Blefaroplastyka obu powiek lub tylko jednej z nich jest obecnie najskuteczniejszym sposobem modelowania powiek. Korekcję powiek można przeprowadzić ze względów estetycznych lub zdrowotnych. Co musisz wiedzieć o tym zabiegu? Przeczytaj artykuł wyjaśniający czym jest blefaroplastyka powiek – zachęcamy do wizyty w gabinecie Vitabene.
Spis treści
- Blepharoplastyka – co to za zabieg?
- Wskazania do blefaroplastyki są następujące:
- Blefaroplastyka – na czym polega zabieg?
- To należy wiedzieć przed zabiegiem
- Korzyści z blefaroplastyki
- Co po zabiegu blefaroplastyki?
Blefaroplastyka – co to za zabieg?
Skóra na powiekach jest bardzo cienka, dlatego też szybko uwidacznia się na niej upływ czasu. W ramach blefaroplastyki można usunąć nadmiar zwiotczałej albo luźnej skóry powiek, co daje natychmiastowy i długotrwały efekt otwarcia i uwydatnienia oczu. Przekłada się to na odmłodzenie spojrzenia, ale także – na lepszy wygląd całej twarzy.
Dzięki blefaroplastyce można również zlikwidować opadanie powieki (ptozę) wywołane nieprawidłową strukturą, funkcjonowaniem lub unerwieniem mięśni mających zapewniać powiece prawidłową ruchomość i uniesienie.
Należy zdawać sobie sprawę, że opadanie powieki zawsze stanowi problem estetyczny, ale – dodatkowo – może również być przyczyną zwężenia szpary między powiekami lub nawet przysłonięcia źrenicy. To z kolei ogranicza pole widzenia – w niektórych przypadkach znacznie. Osoby z ptozą skarżą się też często na uczucie zmęczenia wzroku, ciężkich powiek oraz na bóle głowy. Zatem w przypadku opadającej powieki blefaroplastyka nie tylko – dosłownie – otwiera oko lub oczy na świat, ale również poprawia komfort i bezpieczeństwo życia.
Blepharoplastyka, a także inne zabiegi okulistyczne są ostatnio szczególnie popularne wśród pacjentów. Kiedy powinniśmy zdecydować się na taki zabieg i jaka jest jego cena? Cena blefaroplastyki powiek jest uzależniona od tego, czy dotyczy powieki górnej lub dolnej, a także czy jest to zabieg obustronny lub jednostronny. Szczegółowe informacje odnośnie do ceny zabiegu blefaroplastyki w Warszawie znajdziecie Państwo w zakładce – cennik. Poniżej zaś dalsze szczegóły i zalecenia.
Wskazania do blefaroplastyki są następujące:
- opadanie powieki (ptoza), które nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu i rehabilitacji;
- zwężenie szpary pomiędzy powiekami – szczególnie gdy z tego powodu ograniczone jest pole widzenia;
- chęć odmłodzenia wyglądu oraz wyeksponowania oczu i otwarcia spojrzenia.
Warto w tym miejscu podkreślić, że choć modelowaniu powiek chętnie poddają się osoby w średnim wieku i starsze – kobiety i mężczyźni – to blefaroplastykę powiek w Warszawie można przeprowadzić także u młodych osób, dzieci, a nawet u niemowląt.
Blefaroplastyka – na czym polega zabieg?
Poprzez blefaroplastykę lekarz przywraca szparze między powiekami właściwą szerokość, samym powiekom nadaje pożądany kształt, a okolica oka po zabiegu uzyskuje albo odzyskuje atrakcyjny, naturalny wygląd.
Najczęściej korekcja dotyczy powieki górnej, ale modelowaniu poddaje się też i powieki dolne, które mogą tworzyć tzw. worki pod oczami lub wałeczkowate czy pomarszczone fałdy skórne. W korekcji powiek dolnych dąży się również do uzyskania płynnego przejścia okolicy pod okiem (dolina łez) w rejon policzka.
Powieki można modelować w sposób inwazyjny – chirurgicznie lub laserowo, ale coraz większą popularnością cieszy się metoda nieinwazyjna z wykorzystaniem zimnej plazmy tlenowo-azotowej. W niechirurgicznej blefaroplastyce w wybrane miejsca na powiekach z niezwykłą precyzją trafia wiązka niskotemperaturowej plazmy (mającej ok. 40º C), co powoduje kontrolowaną, punktową sublimację tkanki. Pobudza to skutecznie procesy regeneracji, w wyniku czego obszar poddany działaniu plazmy ulega bioodnowie i wygładzeniu, a powieka zostaje uniesiona.
To należy wiedzieć przed zabiegiem
- Przeciwwskazaniami do blefaroplastyki są skazy naczyniowe, cukrzyca, niedokrwistość, duże nadciśnienie, a także stany zapalne na skórze twarzy o charakterze ropnym.
- 10 dni przed zabiegiem nie należy brać leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Ich odstawienie zawsze należy jednak wcześniej przedyskutować z lekarzem prowadzącym terapię.
- Na zabieg należy przeznaczyć ok. 1,5-2 godzin. Nie ma konieczności brania zwolnienia z pracy na czas rekonwalescencji. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko.
Korzyści z blefaroplastyki
- Atrakcyjna wizualnie okolica oczu oraz wyraźnie młodszy, promienny i wypoczęty wygląd.
- Wyeksponowane oczy bez worków, nawisów skóry wokół nich oraz miejscowego nagromadzenia tłuszczu przy oczach.
- Poszerzenie szpary między powiekami, co dla pacjenta oznacza lepszą jakość życia i większe jego bezpieczeństwo.
- Symetria okolic oczu – dzięki wykorzystaniu własnego tłuszczu z okolicy oka pacjenta do wypełnienia rejonów, którym brakowało objętości.
Co po zabiegu blefaroplastyki?
- Należy trzymać dłonie z dala od oczu – zabronione jest dotykanie ran. Powieki goją się w ciągu ok. 2 tygodni po zabiegu i po tym czasie następuje stopniowa poprawa wyglądu okolicy oka. Jeśli przeprowadzana była niechirurgiczna blefaroplastyka, wówczas najlepsze efekty będą widoczne kilku tygodniach, gdyż tyle czasu trwa odbudowa struktury tkanki poddanej sublimacji.
- W ciągu pierwszych dni po zabiegu należy przykładać zimne kompresy na czoło i okolice oczu, aby zmniejszyć opuchliznę.
- Do czasu zagojenia się powiek nie wolno się opalać, korzystać z solarium czy sauny.
- Bezwzględnie należy stosować leki i preparaty zalecone przez lekarza oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne po zabiegu.
Pierwszy makijaż?… Można go nałożyć mniej więcej tydzień od zabiegu, ale zawsze dopiero po wizycie kontrolnej.