Bolące stawy biodrowe, kolanowe lub łokcie są czymś, co może naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie i obniżyć jakość życia. Wiele osób ucieka się do stosowania środków przeciwbólowych – jest to jednak rozwiązanie doraźne. Istotne jest poznanie przyczyny bólu stawów i wdrożenie skutecznego leczenia tym, co na ból stawów jest naprawdę skuteczne – na przykład kwasem hialuronowym. Dlaczego stawy bolą i dlaczego kwas hialuronowy skutecznie redukuje dolegliwości?
Spis treści
- Przyczyny bólu i ograniczenia ruchu stawów
- Bolące stawy – kogo najczęściej dotyka problem?
- Dlaczego bólu stawów nie można lekceważyć?
- Kwas hialuronowy – skuteczny sposób na redukcję bólu stawów
Przyczyny bólu i ograniczenia ruchu stawów
Stawy są strukturami o złożonej budowie. Oprócz tego wiele z nich jest każdego dnia poddawanych rozmaitym obciążeniom – głównie podczas chodzenia, biegania i dźwigania, ale także pracy przy komputerze oraz rozmaitych aktywności fizycznych.
Przyczyny bólu stawów można podzielić na dwie główne kategorie:
- Niezapalne – uszkodzenia mechaniczne, takie jak urazy lub przeciążenia spowodowane uprawianiem sportu lub pracą fizyczną.
- Zapalne – gdy przyczyną bólu jest stan zapalny w tkankach okołostawowych lub w samym stawie.
U osób starszych bolące stawy mogą być problemem wynikającym z obecności chorób zwyrodnieniowych, ale i chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.
Bolące stawy – kogo najczęściej dotyka problem?
Skuteczne leczenie bólu stawów wymaga poznania przyczyny dolegliwości. W procesie diagnostycznym pomocne jest określenie czy pacjent nie znajduje się w jednej z grup szczególnie narażonych na rozmaite urazy i schorzenia.
Osoby w starszym wieku najczęściej skarżą się na bolące stawy w przebiegu schorzeń zwyrodnieniowych i zapalnych. Z kolei u młodszych problem ten może być spowodowany m.in.:
- kontuzjami,
- nadwagą i otyłością,
- pracą fizyczną,
- pracą wykonywaną w wymuszonej pozycji lub wiążącą się z wielogodzinnym utrzymywaniem kończyn w nienaturalnym ułożeniu (np. praca przy komputerze).
Oznacza to, że osoby, które dużo trenują, wykonują określone prace, borykają się z nadwagą lub są w starszym wieku, są znacznie bardziej narażone na bóle stawów w stosunku do reszty populacji. Oczywiście nie są to jedyne grupy ryzyka – ból może być objawem problemów zupełnie niezwiązanych z powyższymi kwestiami.
Dlaczego bólu stawów nie można lekceważyć?
Bóle stawów o mniejszym nasileniu wiele osób po prostu ignoruje. Często można spotkać się z przekonaniem, że są nieuchronną konsekwencją starzenia się organizmu lub miną samoistnie po wypoczynku, ćwiczeniach lub zmniejszeniu masy ciała. Takie przekonanie może doprowadzić do sytuacji, w której zignorowane zostaną symptomy poważnych chorób, takich jak RZS, toczeń rumieniowaty, dna moczanowa (artretyzm), młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, spondyloartropatie, nieswoiste zapalenia jelit, fibromialgia lub borelioza.
Każdy długotrwały ból stawów wymaga konsultacji lekarskiej. Ignorowanie problemu może znacząco obniżać jakość życia, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do niepełnosprawności lub stanów zagrożenia życia (szczególnie w przypadku infekcji).
Kwas hialuronowy – skuteczny sposób na redukcję bólu stawów
Bóle stawów mogą być leczone na wiele sposobów. Zastosowana terapia zależy przede wszystkim od przyczyny problemu. W przypadku chorób zwyrodnieniowych, kontuzji lub w przebiegu dny moczanowej badania wykazały skuteczność zwalczania bólu stawów kwasem hialuronowym.
Ostrzykiwanie stawów tą substancją przyczynia się do zwiększenia lepkości płynu stawowego, dzięki czemu tarcie w ich wnętrzu zostaje zmniejszone. To z kolei przyczynia się do znacznego zmniejszenia dolegliwości.
Kwas hialuronowy jest związkiem, który naturalnie występuje w ludzkich tkankach – przede wszystkim w skórze i naczyniach krwionośnych, ale także mazi stawowej. Ma on silne właściwości higroskopijne; oznacza to, że wiąże bardzo dużo wody, co sprzyja utrzymaniu odpowiedniej konsystencji płynu stawowego. Dodatkowo nawilża tkanki, co sprzyja ich wzmocnieniu i regeneracji, co również pomaga złagodzić ból w stawach.
Wskazaniami do zabiegu są przede wszystkim bóle i ograniczenie ruchomości po urazach, a także schorzenia chrząstek stawowych, ścięgien oraz pochewek ścięgnistych. Stosuje się go głównie u pacjentów, u których nie przyniosło efektu standardowe leczenie farmakologiczne.
Zastrzyki z kwasu hialuronowego wykonywane w gabinecie Vitabene wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki temu pomagają uśmierzyć ból oraz poprawić ruchomość w obrębie stawu.
Bibliografia:
- Dr n. med. Z. Guła, dr hab. n. med. M. Korkosz, Bóle stawów – przyczyny, objawy, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 1.04.2022, dostęp 22.07.2022l
- Lek. A. Gawłowska, Zapalenie stawów – jakie są rodzaje, objawy i jak je leczyć?, zdro-vita.pl, 25.05.2021, dostęp 22.07.2022;
- W. Romanowski, A. Zdanowska, M. Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, Forum Reumat., 016, tom 2, nr 2, 52–57;
-
Ł. Czarnocki, R. Jopowicz., J. Deszczyński, Rola kwasu hialuronowego w terapii wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego, Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska, 3/2016