Do niedawna zabieg operacyjny wiązał się z koniecznością minimum kilkudniowego pobytu w szpitalu. Rozwój medycyny sprawił jednak, że obecnie wiele procedur można wykonać w taki sposób, by pacjent jeszcze tego samego dnia mógł wrócić do domu. Czym jest tak zwana „chirurgia jednego dnia”, i jakiego typu zabiegi można w jej ramach wykonać?
Spis treści
- Chirurgia jednego dnia – co to jest?
- Chirurgia jednego dnia – z korzyścią dla pacjenta
- Jak przygotować się do zabiegu w ramach chirurgii jednego dnia?
- Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia
Chirurgia jednego dnia – co to jest?
Koncepcja chirurgii jednodniowej wywodzi się z USA i Kanady. Powstała w odpowiedzi na rosnący problem, jakim stały się przepełnione szpitale, a także koszty oraz stres pacjenta związany z hospitalizacją. W jej ramach przeprowadza się zazwyczaj proste zabiegi chirurgiczne, a pobyt chorego w szpitalu zostaje znacznie ograniczony – najczęściej do maksymalnie 24 godzin. W tym czasie następuje przyjęcie na oddział, wykonanie zabiegu, ewentualna krótka obserwacja oraz powrót pacjenta do domu.
Chirurgia jednego dnia – z korzyścią dla pacjenta
Forma leczenia, jaką jest chirurgia jednego dnia staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, również w Polsce. Przemawiają za tym nie tylko kwestie ekonomiczne (krótszy pobyt w szpitalu to mniejsze koszty dla placówki), ale i rozmaite korzyści dla pacjenta.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na proces rehabilitacji po zabiegu. Wykazano, że w wielu przypadkach, szczególnie po mało inwazyjnych operacjach, znacznie lepiej przebiega on w warunkach domowych. Z pewnością wpływ na to mają czynniki takie jak przebywanie w komfortowym, znanym pacjentowi otoczeniu, zupełnie różnym niż te w szpitalu.
Rozwój tego sektora sprawia, że coraz więcej zabiegów można obecnie przeprowadzić małoinwazyjnymi metodami. Dzięki czemu możliwe staje się wykonanie w trybie ambulatoryjnym procedur, które jeszcze niedawno wymagałyby dłuższego pobytu w szpitalu. Wiele z nich wykonuje się obecnie laparoskopowo, co oznacza znacznie mniejsze rany pooperacyjne, szybszy powrót do zdrowia i znacznie niższe ryzyko powikłań niż kiedyś. To znaczy, że chirurgia 1 dnia ma również wpływ na rozwój chirurgii i medycyny.
Chirurgia 1 dnia to również wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują zabiegów diagnostycznych – mogą być one przeprowadzone szybko, bez konieczności długotrwałej hospitalizacji. Pozwala to również znacznie skrócić terminy oczekiwania na miejsce w klinice lub gabinecie. Prawo bowiem zezwala na wykonywanie usług tego typu również poza szpitalami. Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) świadczenia tego typu mogą być udzielane przez każde przedsiębiorstwo zajmujące się wykonywaniem zabiegów z zakresu leczenia szpitalnego, takie jak np. warszawski gabinet Vitabene – sprawdź naszą ofertę!
Jak przygotować się do zabiegu w ramach chirurgii jednego dnia?
Bardzo ważne w kontekście chirurgii jednego dnia jest to, jak się przygotować do zabiegu, by przebiegł on w prawidłowy sposób, a pobyt w placówce był możliwie komfortowy. Niezbędnych informacji związanych ze specyfiką konkretnej procedury udziela lekarz kwalifikujący. Specjalista może odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące operacji, które pozwolą pacjentowi lepiej się przygotować oraz ustalić, co zabrać na oddział chirurgii jednego dnia. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad:
- Na zabieg powinny zgłaszać się jedynie osoby zdrowe – bez objawów infekcji dróg oddechowych lub w trakcie leczenia antybiotykami. W razie wątpliwości, czy od choroby lub kuracji upłynęła wystarczająca ilość czasu, należy skonsultować się z lekarzem;
- Nie zawsze jest konieczność zgłaszania się na czczo. Zależy to przede wszystkim od rodzaju zabiegu; dokładnych informacji również udziela lekarz;
- Jeśli jest to konieczne, należy zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, zwłaszcza karty informacyjne z pobytów szpitalnych lub wyniki badań przeprowadzanych w innych placówkach;
- Należy zabrać ze sobą przedmioty, które mogą być niezbędne podczas pobytu na oddziale: piżamę, szlafrok, wygodne obuwie, ręcznik, przybory toaletowe oraz leki, które bierze się na stałe.
Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia
Pojęcie „chirurgii jednego dnia” obejmuje bardzo różnorodne zabiegi, przy których istnieje niskie ryzyko powikłań takich jak krwotoki, i które mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem mało inwazyjnych metod. Przykładowo, w gabinecie Vitabene wykonywane są procedury z zakresu:
- chirurgii ogólnej – np. wycinanie zmian skórnych i znamion,
- ortopedii – leczenie przykurczu Dupuytrena, zespołu cieśni nadgarstka itp.,
- dermatochirurgii – np. leczenie blizn, usuwanie znamion,
- okulistyki – plastyka powiek, usuwanie przepuklin tłuszczowych, gradówek i innych zmian w obrębie oka.
Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w nowoczesnym gabinecie, w kameralnej, komfortowej atmosferze. Sposób, w jaki urządzone powinny być kliniki wykonujące świadczenia z zakresu chirurgii jednego dnia, musi bowiem gwarantować pacjentowi nie tylko doskonale wykonany zabieg, ale i poczucie, że jest się w dobrych rękach, a rekonwalescencja przebiegnie bez żadnych komplikacji.
Bibliografia:
- Organizacja tzw. szpitala jednego dnia, Prawo.pl, 11.07.2011, dost. 20.09.2022;
- lek. A. Kryk-Fornagiel, Przygotowanie pacjenta pediatrycznego do zabiegu w ramach chirurgii jednego dnia, Intensywna.pl, 28.06.2022, dost. 20.09.2022;
-
D. Maciejewski, Guidelines for system and anaesthesia organisation in short stay surgery (ambulatory anaesthesia, anaesthesia in day case surgery), Anaesthesiology Intensive Therapy 2013, vol. 45, no 4, 190–199, dost. 20.09.2022;