Wazektomia to najskuteczniejsza, a przy tym bezpieczna forma męskiej antykoncepcji. Jest również legalna w Polsce. Cieszy się coraz większą popularnością – praktycznie nie ma bowiem skutków ubocznych i nie wpływa na zdrowie ani satysfakcję z seksu. Jednocześnie nadal bywa błędnie kojarzona z nieodwracalną kastracją, która nie tylko całkowicie pozbawia mężczyznę płodności, ale i ma wpływ na jego zdrowie. Czy wazektomia jest odwracalna? Komu warto polecić ten zabieg?
Spis treści
- Czym jest wazektomia?
- Czy wazektomię można cofnąć?
- Zalety i wady zabiegu
- Wskazania i przeciwwskazania do wazektomii
Czym jest wazektomia i czym jest odwracalność wazektomii?
Aby wyjaśnić, na czym polega wazektomia i czy jest odwracalna, należy wyjaśnić, na czym ona właściwie polega i jakie są jej skutki.
Jest to procedura chirurgiczna, w której trakcie dochodzi do przecięcia i podwiązania nasieniowodów transportujących plemniki z najądrzy do cewki moczowej. W efekcie, komórki rozrodcze nie mają możliwości przedostania się do ejakulatu. Sperma nadal jest produkowana, ale nie zawiera plemników; nie zmienia się jednak jej objętość czy wygląd. Zabieg nie ma też wpływu na funkcje seksualne ani produkcję testosteronu.
Sposób, w jaki jest on wykonywany, sprawia że w wielu przypadkach zabieg wazektomii jest odwracalny. Operator nacina lub rozwarstwia skórę moszny tak, by uzyskać dostęp do obu nasieniowodów. Następnie przecina je; może też usunąć ich fragmenty o długości ok. 15 mm. Wolne końce (lub jeden z nich) zostają zamknięte.
Jak widać, zabieg jest stosunkowo drobną ingerencją w męski układ rozrodczy. Dzięki temu zabieg wazektomii jest odwracalny – przynajmniej w teorii. W praktyce jednak nie zawsze przynosi to oczekiwane efekty.
Czy wazektomię można cofnąć? Odwórcenie wazektomii
Czy wazektomia jest permanentna? Z reguły tak, o ile nie dokona się procedury jej odwrócenia. Wielu mężczyzn decyduje się na przerwanie ciągłości nasieniowodów jako na rozwiązanie tymczasowe, z zamiarem przywrócenia płodności w przyszłości. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w wielu przypadkach wazektomia nie będzie odwracalna.
Rewazektomia jest skomplikowaną procedurą. Szacuje się, że obecnie jej skuteczność wynosi około 40-70%, w zależności od operatorów i ośrodka, w którym jest ona przeprowadzana.
Odwracalność wazektomii zależy od różnych czynników; są to przede wszystkim:
- czas, jaki upłynął od zabiegu,
- wiek pacjenta,
- jakość nasienia.
Osobom, które nie chcą całkowicie rezygnować z szansy na biologiczne ojcostwo, a które chcą poddać się wazektomii, poleca się zdeponowanie kilku próbek spermy w banku nasienia. Będą one mogły być wykorzystane podczas procedury zapłodnienia metodą inseminacji lub in vitro.
Zalety i wady zabiegu
Odwracalna czy nie, wazektomia ma wiele zalet:
- wysoką skuteczność, sięgającą ok. 99,9%,
- nie wpływa na gospodarkę hormonalną,
- pozytywnie wpływa na życie seksualne i relacje w związku dzięki wyeliminowaniu obaw przed niechcianą ciążą,
- daje mężczyźnie możliwość samodzielnego decydowania o antykoncepcji,
- to krótki, jednorazowy zabieg, po którym szybko można wrócić do normalnej aktywności.
Trzeba też pamiętać, że rozwiązanie to, podobnie jak każdy zabieg chirurgiczny oraz metoda antykoncepcji, ma pewne wady:
- wazektomia może się nie udać – reguła, zgodnie z którą nie istnieje w 100% skuteczna metoda zapobiegania ciąży, znajduje potwierdzenie również tutaj,
- w wielu przypadkach zabieg jest nieodwracalny,
- nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – dlatego w wielu sytuacjach nadal konieczne będzie stosowanie prezerwatyw.
Wskazania i przeciwwskazania do wazektomii
Chociaż zabieg wazektomii może być odwracalny, ryzyko niepowodzenia takiej procedury jest na tyle duże, że decyzja o zastosowaniu tej formy antykoncepcji powinna być dobrze przemyślana.
Najbardziej polecamy ją oczywiście tym osobom, które mają pewność, że nie chcą mieć w przyszłości biologicznych dzieci – niezależnie od powodu. Co ważne, w Polsce wazektomii mogą poddać się młodzi i bezdzietni mężczyźni.
Należy też pamiętać, że mimo iż odwrócenie wazektomii jest to niewielka procedura, stanowi jednak ingerencję w ciało. Nie ma też pewności, czy wazektomia będzie odwracalna u danej osoby. Dlatego zdecydowanie nie powinno się jej poddawać w sytuacji, gdy główną przyczyną takiej decyzji są naciski ze strony partnerki lub przejściowa, trudna sytuacja życiowa.
Wśród przeciwwskazań stricte medycznych wymienia się przede wszystkim:
- uczulenie na środki znieczulające,
- choroby nowotworowe w obrębie jąder i moszny,
- poważne zaburzenia krzepnięcia,
- brak jąder w worku mosznowym,
- niektóre wady anatomiczne utrudniające zlokalizowanie nasieniowodów.
Odwrotna wazektomia
Zarówno wazektomię, jak i zabieg odwracalny przeprowadzamy w naszym gabinecie. Odwracalność wazektomii jest na stosunkowo wysokim poziomie, jednak cena za odwrócenie wazektomii jest kryterium, które należy przemyśleć jeszcze na etapie decydowania się na sam zabieg antykoncepcyjny, aby być w pełni świadomym wszystkim zalet, wad, a także kosztów.
Wazektomia powinna być decyzją podjętą samodzielnie i świadomie, bez nacisku osób trzecich. Aby mieć pewność, że wszystkie kwestie związane z zabiegiem i jego konsekwencjami są jasne, w gabinecie Vitabene jego wykonanie poprzedza konsultacja z lekarzem. W jej trakcie specjalista odpowie na wszelkie pytania i wyjaśni ewentualne wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę oraz zabieg wazektomii w Warszawie. Warto też przed zabiegiem zorientować się jaka jest cena za wazektomię odwracalną i sprawdzić cennik, co zapewne pomoże w podjęciu decyzji.
Bibliografia:
- lek. M. Kowalkowska, Wazektomia – co to? Skuteczność, przebieg, odwracalność i cena zabiegu podwiązania nasieniowodów, Wylecz.to, 6.10.2021, dost. 21.11.2022;
- M. Wasilonek, kons. mer. lek. B. Wańczyk-Dręczewska, Wazektomia – skuteczność, odwracalność i skutki uboczne zabiegu, Medonet.pl, 28.02.2013 z pózn.zm., dost. 21.11.2022;
-
J. Michajłowski, Informacja dla pacjenta – wazektomia, Lifemedica Gdańsk, luty 2018, dost. 22.11.2022;