT: znamię znamieniu nierówne
- MIT: znamiona usuwa się jedynie z przyczyn estetycznych
FAKT: każde znamię warto obserwować
Większość znamion na skórze nie ulega znaczącym przemianom w trakcie naszego życia. Zdarza się jednak, że zmienia się ich rozmiar, kształt lub kolor. Takie sytuacje są oczywistym wskazaniem do bezzwłocznego przeprowadzenia specjalistycznych badań u specjalisty.
Jednak również wtedy, gdy żadne ze znamion nie prezentuje się szczególnie niepokojąco, warto je po prostu samodzielnie, czy też z pomocą drugiej osoby obserwować, a jeżeli zostaną zauważone niepokojące zmiany, wtedy należy je przebadać u lekarza.
MIT: znamię może być usunięte tylko przez chirurga
Konieczność chirurgicznego usuwania znamion była faktem, gdy lekarze do dyspozycji mieli jedynie inwazyjne metody, wymagające używania skalpela. W dzisiejszych czasach specjaliści mogą usuwać rozmaite zmiany bez konieczności nacinania skóry – na przykład za pomocą lasera lub w ramach zabiegów kriochirurgicznych (tzw. wymrażanie). To oznacza, że wielu z nich można się pozbyć, odwiedzając dermatologa. Specjaliści przeprowadzający procedury tego typu przyjmują m.in. w warszawskim gabinecie Vitabene.
FAKT: nie każde znamię można usunąć laserem
Powszechnym mitem o usuwaniu znamion jest to, że każde z nich można zlikwidować za pomocą lasera. Owszem, metoda laserowego usuwania znamion jest powszechnie stosowana, a w dodatku ma wiele zalet, jednak nie każda zmiana może być wyeliminowana w taki sposób. Ostateczną decyzję o metodzie, jaka zostanie zastosowana podczas zabiegu, podejmuje specjalista podczas konsultacji.
Nie należy się przy tym obawiać, że usuwanie znamienia tradycyjną metodą na pewno przyczyni się do powstania większej i bardziej widocznej blizny. Techniki, szwy i opatrunki, którymi obecnie dysponujemy, pozwalają znacznie ograniczyć wielkość rany oraz ułatwiają jej prawidłowe gojenie.
MIT: usuwanie znamion boli
Wielu pacjentów podczas konsultacji chce się upewnić, czy usuwanie znamion boli. To mit – nie ma powodów do obaw, nawet w tak dobrze unerwionych miejscach jak twarz czy okolice intymne. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się zawsze w znieczuleniu miejscowym, co pozwala znacznie ograniczyć odczuwany dyskomfort. Również zabiegi laserowe są bezbolesne – część osób czuje delikatne pieczenie, które jednak nie wymaga stosowania znieczulenia.
FAKT: znamię znamieniu nierówne
Tym, co warto wiedzieć o usuwaniu znamion jest to, że choć wiele z nich wykazuje pewne podobieństwo, istnieje wiele ich rodzajów. Występują w licznych rozmiarach i kolorach; część z nich jest płaska, zaś inne są wyraźnie wypukłe. W medycynie rozróżnia się je przede wszystkim na podstawie struktury skóry, z której się wywodzą. Specjaliści mówią o znamionach naskórkowych, barwnikowych, naczyniowych i przydatkowych. Każde z nich ma inną budowę i wymaga nieco innego postępowania – inaczej bowiem usuwa się znamiona naczyniowe, a inaczej zmiany zbudowane z komórek barwnikowych skóry.
MIT: znamiona usuwa się jedynie z przyczyn estetycznych
Do najczęściej powielanych błędnych informacji o usuwaniu znamion należy mit, że przeprowadza się je wyłącznie ze względów estetycznych. Owszem, wiele z nich może być obecna na skórze przez całe życie, nie dając przy tym żadnych dolegliwości. Niektóre jednak mogą stać się początkiem czerniaka – jednego z najgroźniejszych nowotworów. Dlatego przeprowadzając chirurgiczne usuwanie znamion w gabinecie Vitabene, pobieramy tkanki do badania histopatologicznego. Pozwala to ocenić, czy zmiana była niegroźna, czy u pacjenta doszło do rozwoju niebezpiecznej choroby, co może wiązać się z koniecznością dokładnej obserwacji stanu zdrowia oraz wykonania dodatkowych badań.
Bibliografia:
- N. Wrzesińska, Usuwanie znamion – kiedy i jak usuwa się znamiona skórne?, Wylecz.to, 14.01.2021, dostęp 24.06.2022
- A. Czyżewska, Usuwanie znamion, Twojeznamiona.pl, 26.11.2020, dostęp 24.06.2022
- Laserowe usuwanie blizn, pieprzyków i znamion, Portal Dermatologiczny, dostęp 24.06.2022;