Obecność niewielkich zmian skórnych, takich jak brodawki, pieprzyki czy znamiona, jest zjawiskiem powszechnym. W zdecydowanej większości przypadków nie powodują one żadnych dolegliwości ani nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Zdarza się jednak, że mogą powodować dyskomfort (a nawet ból) lub okazują się być objawem poważnej choroby. Czasami obecność pieprzyka czy znamienia jest też źródłem kompleksów i negatywnie wpływa na samoocenę. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na usunięcie zmiany za pomocą lasera lub zabiegu chirurgicznego. Która z opcji jest skuteczniejsza i zapewnia lepszy efekt?
Spis treści
- Metody usuwania zmian skórnych
- Metoda chirurgiczna
- Zabieg laserowy
- Chirurg a laser – co warto wiedzieć o każdej z tych metod?
Metody usuwania zmian skórnych
Do najpowszechniejszych zmian skórnych należą znamiona barwnikowe, kaszaki, brodawki oraz włókniaki. Choć wiele z nich na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, wywoływane są przez inne czynniki i mają zupełnie różną budowę. To z kolei sprawia, że w każdym przypadku odpowiednia będzie inna metoda leczenia.
Istnieje wiele metod usuwania zmian skórnych, wykorzystujących m.in. zimno, fale radiowe lub prąd. Najczęściej jednak zabiegi przeprowadza się laserowo bądź metodą tradycyjną, przy pomocy skalpela.
To, czy w danym przypadku wskazany jest laser, czy zabieg chirurgiczny, zależy od rodzaju zmiany. Decyzję o tym, jakiego typu zabieg powinien być przeprowadzony, podejmuje specjalista dermatolog na podstawie wyników badań oraz oględzin zmiany.
Metoda chirurgiczna
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych przeprowadzane jest najczęściej w przypadku znamion barwnikowych, które wiążą się z ryzykiem rozwoju czerniaka. Metoda ta pozwala na pobranie wycinków do badań histopatologicznych, co pozwala upewnić się, czy zmiana była całkiem niegroźna, czy może pojawiły się w niej komórki nowotworowe.
Zmianę usuwa się najczęściej z dość szerokim marginesem tkanek, zmniejszając ryzyko pozostawienia ewentualnych nieprawidłowych komórek. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Zabieg laserowy
Procedura ta wykonywana jest przy pomocy specjalistycznego lasera, którego wiązka penetruje głębokie warstwy skóry, niszcząc przeznaczone do usunięcia tkanki. Metoda laserowa jest bardzo precyzyjna i mało inwazyjna. Wiązka światła zamyka na bieżąco naczynia krwionośne odżywiające zmianę, nie niszcząc przy tym położonych w jej okolicy tkanek. Dzięki temu proces gojenia się przebiega bardzo sprawnie, z minimalnym ryzykiem zakażenia lub innych powikłań.
W przeciwieństwie do zabiegu wykonywanego przez chirurga, laser rzadko powoduje ból – najczęściej jego niewielkie natężenie odczuwają pacjenci z niskim progiem bólu, u których usuwane są głęboko położone zmiany. W takim przypadku można jednak zastosować znieczulenie miejscowe.
Chirurg a laser – co warto wiedzieć o każdej z tych metod?
Kiedy chirurg, a kiedy laser? To zależy przede wszystkim od rodzaju problemu. Z tego powodu przed zabiegiem konieczna jest wizyta u dermatologa, który przeprowadza dokładny wywiad oraz badanie dermatoskopowe. Na tej podstawie może zlecić dodatkową diagnostykę lub od razu podjąć decyzję o sposobie usunięcia zmiany.
Usuwanie zmian skórnych laserem daje najlepsze efekty, gdy mają one charakter powierzchniowy. Najczęściej metoda ta jest stosowana w przypadku naczyniaków, włókniaków, brodawek i innych narośli.
Choć zabiegi laserowe są stosunkowo bezpieczne i niezbyt inwazyjne, w niektórych przypadkach nie powinny być przeprowadzane. Do głównych przeciwwskazań należą stany zapalne w obrębie zmian. Również u osób, u których dochodzi do powstawania bliznowców i zmian przerostowych, bezpieczniejszym wyborem może być metoda chirurgiczna. W żadnym wypadku nie należy usuwać laserem zmian, w których podejrzewa się obecność komórek nowotworowych. Może to bowiem prowadzić do opóźnienia postawienia prawidłowego rozpoznania, utrudniając, a nawet uniemożliwiając wyleczenie.
Chirurgicznie usuwa się przede wszystkim znamiona olbrzymie i atypowe, pieprzyki, a także te zmiany, których lokalizacja może utrudniać pacjentowi ich samodzielną obserwację. Metoda ta jest również stosowana w sytuacjach, w których usunięte tkanki mają być poddane badaniu histopatologicznemu.
Niezależnie od tego, czy wybraną metodą jest wycięcie zmiany przez chirurga, czy laser, każda zmiana musi być wcześniej zbadana przez lekarza. Warto mieć też na uwadze, że choć usuwanie znamion za pomocą lasera znajduje się w ofercie niektórych gabinetów kosmetycznych, zabieg ten musi być przeprowadzany przez lekarza. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa z tego typu problemem należy udać się do specjalistycznego gabinetu chirurgicznego bądź dermatologicznego.
W Warszawie takim miejscem jest gabinet Vitabene, którego kadra posiada odpowiednie kompetencje, doświadczenie oraz zaplecze sprzętowe pozwalające na wykonywanie takich procedur.
Bibliografia:
- D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, Aesthetic Cosmetology 01/2019, dostęp 20.08.2022;
-
Laserowe usuwanie znamion – kiedy je usunąć? Akademia Czerniaka, dostęp 21.08.2022