Zmiany skórne w postaci blizn, zwłaszcza jeśli występują na twarzy lub w innych widocznych miejscach, bywają niechcianym i wstydliwym problemem. W wielu przypadkach, zwłaszcza rozległych blizn po oparzeniach czy wypadkach, nie są one wyłącznie defektem kosmetycznym. Na szczęście współczesna medycyna ma skuteczne narzędzia i sposoby, takie jak laserowe usuwanie blizn, które pozwalają zmniejszyć ich widoczność oraz poprawić komfort życia pacjenta. W gabinecie Vitabene wykonujemy zabiegi usuwania blizn laserem.
Spis treści
- Powstawanie blizn i ich klasyfikacja
- Na czym polega usuwanie blizn laserem?
- U kogo można zastosować laserowe usuwanie blizn?
- Przebieg zabiegu i ewentualne działania niepożądane
Powstawanie blizn i ich klasyfikacja
Na skutek działania czynników chemicznych, termicznych czy mechanicznych mogą powstawać rany. Jeśli są one głębokie, sięgające warstwy skóry właściwej, “pamiątką” po nich są zwykle blizny. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu blizn są także miejscowe stany zapalne.
Blizny zgodnie z klasyfikacją z 2002 roku dzieli się na:
- dojrzałe
- niedojrzałe
- linijnie przerosłe
- nieregularnie przerosłe
- keloid mały
- keloid duży
Przy tym należy wspomnieć, że klasyfikacji blizn jest wiele i uwzględniają one przyczynę i mechanizm ich powstania, cechy czy przebieg procesu gojenia. Ta wskazana powyżej jest jednym z przykładów.
Blizny dojrzałe to te, które są jasne i znajdują się na powierzchni skóry. Blizną niedojrzałą określa się tą uniesioną ponad poziom skóry, rumieniową, której obecności może towarzyszyć ból lub świąd.
Linijnie przerosła blizna ogranicza się do miejsca urazu, jest uniesiona oraz rumieniowa, towarzyszy jej świąd i rozwija się na przestrzeni kilku tygodni po zabiegu lub urazie. 3-6 miesięcy to okres, w którym może się powiększać, by później przejść w fazę stabilizacji.
Blizny nieregularnie przerosłe mogą powstawać na przykład po oparzeniach. Ograniczają się do miejsca oparzenia, mają nieregularny kształt, są rozległe i do tego uniesione.
Keloid mały najczęściej zlokalizowany jest na płatku ucha i jest uniesioną, swędzącą zmianą przekraczającą obszar urazowy. Nawet do roku od urazu może zwiększać swoje wymiary. Nie znika samoistnie i często pojawia się u tych osób, u których w rodzinie notowano już przypadki jego występowania. Keloid wielki jest natomiast znacznie uniesioną zmianą, również wywołuje swędzenie, ale do tego pojawia się ból. Czasem powstaje przez drobny uraz i na przestrzeni lat się powiększa.
Na czym polega usuwanie blizn laserem?
Leczenie blizn może przyjmować różne formy. Często sugerowane są metody skojarzone, czyli polegające na łączeniu różnych technik leczenia, jednak zależy od tego, na jakim etapie jest blizna. Jednym ze sposobów jest laseroterapia, do której wykorzystuje się lasery frakcyjne ablacyjne i nieablacyjne lub pulsacyjne barwnikowe.
Laser frakcyjny ablacyjny (najczęściej CO2) działa na powierzchnię skóry (naskórek), jak i na jej głębsze warstwy. Wywoływane wiązką laserową uszkodzenia pobudzają skórę do regeneracji oraz produkcji kolagenu. Działa na głębokie zmiany skórne, blizny, rozstępy, ale wiąże się z dłuższym procesem regeneracji po zabiegu.
