Kwalifikacja do leczenia operacyjnego w trybie chirurgii jednego dnia.
Rodzaj zabiegu operacyjnego
Usunięcia ganglionu, guzka lub innej zmiany okolicy nadgarstka i ręki.
Operacja ta polega na wypreparowaniu zmiany z cięcia nad zmianą i oddaniu materiału wyciętego na badanie histopatologiczne celem ostatecznego rozpoznania. Zakres ciecia operacyjnego uzależniony jest od wielkości zmiany i jej lokalizacji – szczegółowy zakres operacji omawiany jest z pacjentem przed zabiegiem.
Znieczulenie: Znieczulenie miejscowe, nasiękowe WALANT.
Znieczulenie miejscowe sposobem WALANT polega po podskórnym podaniu znieczulenia w okolicy, która będzie operowana. Ogranicza to dawkę leków oraz ich możliwe skutki uboczne pozwalając jednocześnie uzyskać bezbolesny przebieg operacji.
Do znieczulenia używamy cienkich igieł iniekcyjnych, aby zminimalizować ból związany z wkłuciem a podanie leku wykonywane jest bardzo powoli. W przypadku znieczulenia większych obszarów i kilkukrotnych wkłuć każde kolejne wkłucie wykonuje się w obrębie znieczulonej okolicy aby zminimalizować dyskomfort.
Technika znieczulenia polega na podskórnym podaniu mieszaniny leków, przez co jest zupełnie bezpieczna i nie stwarza ryzyka uszkodzenia struktur takich jak nerwy czy naczynia.
Przygotowanie do operacji
Operację ręki w znieczuleniu miejscowym nie wymagają od pacjenta specjalnego przygotowania. Nie są wymagane dodatkowe badania laboratoryjne, pacjent nie musi na nawet nie powinien być na czczo ( zalecany jest lekkostrawny posiłek).
Postępowanie po operacji
Po operacji należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- W trakcie odpoczynku w pierwszych dniach po operacji warto układać kończynę wyżej – przeciwobrzękowo.
- W postępowaniu pooperacyjnym nie stosujemy unieruchomienia.
- Należy wykonywać ćwiczenia ruchowe stawów operowanej kończyny w granicach tolerowanego bólu.
- Zdjęcie szwów następuje w 10-14 dobie pooperacyjnej z kontrolą lekarza operatora ( jest objęte ceną leczenia operacyjnego).
- Zmiana opatrunków odbywa się co 1-2 dni z użyciem preparatu Prontosan lub podobnego dostępnego w aptece do przemywania skóry. Większość pacjentów zmiany opatrunku wykonuje samodzielnie.
- Należy odciążyć operowaną kończynę przez 4 tygodnie (całkowity zakaz dźwigania).
- Nie wolno zamoczyć opatrunków i rany (zakaz kąpieli w wannie, basenie, otwartych zbiornikach) do czasu jej wygojenia.
- Dozwolone jest mycie rany wodą z mydłem a następnie osuszenie jej jałowym gazikiem i założenie opatrunku.
- Po operacji przez pierwsze dni można stosować leki przeciwbólowe celem złagodzenia bólu po zabiegu, zwykle pacjenci stosują je przez 1-2 dni lub wcale.
W razie nasilenia się dolegliwości albo dołączenia nowych objawów konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem operatorem lub placówką Vitabene.
Koszt operacji obejmuje zabieg operacyjny, zdjęcie szwów oraz 2 kontrole pooperacyjne.
Filip Kucharczyk
Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.