Kanał nadgarstka ma złożoną budowę. Przypomina nieco tunel, przez który przebiegają ścięgna mięśni zginaczy palców oraz nerwy – w tym nerw pośrodkowy. Ściany “tunelu” tworzone są przez kości oraz więzadło poprzeczne nadgarstka, które dość ciasno obejmuje ww. struktury. Pogrubienie lub przerost owego więzadła (na przykład na skutek urazu lub stanu zapalnego) sprawia, że na nerw pośrodkowy wywierany jest ucisk, będący przyczyną licznych, charakterystycznych dolegliwości, znanych jako zespół cieśni nadgarstka. W początkowych stadiach schorzenie to może być leczone zachowawczo. Zdarza się jednak, że niezbędna jest tzw. dekompresja kanału nadgarstka. Na czym polega ten zabieg i w jakich przypadkach się go wykonuje?
Spis treści
- Na czym polega zabieg dekompresji kanału nadgarstka?
- Jakie są wskazania do dekompresji kanału nadgarstka?
- Przeciwwskazania do zabiegu dekompresji kanału nadgarstka
- Przygotowanie i rekonwalescencja po zabiegu dekompresji kanału nadgarstka
Na czym polega zabieg dekompresji kanału nadgarstka?
Dekompresja nadgarstka to zabieg, w trakcie którego dochodzi do poszerzenia światła kanału i odbarczenia nerwu. W jego trakcie chirurg przecina skórę, tkankę podskórną oraz rozcięgno dłoniowe, by dotrzeć do troczka zginaczy (więzadła poprzecznego nadgarstka), eliminując ucisk na nerwy i ścięgna zginaczy.
Zabieg dekompresji kanału nadgarstka jest prosty i stosunkowo niewielki. W Vitabene w Warszawie wykonywany jest w ramach tzw. chirurgii jednego dnia przez lekarza ortopedę. Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent może szybko wrócić do domu.
Przeczytaj też: Zespół cieśni nadgarstka – rehabilitacja po zabiegu.
Jakie są wskazania do dekompresji kanału nadgarstka?
Dekompresja kanału nadgarstka wykonywana jest u osób borykających się z dolegliwościami wywołanymi wspomnianym już niedokrwieniem tkanek i uciskiem na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Jest wiele przyczyn takiego stanu. Najczęściej objawy pojawiają się jednak na skutek regularnych mikrourazów, do których dochodzi m.in. podczas wykonywania przez długi czas powtarzalnych, niewielkich ruchów rąk (np. podczas pisania na klawiaturze czy gry na instrumentach muzycznych). Symptomy mogą pojawić się także w następstwie urazów, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz obrzęków, na przykład w okresie ciąży.
Na wczesnym etapie choroby, gdy zmiany nie są jeszcze zaawansowane, stosuje się przede wszystkim leczenie zachowawcze. Obejmuje ono m.in. unieruchomienie kończyny i podawanie środków przeciwzapalnych, a także fizjoterapię. Takie postępowanie nie zawsze jednak przynosi efekty. Zdarza się też, że chorzy zgłaszają się do lekarza, gdy dolegliwości są bardzo nasilone. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu dekompresji kanału nadgarstka, czyli odbarczenia nerwu pośrodkowego.
Wskazaniem do dekompresji kanału nadgarstka jest wystąpienie takich objawów jak:
- uczucie mrowienia i drętwienia w obrębie ręki,
- zaburzenia czucia,
- ból (często nasilający się w nocy),
- osłabienie siły mięśni,
- zaburzenia czucia.
Przeciwwskazania do zabiegu dekompresji kanału nadgarstka
Z uwagi na to, że dekompresja kanału nadgarstka polega na stosunkowo niewielkiej, miejscowej ingerencji w tkanki, nie ma wielu przeciwwskazań do jej wykonania. Należą do nich:
- ciąża – u wielu osób pojawiające się wówczas objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą być spowodowane typowymi dla tego okresu obrzękami; najczęściej ustępują w okresie połogu,
- niedoczynność tarczycy – w wielu przypadkach symptomy zanikają po wdrożeniu odpowiedniego leczenia,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
- poważne urazy, infekcje lub ostre stany zapalne skóry i innych tkanek w obrębie wymagającego leczenia nadgarstka.
Przygotowanie i rekonwalescencja po zabiegu dekompresji kanału nadgarstka
Dekompresja kanału nadgarstka jest zabiegiem, który w gabinecie Vitabene wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Poprzedza go wstępna konsultacja, w trakcie której lekarz dokonuje oceny struktur w obrębie ręki oraz przeprowadza dokładny wywiad. W razie potrzeby może też zlecić wykonanie dodatkowych badań obrazowych.
Specjalista wyjaśnia też szczegółowo, co to jest dekompresja kanału nadgarstka i odpowiada na ewentualne pytania. Podczas wstępnego spotkania przekazywane są też dokładne informacje na temat postępowania po zabiegu.
Dolegliwości takie jak drętwienie palców czy ból wywołany uciskiem na nerw ustępują niemal natychmiast po operacji. Przez około 3-5 dni pacjent może jednak odczuwać dolegliwości bólowe będące wynikiem naruszenia tkanek. Najczęściej jednak ustępują one po podaniu standardowych środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.
Zabieg dekompresji kanału nadgarstka połączony z rehabilitacją pozwala na całkowite wyleczenie neuropatii uciskowych w obrębie nerwu pośrodkowego. Warunkiem jest jednak udanie się do naprawdę kompetentnego specjalisty w tej dziedzinie. Lekarze przyjmujący w gabinecie Vitabene posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tego typu dolegliwości. Dlatego w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, zachęcamy do niezwłocznego kontaktu z naszą placówką i umówienia się na wizytę. Im szybciej bowiem podjęte będzie leczenie, tym większe są szanse na pełen powrót do zdrowia. A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zapobiegania i profilaktyki cieśni nadgarstka, przeczytaj inne nasze artykuły.
Okiem lekarza Ortopeda Filip Kucharczyk
,,Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u chirurga ręki/ortopedy jest problem bóli nadgarstka oraz drętwień palców wywołanych przez zespół cieśni nadgarstka. Jest to najczęstsza neuropatia nerwów obwodowych. Leczenie zespołu cieśni nadgarstka uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby oraz odpowiedzi pacjenta na próbę leczenia zachowawczego. W przypadku łagodnych objawów o krótkotrwałym czasie trwania zawsze warto spróbować leczenia nieoperacyjnego: stabilizator nadgarstka, rehabilitacja, leki przeciwzapalne, iniekcje sterydowe. W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego lub w przypadku zaawansowanych lub długotrwałych objawów wskazane jest leczenie operacyjne. W Vitabene przeprowadzamy operacje zespołu cieśni w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym typu WALANT. Jest to metoda sprawdzona, bezpieczna i komfortowa dla pacjenta. Należy pamiętać, że odpowiednia kwalifikacja pacjenta do leczenia daje możliwości skutecznego pozbycia się problemu”
Bibliografia:
- R. Czepułkowski, kons. meryt. lek. K. Drozd, Zespół cieśni nadgarstka, RehaSport, 29.03.2020 z pózn. zm., dost. 22.11.2022;
-
lek. med. K. Bartoszek, Neuropatie uciskowe nerwu pośrodkowego, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 20.03.2017, dost. 22.11.2022;