Są takie momenty, kiedy to branża kosmetyczna i medyczna działa w jednej, tej samej słusznej sprawie – światy te przecinają się. Dla dobra zdrowia i samopoczucia pacjenta. Tak jest między innymi w przypadku chirurgii plastycznej powiek (blefaroplastyki). Zabieg ten wykonuje się z różnych powodów. Decydują się na niego osoby, które chcą odmłodzić twarz. Pozbyć się zmarszczek, worków pod oczami. Wizualnego efektu zmęczonej, smutnej twarzy. Bywa jednak tak, że wskazanie do blefaroplastyki jest typowo medyczne. Duży odsetek pacjentów zmaga się z opadającą powieką. Brak interwencji może skutkować, chociażby zaburzeniami pola widzenia. Na czym dokładnie polega plastyka powiek? W jakim sposób usuwa między innymi nadmiar skóry? Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu?
Czym jest plastyka powiek?
Chirurgia plastyczna powiek jest częścią szerokiej dziedziny medycznej: chirurgii plastycznej twarzy. Plastyka powiek, znana także jako blefaroplastyka, to zabieg chirurgiczny. Ma na celu poprawę wyglądu powiek. Wykonywany jest na górnych, dolnych powiekach lub na obu jednocześnie. Głównym celem zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry, tłuszczu oraz, w niektórych przypadkach, luźnych mięśni z okolicy powiek. Jest skutecznym sposobem radzenia sobie z opadającą powieką, gradówką. Szerzej temat gradówki omawialiśmy w tekście: Gradówka – czym jest i czy może zniknąć samoistnie?
Wróćmy jednak do samej plastyki powiek. Podczas zabiegu dąży się do uzyskania bardziej wypoczętego i młodszego wyglądu. Plastyka powiek może również poprawić widzenie u osób, u których nadmiar skóry na górnej powiece ogranicza pole widzenia.
Chirurgia plastyczna powiek. Jak przebiega zabieg?
Operację blefaroplastyki powiek wykonuje lekarz okulista – wyspecjalizowany w chirurgii powiek. Przy wyborze odpowiedniego lekarza warto pamiętać, że powinna być to osoba z odpowiednim doświadczeniem i praktyką. Chirurgiczna plastyka powiek trwa około 1,5 godziny i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych przypadkach stosuje się znieczulenie miejscowe z sedacją anestezjologiczną.
Etapy wykonywania zabiegu:
- Zaznaczenie linii cięć na skórze – chirurg plastyk specjalnym markerem wykreśla na skórze powieki obszar, który należy usunąć. Warto zaznaczyć, że dolny brzeg wyrysowanej elipsy przypada w różnej odległości od brzegu rzęsowego w zależności od miejsca położenia tzw. bruzdy powiekowej. Tam schowana będzie blizna pooperacyjna. Przy zaznaczeniu linii cięć kluczowy jest kierunek nakreślenia – od strony przyśrodkowego kąta oka w stronę bocznego, z lekkim zagięciem ku górze w okolicy kąta bocznego.
- ujęcie fałd skóry, dzięki którym wyznacza się zakres nadmiaru skórnego do usunięcia oraz linię górną elipsy. Cały proces przebiega na domkniętych powiekach, przy pomocy kleszczyków chirurgicznych,
- miejscowe znieczulenie nasiękowe – znieczulenie operowanego obszaru poprzez ostrzyknięcie go roztworem środka miejscowo znieczulającego. Środek w składzie zawiera też adrenalinę, która zmniejsza krwawienie w trakcie plastyki powiek,
- wycięcie zaznaczonego elipsą fragmentu skóry i zlokalizowanych pod nią włókienek mięśnia okrężnego.
Jak przygotować się do zabiegu plastyki powiek?
Odpowiednie przygotowanie do zabiegu gwarantuje trwalszy efekt, niweluje ryzyko powikłań i przyspiesza rekonwalescencję. Pacjent w pierwszej kolejności powinien skorzystać z kompleksowej konsultacji ze specjalistą, który będzie odpowiedzialny za zabieg i który będzie go przeprowadzał. Lekarz podczas spotkania przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad zdrowotny, w celu lepszego przygotowania pacjenta, ale również wykluczenia przeciwwskazań do przeprowadzania chirurgicznej plastyki powiek.
Jakie są przeciwwskazania do chirurgicznej plastyki powiek?
