Brodawki łojotokowe to rodzaj łagodnych zmian nowotworowych zlokalizowanych w obrębie naskórka. Pojawiają się zwykle u osób po trzydziestym roku życia. Choć mogą powstawać na całym ciele, najczęściej spotyka się je w okolicy tułowia oraz twarzy. Nie są groźne dla zdrowia. Nie należy ich jednak bagatelizować – mogą być bowiem mylone ze znacznie poważniejszym problemem, takim jak różne postacie raka skóry. Jak wygląda brodawka łojotokowa i kiedy warto rozważyć jej usunięcie?
Spis treści
Jak wyglądają brodawki łojotokowe?
To, jak wygląda brodawka łojotokowa, zależy przede wszystkim od jej lokalizacji oraz stopnia zaawansowania. Zmiany te najczęściej mają charakterystyczny kształt, który bywa porównywany do grzybka lub kalafiora. Zdarza się jednak, że są jedynie delikatnie uwypuklone ponad otaczającą je skórę. Mogą mieć też różne kolory – od naturalnej barwy skóry aż do ciemnobrązowej, prawie czarnej. Ich średnica może wynosić od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów.
Często brodawka łojotokowa wygląda jak element przyklejony do skóry. Na jej powierzchni znajdują się wgłębienia wypełnione sebum oraz zrogowaciały naskórek, przez co zmiana jest chropowata w dotyku.
Brodawki łojotokowe najczęściej pojawiają się w okolicach:
- twarzy,
- owłosionej skóry głowy,
- kończyn górnych,
- tułowia,
- zewnętrznych narządów płciowych.
Od czego robią się brodawki łojotokowe?
Zaobserwowano szereg czynników mogących mieć wpływ na to, czy u danej osoby pojawi się brodawka łojotokowa. Przyczyny powstawania takich zmian nie są jednak do końca poznane. Uważa się, że kluczowe są:
- wiek – brodawki zazwyczaj pojawiają się po 35. roku życia; najczęściej obecne są u osób starszych,
- osobnicze predyspozycje – zdarza się, że brodawki pojawiają się również u osób poniżej 35. roku życia; w takich przypadkach często występują w większej liczbie,
- czynniki genetyczne – badania sugerują, że skłonność do rozwoju brodawek może być dziedziczna.
Brodawka łojotokowa – objawy
Elementem charakterystycznym dla tego rodzaju zmian jest brak towarzyszącym im objawów. Brodawki łojotokowe nie bolą ani nie swędzą. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dojdzie do otarcia, naderwania lub innego uszkodzenia mocno wystającego lub znajdującego się pod ubraniem wykwitu.
Zdarza się jednak, że rozwojowi niektórych nowotworów narządów wewnętrznych towarzyszy właśnie brodawka łojotokowa. Objawy takie jak nagłe ich pojawienie się w bardzo dużej ilości (nawet kilkuset na raz) powinny skłonić do bezzwłocznej wizyty u lekarza.
Czy brodawka łojotokowa jest złośliwa?
Choć brodawka łojotokowa jest klasyfikowana jako nowotwór, ma ona całkowicie łagodny charakter i nie ulega zezłośliwieniu. Jednak podobnie jak inne zmiany skórne, powinna być uważnie obserwowana. Bywa bowiem mylona z innymi schorzeniami, a czasem nawet z rozwijającym się rakiem skóry. Dlatego jej pojawienie się, podobnie jak w przypadku innych nabytych zmian, jest wskazaniem do wizyty u dermatologa. Specjalistyczne badania, takie jak przeprowadzana w gabinecie Vitabene dermatoskopia, pozwolą z całą pewnością określić, co to jest. Brodawka łojotokowa może się z czasem powiększyć lub zmienić kształt – warto mieć ją pod kontrolą.
Jak odróżnić brodawkę łojotokową od czerniaka?
Wiedząc, jak wygląda brodawka łojotokowa, można o wiele łatwiej wychwycić podejrzane zmiany podczas regularnego, samodzielnego badania znamion. Choć w większości przypadków odróżnienie brodawek od innych wykwitów skórnych jest dość łatwe, zdarzają się takie, które pozbawione jednoznacznych cech charakterystycznych. W takiej sytuacji konsultacja lekarska pomaga rozwiać wątpliwości.
Warto jednak zapamiętać, że brodawkę od czerniaka odróżnia zazwyczaj kilka cech:
- kształt – brodawki zazwyczaj są wypukłe, wyglądające jak przyklejone. Bardziej płaskie zmiany również są wyraźnie odgraniczone od otaczającej je skóry,
- kolor – brodawki mogą mieć różne kolory – zdarzają się nawet brodawki całkiem czarne; są jednak wyraźnie oddzielone od skóry. Czerniak ma nieregularne obrysy i sprawia wrażenie, jakby „wtapiał się” w jej powierzchnię.
- brak dolegliwości (bólu, świądu, pieczenia) – wyjątkiem są sytuacje, w których doszło do mechanicznego podrażnienia brodawki.
W gabinecie Vitabene specjalista rozpoznaje brodawki łojotokowe m.in. dzięki dermatoskopii; w razie potrzeby pobieramy też próbki do badania histopatologicznego.
Czy brodawki łojotokowe trzeba usuwać?
Brodawki łojotokowe nie są niebezpieczne dla zdrowia. Z reguły nie powodują też dyskomfortu. Dlatego z medycznego punktu widzenia ich usuwanie nie jest konieczne. Zdarza się jednak, że zmiany znajdują się w widocznych miejscach, takich jak twarz lub szyja. Ich obecność może negatywnie wpływać na samoocenę oraz funkcjonowanie psychospołeczne – zwłaszcza jeśli są stosunkowo duże. W takich sytuacjach leczenie jest wskazane.
W gabinecie Vitabene wykonujemy usuwanie brodawek łojotokowych przy użyciu nowoczesnych, precyzyjnych metod. Pozwala to szybko pozbyć się zmian, minimalizując przy tym ryzyko wystąpienia powikłań. Zapraszamy do kontaktu oraz na konsultacje do naszych specjalistów.