Choć sport przynosi wiele korzyści dla zdrowia, często wiąże się z ryzykiem urazów i kontuzji. Nieszczęśliwe wypadki, błędy lub nieprawidłowo dobrana aktywność fizyczna może powodować różne dolegliwości w obrębie mięśni, stawów i ścięgien. Jednym z najbardziej narażonych obszarów są ręce. Jakich urazów w obrębie ręki mogą doznać osoby oprawiające sport i które z nich występują najczęściej?
Spis treści
- Jakie są częste kontuzje sportowe ręki? Rodzaje, diagnoza i leczenie
- Czy uraz i kontuzja to to samo?
- Jakich urazów mogą doznać osoby uprawiające sport?
- Diagnoza i leczenie kontuzji ręki
- Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Czy uraz i kontuzja to to samo?
Na wstępie warto wyjaśnić, czym różni się kontuzja od urazu. Pojęcia te są często stosowane wymiennie, jednak nie do końca oznaczają to samo.
Uraz – sportowy lub będący wynikiem wypadku – to czynnik, który skutkuje powstawaniem obrażeń. Może być to uderzenie, naciągnięcie mięśni, złamanie czy oparzenie. Kontuzja jest zaś jego następstwem, czyli złożonym problemem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Często jest skutkiem drobnych, niezauważalnych z początku urazów, których efekty kumulują się, prowadząc do silnych dolegliwości. To zjawisko doskonale widać w przypadku sportowych kontuzji ręki, w wielu przypadkach będących skutkiem długotrwałych przeciążeń. Objawy mogą pojawiać się stopniowo, coraz bardziej upośledzając funkcjonowanie kończyny.
Jakich urazów mogą doznać osoby uprawiające sport?
Do najczęstszych kontuzji ręki u sportowców zaliczają się:
Naciągnięcie lub zerwanie mięśni – to jedna z najczęściej występujących kontuzji ręki w sporcie. Głównym objawem jest ból oraz ograniczona ruchomość kończyny. Może być skutkiem wykonywania dynamicznych ruchów ręką, na przykład podczas gry w tenisa, podciągania się lub nieprawidłowego korzystania z przyrządów na siłowni. To częsty problem u osób uprawiających sporty siłowe. Przyczyną często bywają zaniedbania, takie jak brak prawidłowej rozgrzewki bądź regeneracji po treningu, błędu techniczne lub nieprawidłowe napinanie mięśni.
Skręcenia – mianem skręcenia określa się przekroczenie zakresu ruchu w danym stawie. Powierzchnie stawowe nadmiernie przesuwają się względem siebie, wywołując ból i obrzęk. Skutkiem najpoważniejszych sportowych urazów ręki tego typu może być uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł, przyczepów ścięgien, a nawet kości. Choć kontuzje tego typu najczęściej występują w obrębie kończyn dolnych, wiele osób boryka się również z np. kontuzjami nadgarstka będącymi skutkiem ich skręcenia.
Zwichnięcia – często mylone ze skręceniami. Główną różnicą między tymi stanami jest jednak to, że podczas zwichnięcia dochodzi do częściowej lub całkowitej utraty kontaktu stykających się powierzchni stawowych. Dochodzi do niego przede wszystkim w sportach kontaktowych oraz podczas gier takich jak siatkówka, związanych m.in. z częstymi, silnymi uderzeniami i odbijaniem piłki. Kontuzji towarzyszą podobne objawy, jak w przypadku skręcenia, tj. Ból i ograniczenie ruchomości kończyny. W niektórych przypadkach widoczne jest także nieprawidłowe ułożenie oraz zniekształcenie obrysu stawu.
Zespół cieśni nadgarstka – to schorzenie powstające w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka. Wśród sportowców szczególnie narażeni są amatorzy aktywności wymagających regularnego powtarzania tych samych ruchów ręki, zwłaszcza przy nadmiernym zgięciu lub wyprostowaniu nadgarstków. Główne objawy to drętwienie ręki, ból (często promieniujący w kierunku łokcia) i trudności z wykonywaniem precyzyjnych czynności, takich jak pisanie czy zapinanie guzików.
Diagnoza i leczenie kontuzji ręki
Kontuzje i sportowe urazy ręki to stany wymagające pilnej konsultacji ze specjalistą. Diagnostyka opiera się przede wszystkim na dokładnym wywiadzie i badaniu fizykalnym. W wielu przypadkach konieczne są także dodatkowe badania obrazowe, np. RTG czy rezonans magnetyczny. Leczenie zależy głównie od tego, jakie są rodzaje kontuzji, z jakimi boryka się pacjent. Podstawowe zalecenia to:
- odpoczynek i unikanie obciążeń – w większości przypadków konieczne jest ograniczenie lub czasowe zaprzestanie aktywności będącej przyczyną kontuzji ręki,
- stosowanie opatrunków i stabilizatorów, które unieruchamiają staw, zapobiegając wykonywaniu ruchów, które doprowadziły do przeciążenia uszkodzonych struktur,
- fizjoterapia – obejmuje głównie ćwiczenia mające na celu wzmacnianie mięśni i poprawę ich elastyczności, a także przywracanie pełnej ruchomości stawów,
- leczenie farmakologiczne – w przypadku kontuzji ręki w sporcie najczęściej stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Wskazaniem do wizyty u lekarza są takie symptomy jak ból, ograniczenie ruchomości ręki, obrzęki i inne dolegliwości, zwłaszcza jeśli pojawiły się po urazie lub nasilają się po treningach. Zdarza się bowiem, że po okresie odpoczynku ustępują objawy kontuzji ręki, a siłownia lub inna aktywność powoduje ponowne ich pojawienie się. Dlatego nie należy bagatelizować takich sytuacji i oczekiwać, aż problem zniknie samoistnie. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybsze i skuteczniejsze będzie leczenie problemu. Pilna interwencja oznacza także mniejsze ryzyko powikłań.
Jeśli poszukujesz doświadczonych lekarzy z dziedziny ortopedii w Warszawie, skontaktuj się z przychodnią Vitabene. Nasz zespół specjalizuje się w kompleksowej opiece nad sportowcami. Oferujemy kompleksową diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację przy różnych typach kontuzji ręki, takich jak zespół cieśni nadgarstka, naciągnięcia i naderwania mięśni, zmiany zwyrodnieniowe czy tzw. łokieć tenisisty. W leczeniu stosujemy nowoczesne metody terapii, co pozwoli Ci szybko wrócić do pełnej formy i ulubionej aktywności.
Czytaj także: Czy terapia osoczem bogatopłytkowym może pomóc w leczeniu urazów sportowych?