Laser frakcyjny nieablacyjny nie oddziałuje na naskórek, a wyłącznie na głębsze warstwy skóry. Dzięki temu można uniknąć przechodzenia przez pozabiegowy proces gojenia zmian na naskórku, dzięki czemu sama regeneracja po zabiegu jest szybsza. Efekt jest jednak słabszy niż w przypadku lasera frakcyjnego, więc stosuje się go w przypadku braku możliwości czasowego wyłączenia pacjenta z aktywności zawodowej oraz w przypadku mniejszych zmian skórnych.
Lasery pulsacyjne barwnikowe, obecnie rzadziej używane w terapii blizn, wykorzystują falę o konkretnej długości, którą przy pomocy głowicy kieruje się w konkretne miejsce, wysyłając z przerwami punktowe impulsy. Jego stosowanie jest bezpieczne i wykorzystywane również w innych przypadkach medycznych, np. do redukcji naczyniaków.
Lasery frakcyjne bazują na tzw. fototermolizie frakcyjnej. Na skórze, a konkretniej na jej powierzchni, tworzy się siatkę mikrouszkodzeń. To prowadzi do powstawania stref uszkodzenia cieplnego, jednocześnie bez naruszenia sąsiadujących z tym obszarem tkanek. Na skutek takich dokładnie zaplanowanych i precyzyjnych działań dochodzi co odbudowy skóry, co pozwala na jej wygładzenie. Usuwanie blizn laserem w Warszawie wykonuje chirurg Paweł Dąbrowski, który przyjmuje w gabinecie Vitabene.
U kogo można zastosować laserowe usuwanie blizn?
Sytuacji i wskazań do zastosowania laserowej korekcji blizn jest bardzo wiele. Stosuje się ją w przypadku blizn:
- potrądzikowych
- poparzeniowych
- pooperacyjnych
- na skórze dojrzałej
- hipertoficznych (przerostowych)
Częstym typem blizn, z którymi zgłaszają się osoby chcące sięgnąć po pomoc, są te potrądzikowe – występują one nawet u 95% osób borykających z się z problemem trądziku. Im większe było jego nasilenie i dłuższy czas miejscowego stanu zapalnego, tym większe są te zmiany. W związku z tym, że pojawiają się na twarzy, stanowią dla wielu pacjentów spory problem powodujący kompleksy, zmniejszający pewność siebie, generującym spory stres w sytuacjach społecznych i ogólną obniżoną jakość życia, co często jest efektem reakcji innych ludzi z otoczenia.
Rozległe blizny bywają już jednak nie tylko problemem estetycznym, ale realnym problemem zdrowotnym, który ogranicza zakres ruchu chorego, jego mobilność czy wywołują ból. Zabieg na blizny, który pozwala je znacznie zredukować, dla wielu takich pacjentów jest po prostu totalną zmianą jakości życia i poprawą ogólnego zdrowia.
Przebieg zabiegu i ewentualne działania niepożądane
Laserowa korekcja blizn to krótki zabieg, który nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Jest praktycznie bezbolesny, choć u osób o wysokiej wrażliwości na ból można zastosować specjalny krem znieczulający. Do skóry przykładana jest głowica emitująca wiązkę światła, która wnikając w głąb skóry, będzie stymulować procesy odbudowy. Po zakończeniu zabiegu skóra może być zaczerwieniona jeszcze przez kilka godzin.
Zabiegi laserem frakcyjnym zalicza się do bezpiecznych metod pozbywania się blizn. Pojawiający się rumień, obrzęk, wysięk czy wybroczyny to zmiany o łagodnym i przejściowym charakterze, które wynikają z uszkodzenia tkanek i toczącego się procesu regeneracyjnego. Wymagają jednak oceny i kontroli, dlatego po zabiegu należy pozostawać pod opieką lekarza i zgłaszać ewentualne wątpliwości czy niepokojące zmiany w wyglądzie skóry po zabiegu. Na usuwanie blizn laserem warto zatem umówić się do takiej placówki, do której mamy wygodny dojazd i do której w łatwy sposób można zarejestrować się na wizytę kontrolną.