Problemy z oddawaniem moczu i ból – zakażenia układu moczowego (ZUM) znacząco wpływają na samopoczucie pacjenta. Nieodpowiednio leczona choroba zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań i może prowadzić do niewydolności nerek czy nawet sepsy. Jakie są przyczyny ZUM i w jaki sposób można zapobiegać chorobie?
Spis treści
Zakażenie układu moczowego – przyczyny
Zakażenia układu moczowego mogą być wynikiem nieprawidłowej higieny osobistej lub spadkiem odporności organizmu. Na zwiększenie ryzyka rozwoju infekcji wpływają także współistniejące choroby, jak chociażby cukrzyca, otyłość czy kamica nerkowa. ZUM może być wynikiem uporczywych zaparć. Powodująca je bakteria E-coli z łatwością przedostaje się z jelita do okolic cewki moczowej. Zakażenie układu moczowego bywa także efektem ubocznym cewnikowania, osłabienia wypieracza.
Choroby układu moczowego są diagnozowane znacznie częściej u kobiet. Wynika to z ich budowy ciała – cewka moczowa jest krótsza, odległość między okolicą odbytu a ujściem cewki moczowej niewielka. Choroby układu moczowego u kobiet mogą także występować w przebiegu menopauzy, kiedy spada poziom estrogenów w organizmie. Ryzyko rozwoju ZUM zwiększa też aktywność seksualna i częsta zmiana partnerów seksualnych, jak i stosowanie środków plemnikobójczych. W przypadku kobiet w podeszłym wieku można zauważyć także spadek ilości pałeczek kwasu mlekowego, który hamuje wzrost chorobotwórczych bakterii. Choroby układu moczowego u mężczyzn są znacznie rzadsze. Na ich rozwój może mieć wpływ m.in. przerost prostaty. W ramach diagnostyki schorzeń lekarz musi wykluczyć u pacjenta obecność chorób przenoszonych drogą płciową, jak i nowotworów układu moczowego.
Jakie są objawy zakażenia dróg moczowych?
Zakażenie cewki moczowej i zakażenie pęcherza, czyli najpopularniejsze choroby układu moczowego, objawy mają dość typowe. Mowa o problemach z oddawaniem moczu – częstomocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, ból w trakcie mikcji. U niektórych pacjentów pojawia się także krew w moczu. Ostry przebieg obu chorób zwiększa ryzyko odmiedniczkowego zapalenia nerek. W tym przypadku głównymi objawami schorzenia jest ból w okolicy lędźwiowej, wysoka temperatura oraz wymioty.
Skąd się bierze zakażenie układu moczowego?
Winowajcą choroby są bakterie. W większości przypadków choroby układu moczowego u mężczyzn, kobiet i dzieci wywołuje bakteria E-coli. W tym miejscu warto jednak rozróżnić ponowne i nawracające zakażenie układu moczowego. W pierwszym przypadku choroba pojawia się po leczeniu ZUM, może być wywołana taką samą lub inną bakterią, jak wcześniejsze zakażenie. Z kolei nawracające zakażenie układu moczowego jest wywołane tę samą bakterią, co poprzednie zakażenie i rozwija się krótko po zakończeniu jej leczenia. O nawracającej postaci ZUM mówimy wtedy, gdy choroba występuje minimum 2 razy w ciągu 6 miesięcy lub 3 razy w roku.
Czy zakażenie dróg moczowych jest groźne?
Tak naprawdę każda infekcja układu moczowego zwiększa ryzyko wystąpienia nawracającego zakażenia układu moczowego. Nieleczona lub źle leczona choroba może wiązać się z powikłaniami. Mowa o m.in. ropniach nerek, zapaleniu nerek czy ich niewydolności. Ostry przebieg chorób układu moczowego, jak każde inne zakażenie, może prowadzić także do sepsy, która zagraża zdrowiu i życiu pacjenta.
Profilaktyka zakażeń układu moczowego
Tak jak w przypadku każdej choroby, tak i tutaj odpowiednia profilaktyka znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji i ewentualnych powikłań związanych z ZUM. Profilaktyka zakażeń układu moczowego obejmuje przede wszystkim higienę intymną z wykorzystaniem łagodnych środków myjących, picie odpowiedniej ilości płynów oraz noszenie bielizny z naturalnych, przewiewnych tkanin. Ważna jest także ochrona przed niskimi temperaturami dolnych partii ciała oraz częstotliwość oddawania moczu – od razu po wystąpieniu parcia na pęcherz. Zaleca się również oddawanie moczu od razu po aktywności seksualnej i przed snem. Osoby z tendencją do zaparć powinny zadbać o dietę bogatą w błonnik.
Zakażenia układu moczowego objawy mają dość charakterystyczne, jednak czasami, zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów, choroba może nie dawać o sobie znać. Stąd tak ważna jest baczna obserwacja organizmu i badania kontrolne. W przypadku jakichkolwiek problemów z układem moczowym profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób z nim związanych zajmuje się lekarz urolog. Diagnostyka układu moczowego obejmuje m.in. badanie moczu, USG jamy brzusznej czy cystoskopię (sprawdź objawy i wskazania do wykonania cystoskopii).
W ramach oferty Vitabene dostępna jest najlepsza urologia w Warszawie. Zapraszamy na konsultacje lekarskie do doświadczonych specjalistów – wizytę można umówić telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy na stronie.