Przeciwskazania to między innymi choroby związane z zaburzeniami krzepliwości krwi, aktywna choroba nowotworowa (w trakcie chemioterapii, radioterapii, immunosupresji itp.), stany zapalne i infekcje skóry (opryszczka, często pojawiające się bliznowce), czynne choroby autoimmunologiczne lub endokrynologiczne, ciąża i karmienie piersią, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieleczona cukrzyca. Pacjent nie będzie mógł być poddany zabiegowi, jeśli w jego dniu będzie przeziębiony, pojawi się w gabinecie z temperaturą, czy też będzie w trakcie antybiotykoterapii.
Lekarz przed wykonaniem zabiegu zleca też pełną morfologię, która zweryfikuje ogólny stan zdrowia pacjenta.
Wracając do samego przygotowania do zabiegu, należy pamiętać, że:
- osoby palące papierosy powinny na okres okołooperacyjny odstawić palenie,
- kilka dni przed zabiegiem zaleca się rezygnację ze spożywania alkoholu,
- stosowanie leków rozrzedzających krew w okresie okołooperacyjnym zwiększa
ryzyko krwawienia. Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym minimum 10 dni przed zabiegiem. Dobrze jest na jakiś czas odstawić lub ewentualnie, po konsultacji ze specjalistą zamienić przyjmowane leki inne czynniki wpływające na krzepliwość krwi - pacjenci chorujący na nadciśnienie tętnicze powinni zadbać o unormowanie wartości ciśnienia. Osoby z cukrzycą natomiast o optymalny poziom glikemii we krwi,
- sześć godzin przed zabiegiem nie należy jeść i pić. Wyjątkiem są osoby, które regularnie przyjmują leki. W takim wypadku należy w dniu zabiegu przyjąć normalną dawkę, według harmonogramu leczenia farmakologicznego – popijając niewielką ilością wody.
Zalecenia po operacji plastycznej powiek
Przez kilka dni pacjent po operacji musi nosić opatrunek. Miejsce nacięcia będzie się wtedy prawidłowo goić. Sukces zabiegu zależy oczywiście od kwalifikacji lekarza. Aby jednak osiągnąć zadowalający i przede wszystkim długotrwały efekt, niezbędna jest współpraca pacjenta z lekarzem prowadzącym. Stosowanie się do zaleceń przedoperacyjnych jest priorytetowe. Wspominaliśmy o tym powyżej. Kluczowa jest też właściwa pielęgnacja po zabiegu i korzystanie z rad specjalisty.
Co robić, aby efekt blefaroplastyki był długotrwały?
W okresie pooperacyjnym wskazane jest stosowanie kropli nawilżających typu „sztuczne łzy”. Preparaty te zmniejszają uczucie swędzenia i pieczenia oczu. Niwelują też w jakimś stopniu nadwrażliwość na światło, którą pacjenci mogą odczuwać – do kilku dni po zabiegu. Przez okres trzech tygodni mogą pojawiać się obrzęki i lekkie siniaki. Zaleca się stosowanie do czterech razy w ciągu dnia zimnych kompresów. Szczególnie na powiekę górną. Wspomniany obrzęk jest jak najbardziej naturalną reakcją na unaczynienie powieki. Ustąpi samoistnie po kilku dniach.
Chcąc zachować długotrwały i zadowalający efekt chirurgii plastycznej powiek, należy regularnie konsultować się z lekarzem i umawiać się na pooperacyjne kontrole. Przez pierwsze tygodnie zaleca się unikanie dużego wysiłku fizycznego. Drogocenna może okazać się odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały.
Korekcja powiek – szansą na komfortowe, lepsze życie!
Opadająca powieka. Przepukliny tłuszczowe. Nadmiar tkanki tłuszczowej. Kompleksowa korekta powiek daje szansę na poprawę kondycji skóry. Poprawia jakość życia i zdrowia. Stosowanie się do zaleceń lekarza i odpowiedni okres rekonwalescencji – zapewnia długotrwały efekt. Twarz staje się rozświetlona, pełna radości i życiowej witalności.
Źródła:
- https://centrummedyczneorbita.pl/wp-content/uploads/2020/05/III.6_-blefaroplastyka.pdf
- https://drkulicki.pl/wp-content/uploads/2018/01/informacja-plastyka-powiek.pdf
- “Podstawy Medycyny Estetycznej”. Podręcznik dla studentów kosmetologii.”, pod red. A. Przylipiaka, Białystok 2014, s. 55-57.