Szwy wchłanialne, zwane też rozpuszczalnymi, to rozwiązanie, które ma obecnie wiele zastosowań. Oprócz tradycyjnych operacji zakłada się je podczas porodów, zabiegów stomatologicznych oraz z zakresu chirurgii dziecięcej. Ich dużą zaletą jest brak konieczności przeprowadzenia procedury wyciągania, co ułatwia gojenie ran oraz zmniejsza liczbę wizyt, jakie pacjent musi odbyć po zabiegu. Czym są szwy wchłanialne i jak długo się rozpuszczają?
Spis treści
Szwy wchłanialne – czym różnią się od szwów nierozpuszczalnych?
Szwy chirurgiczne wchłanialne to rozwiązanie, które zarówno ułatwia pracę stosującym je specjalistom, jak i poprawia komfort pacjenta. Są stosowane wszędzie tam, gdzie liczy się zarówno skuteczność, jak i wygoda oraz estetyka. Nie tylko zmniejszają ryzyko powstania blizn, ale i minimalizują ryzyko wystąpienia zakażeń, dzięki wykonaniu z nowoczesnych materiałów syntetycznych. Z tego powodu wykorzystywane są w tych dziedzinach medycyny, gdzie konieczne jest stosowanie szczególnie delikatnych dla łączonych tkanek rozwiązań – w chirurgii, ginekologii, stomatologii, okulistyce oraz neonatologii i pediatrii.
Choć na pierwszy rzut oka wygląd szwów wchłanialnych nie różni się znacząco od szwów tradycyjnych, wykonane są one z innych materiałów. Najbezpieczniejsze przy tym są te wykonane z materiałów syntetycznych – ryzyko pojawienia się zakażenia jest bowiem przy ich stosowaniu bardzo niewielkie. Nici wykonane z materiałów naturalnych (np. szwy białkowe) mogą stanowić pożywkę dla bakterii.
Zastosowany materiał znacząco wpływa także na wytrzymałość szwów. Wchłanialne z czasem ulegają resorpcji – ich zdolność do podtrzymywania rany ulega z czasem zmniejszeniu. Dlatego stosuje się je przede wszystkim w przypadku niewielkich zabiegów, po których gojenie ran jest wystarczająco szybkie. W sytuacjach, w których konieczne jest podtrzymywanie ran przez dłuższy czas, wykorzystuje się szwy niewchłanialne. Stanowią one lepsze zabezpieczenie dla ran gojących się wolniej, co pozwala zapewnić pacjentom niezbędne poczucie bezpieczeństwa.
Po jakim czasie rozpuszczają się szwy wchłanialne?
To, jak długo rozpuszczają się szwy wewnętrzne po operacji bądź zastosowane do zszycia skóry lub błon śluzowych, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz miejsca, w którym zostały umieszczone. Niektóre rodzaje szwów rozpuszczalnych po 2-3 tygodniach tracą nawet 80% swojej wytrzymałości. Oznacza to, że z czasem stają się podatne na uszkodzenia. Z tego powodu w przypadku niektórych zabiegów (szczególnie w okolicach, w których skóra jest narażona na częste naciąganie) stosuje się nierozpuszczalne nici, by po odpowiednim czasie przeprowadzić zdjęcie szwów w Warszawie. Wiąże się to z koniecznością wizyty u chirurga oraz krótkiego zabiegu, co jest zdecydowanie mniej komfortowym rozwiązaniem.
Szwy rozpuszczalne z reguły ulegają wchłonięciu w okresie od kilku do kilkunastu tygodni od ich założenia. Swoją wytrzymałość tracą stopniowo, przez co pozostają z pacjentem znacznie dłużej niż nici nierozpuszczalne, które zdejmuje się po kilku dniach. Co ważne, termin “wchłonięcie” nie oznacza, że ulegają one rozpuszczeniu w całości. Bardzo często dzieje się tak tylko z ich fragmentami, podczas gdy część po prostu odpada. Zjawisko to zazwyczaj obserwują osoby po porodzie, w trakcie którego nastąpiła konieczność szycia krocza. Kawałki szwów mogą być przez nie znajdowane na podpaskach. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które świadczy o prawidłowym przebiegu rozpuszczania szwów.
Dlatego, choć są bardzo wygodne i zmniejszają liczbę wizyt, które należy odbyć po zabiegu, nie mogą być wykorzystane w każdym przypadku. W przypadku zabiegów wykonywanych w gabinecie Vitabene lekarz prowadzący traktuje każdego pacjenta indywidualnie, dobierając rodzaj szwów do przeprowadzanej operacji, stanu zdrowia pacjenta oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na gojenie się ran. Dzięki temu można mieć pewność, że zastosowane zostało rozwiązanie, które pozwoli zapewnić nie tylko szybki powrót do pełni zdrowia, ale i najwyższy poziom komfortu w trakcie rekonwalescencji.
Bibliografia:
- Lek.med. M. Dąbrowska, Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie? Tantumrosa.pl, 20.05.2019, dostęp 24.06.2022 ;
- Lek.med. P. Żmuda-Trzebiatowski, Po jakim czasie rozpuszczają się szwy? Medonet.pl, dostęp 24.06.2022;