Kurzajki są stosunkowo często występującymi zmianami skórnymi, których pojawienie się wywołane jest obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Problem brodawek dotyczy osób w każdym wieku. Najczęściej obserwować je można na dłoniach lub stopach. Choć w wielu przypadkach jedynym skutecznym sposobem na kurzajki jest wizyta u lekarza, który usunie je za pomocą specjalistycznego zabiegu, w początkowym stadium można podjąć próbę ich usunięcia za pomocą preparatów dostępnych w aptekach. Czy takie domowe sposoby na kurzajki są skuteczne?
Spis treści
- Kurzajki – czym są i dlaczego powstają?
- Jak radzić sobie z kurzajkami?
- Kiedy należy udać się do lekarza?
Kurzajki – czym są i dlaczego powstają?
Kurzajki, nazywane także brodawkami, mają postać charakterystycznych, nieregularnych grudek odstających od skóry i wyraźnie odgraniczonych od zdrowej skóry. Mają twardą strukturę i wykazują tendencje do rogowacenia. Ich kolor jest zazwyczaj podobny do odcienia skóry. Najczęściej pojawiają się pojedynczo, choć zdarza się, że występują w skupionych wokół pierwotnej zmiany grupach. Mogą być umiejscowione w różnych okolicach ciała, a tym na dłoniach i stopach – również pod paznokciami oraz w okolicy wałów paznokciowych. W tych ostatnich lokalizacjach mogą powodować dolegliwości bólowe.
Brodawki są objawem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego. Rozprzestrzenia się on przez bezpośredni kontakt, dotknięcie powierzchni, na której wirus się znajduje lub przez tzw. samozakażenie, czyli rozsianie pierwotnej infekcji na inne części ciała. Gdy się pojawiają, wiele osób sięga po domowe sposoby na kurzajki. Czy są skuteczne? I które metody na kurzajki warto wypróbować?
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Jak powstają kurzajki?
Jak radzić sobie z kurzajkami?
Czy istnieje skuteczny sposób na kurzajki – prosty i przetestowany, a przy tym bezpieczny? Okazuje się, że tak – pod pewnymi warunkami. Do dyspozycji mamy liczne preparaty dostępne w aptekach, jak również naturalne, ziołowe środki.
Do substancji pozwalających usunąć kurzajkę domowym sposobem należy zaliczyć:
- kwas salicylowy – zmiękcza i złuszcza skórę, w tym zrogowaciałą powierzchnię kurzajki,
- kwas mlekowy – hamuje proces rogowacenia powierzchni zmiany, ułatwiając jej usunięcie,
- kwas trójchlorooctowy,
- kwas monochlorooctowy,
- fluorouracyl
Środki zawierające te substancje mają najczęściej postać płynu, który nakłada się na kurzajkę lub plastrów nasączonych np. kwasem salicylowym. Częstotliwość aplikacji, czas trwania terapii oraz ewentualne zabiegi przygotowujące do usunięcia zmiany zależą od konkretnego preparatu. Aby ten sposób na kurzajki był skuteczny, koniecznie trzeba zapoznać się z treścią dołączonej do opakowania ulotki.
Często stosowanym w przypadku kurzajek sposobem domowego leczenia jest ich wymrażanie przy użyciu ciekłego azotu. Zmianę umieszcza się na kilka sekund w specjalnym aplikatorze wypełnionym płynem zamrażającym, dzięki czemu po około 10-14 dniach samoistnie odpada. W niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Sposobem leczenia kurzajek znanym od wielu lat jest tak zwany „diabelski kamyk”. Pod tą baśniową nazwą kryje się sztyft złożony przede wszystkim z azotanu srebra. Jest to związek o właściwościach przyżegających, ściągających oraz przeciwbakteryjnych. Oprócz tego pobudza procesy gojenia i regeneracji skóry. Wykazuje się dużą skutecznością, jednak konieczne jest bardzo dokładne przestrzeganie instrukcji użycia.
Usunąć kurzajkę domowym sposobem można również smarując ją sokiem z łodygi glistnika jaskółczego ziela. Należy jednak zachować ostrożność podczas jego stosowania, szczególnie na cieńszej i skłonnej do podrażnień skórze, na przykład na twarzy. Warto przy tym zaznaczyć, że glistnik wykazuje mniejszą skuteczność niż krioterapia lub stosowanie kwasu salicylowego.
Można spotkać się z opinią, że aby radzić sobie z kurzajkami, wystarczy smarować je olejkiem z oregano, trawy cytrynowej lub z drzewa herbacianego. Badania ani praktyka kliniczna nie potwierdzają jednak skuteczności tych metod.
Czytaj też: metody usuwania kurzajek.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Nie zawsze jednak można skutecznie pozbyć się kurzajki domowymi sposobami. Oprócz tego przed przystąpieniem do stosowania aptecznych preparatów trzeba upewnić się, czy obserwowana zmiana jest faktycznie brodawką wirusową. W tym celu należy udać się na konsultację do specjalisty dermatologa. Lekarz postawi diagnozę i stwierdzi, czy konieczne będzie specjalistyczne leczenie.
W żadnym wypadku nie należy usuwać brodawki w domu, jeśli zmiana uległa uszkodzeniu, krwawi lub jest zaczerwieniona. Również osoby z zaburzeniami krążenia, cukrzycą oraz w okresie ciąży i laktacji nie powinny dokonywać tego rodzaju zabiegów samodzielnie. Wizyta u lekarza jest konieczna również wtedy, gdy domowe sposoby okażą się nieskuteczne. W takiej sytuacji pomocne będzie specjalistyczne wymrażanie lub usuwanie kurzajek za pomocą lasera, przeprowadzane również w gabinecie Vitabene.
Bibliografia:
- K. Winnicka, „Zastosowanie związków srebra w recepturze aptecznej”; Magazyn Recepta;
-
Kwok C.S., Gibbs S., Bennett C., Holland R., Abbott R., Topical treatments for cutaneous warts, Cochrane Database Syst Rev, nr 9/2012;