Zarówno odciski, jak i modzele stopy należą do najczęściej pojawiających się w praktyce podologicznej problemów. Niektórzy pacjenci przed zgłoszeniem się do specjalisty próbują korzystać z popularnych, domowych sposobów. Te jednak nie zawsze są skuteczne. Jednym z powodów może być niewłaściwe rozpoznanie – dolegliwości te bywają bowiem często mylone. Czym się różni odcisk od modzela? Jak skutecznie pozbyć się modzeli na stopie?
Spis treści
- Modzele a odciski na stopach – dlaczego właściwe rozpoznanie jest tak ważne?
- Modzele a odcisk – różnice
- Modzele i odciski – przyczyny i leczenie
Modzele a odciski na stopach – dlaczego właściwe rozpoznanie jest tak ważne?
W sytuacji, w której pacjent ma problem z odróżnieniem modzeli od odcisków stopy, może dojść do sytuacji, w której będzie stosować źle dobrane preparaty lub domowe zabiegi. Rezultatem może być nie tylko brak efektów. Wiele środków na odciski i modzele to bardzo mocne preparaty, których niewłaściwe stosowanie może skutkować powstawaniem oparzeń chemicznych, a nawet trudno gojących się ran. Dlatego przed wdrożeniem leczenia należy udać się na konsultację podologiczną. Pozwoli ona określić charakter zmiany, a także zastosować odpowiednie zabiegi.
Modzele a odcisk – różnice
Różnice między modzelami a odciskami dotyczą przede wszystkim ich budowy. Z tego wynikają też powodowane przez nie dolegliwości.
Mianem modzeli określa się miejsca, w których dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka. Bardzo często pojawiają się one na skutek nieprawidłowo wykonywanego pedicure, zarówno domowego, jak i w salonach kosmetycznych. Mają postać żółtawych, płaskich narośli o gładkiej powierzchni. Nie są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry.
Modzele ulokowane są zazwyczaj w okolicy główek kości stopy, na piętach lub na kłębie dużego palca, czyli w miejscach, które są często narażone na ucisk przy noszeniu źle dobranego obuwia, butów na wysokich obcasach bądź nieprawidłowej postawy podczas chodzenia. Powstają na skutek nadmiernego, długotrwałego ucisku – niedostatecznie ukrwiona skóra zaczyna miejscowo obumierać, co skutkuje powstaniem narośli, złożonej z wielu warstw martwego, stwardniałego naskórka. Modzele mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia; niektóre osoby skarżą się także na uczucie pieczenia.
W przeciwieństwie do modzeli, odciski na stopach są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Również są spowodowane nadmiernym, skoncentrowanym uciskiem na jedno miejsce. Wówczas dochodzi do wzmożonego wzrostu komórek rogowych, co jest naturalnym mechanizmem obronnym skóry. Jeżeli nacisk lub tarcie nie ustępują, z czasem dochodzi do wgniecenia w skórę stwardniałych komórek. W ten sposób powstaje twardy rdzeń odcisku. To właśnie on jest odpowiedzialny za charakterystyczny, silny ból. Rdzeń wywiera bowiem nacisk na zakończenia nerwowe, co skutkuje intensywnymi dolegliwościami. Z czasem może dojść nawet do podrażnienia okostnej przez głęboko wciśniętą twardą tkankę, co sprawia, że ból staje się jeszcze ostrzejszy.
Przeczytaj też: modzele stopy – wygląd, objawy i przyczyny.
Modzele i odciski – przyczyny i leczenie
Zarówno modzele, jak i odciski, to problem, który częściej pojawia się u osób, które noszą obuwie na wysokich obcasach, ciężarnych oraz u osób z otyłością. Zwiększona masa ciała lub nieprawidłowy (na przykład wymuszony kształtem obuwia) sposób chodzenia i stania sprawia bowiem, że pojawia się zwiększony nacisk na niektóre fragmenty stopy. Odciski i modzele to również częsty problem wśród miłośników pieszych wędrówek – wystarczy bowiem odrobina piasku lub niewielki kamień, również w wygodnym bucie, by wywołać reakcje obronne skóry.
Zarówno usuwanie modzeli stopy, jak i odcisków, nie powinno być przeprowadzane samodzielnie. Ścieranie lub ścinanie stwardniałego naskórka domowymi sposobami przynosi jedynie krótkotrwałe efekty; powtarzanie tego typu zabiegów może prowadzić do nasilenia problemu. Dodatkowo łatwo można doprowadzić do uszkodzenia skóry, a w rezultacie – do rozwoju różnego rodzaju infekcji. Dlatego w przypadku wystąpienia tego typu problemów należy odwiedzić specjalistę, na przykład chirurga dermatologa przyjmującego w gabinecie Vitabene. Odpowiedni sprzęt umożliwia usunięcie modzeli i odcisków w warunkach ambulatoryjnych. Oprócz tego pacjenci otrzymują dokładne wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji skóry stóp, dzięki czemu problem nie będzie nawracać.
Bibliografia:
- M. Kędzierski, Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski, wapteka.pl, dostęp 24.06.2022
-
K. Rubas, P. Nockowski, Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, Aesthetic Dermatology, 1/2018, s. 44-45, dostęp 24.06.2022