Egzostoza podpaznokciowa to łagodna, chrzęstno-kostna zmiana, której obecność przez długi czas może nie wiązać się z wystąpieniem żadnych objawów. Leczenie konieczne jest zazwyczaj dopiero wtedy, gdy powiększanie się narośli zaczyna skutkować pojawieniem się towarzyszących jej dolegliwości. Tego typu zmiany mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, jednak to właśnie w obrębie paznokci obserwuje się ją najczęściej. Co to jest egzostoza i jak pozbyć się egzostozy podpaznokciowej?
Egzostoza podpaznokciowa – objawy
Egzostoza podpaznokciowa jest zmianą o łagodnym charakterze, przyjmująca postać chrzęstno-kostnego guzka zlokalizowanego na paliczkach dystalnych, przede wszystkim w ich bocznej części. Początkowo choroba ma przebieg bezobjawowy. Jednak guz z biegiem czasu powiększa się, co może prowadzić do pojawienia się klinicznych objawów egzostozy podpaznokciowej. Są to przede wszystkim:
- uniesienie płytki paznokcia,
- uszkodzenie łożyska paznokciowego,
- powiększenie paliczka, na którym znajduje się zmiana,
- wyczuwalne i widoczne napięcie skóry w obrębie palca dotkniętego chorobą,
- obecność stanu zapalnego,
- deformacja bądź rozwarstwienie paznokcia w pobliżu zmiany,
- onycholiza, czyli tzw. “odstający paznokieć”.
Powodowane przez egzostozę podpaznokciową objawy zależą od stopnia zaawansowania problemu. W praktyce klinicznej wyróżnia się cztery typy schorzenia:
- Typ I – łagodna deformacja kości. Na tym etapie często nie występują żadne dodatkowe symptomy. Pacjent może nie zdawać sobie sprawy z obecności zmiany, która może być wykryta przypadkowo, np. podczas badań obrazowych wykonywanych z zupełnie innego powodu.
- Typ II – umiarkowana deformacja; pojawiają się pierwsze objawy, takie jak ból, stan zapalny, uniesienie łożyska paznokcia, deformacja płytki oraz zaburzenia procesu wzrostu paznokcia.
- Typ III – zaawansowana deformacja paznokcia, zniszczenie łożyska i odwarstwienie płytki. Pacjenci odczuwają znaczny dyskomfort, zwłaszcza podczas chodzenia (jeśli zmiana pojawiła się w obrębie palca stopy).
- Typ IV – etap tzw. proliferacji kostnej. Powiększanie się guzka wyraźnie deformuje paznokieć, a nawet cały palec, czemu towarzyszy ból i duży dyskomfort.
Egzostoza podpaznokciowa – przyczyny
Zgrubienia na kości pojawiające się w przebiegu choroby mogą przypominać w dotyku kość lub chrząstkę; zazwyczaj mają kulisty lub podłużny kształt. Przyczyny egzostozy podpaznokciowej nie są do końca poznane. Problem ten najczęściej jednak dotyczy:
- dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu kości,
- osób, u których wykonano amputację fragmentu kości,
- osób po urazach, przede wszystkim złamaniach.
Wśród innych, potencjalnych przyczyn egzostazy podpaznokciowej, wymienia się również:
- zaburzenia procesu gojenia kości po urazach,
- choroby kości o podłożu zapalnym,
- wady wrodzone kości,
- nowotwory kości,
- infekcje bakteryjne lub wirusowe,
- interwencje chirurgiczne w obrębie paznokci, np. usuwanie wrastającego paznokcia.
Rozpoznanie i leczenie
W przypadku wystąpienia objawów mogących świadczyć o wystąpieniu egzostozy podpaznokciowej konieczna jest konsultacja z lekarzem. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie obecnych objawów klinicznych oraz badań obrazowych – przede wszystkim RTG oraz USG.
Z uwagi na to, co to jest egzostoza podpaznokciowa, całkowite wyleczenie umożliwiają przede wszystkim metody chirurgiczne. Usunięcie zmiany pozwala pozbyć się dolegliwości, a także zapobiec jego powikłaniom dzięki regeneracji łożyska i umożliwieniu prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej.
W wielospecjalistycznej przychodni Vitabene stosujemy różne metody chirurgiczne, dobierane indywidualnie do każdego przypadku. W każdym przypadku zabieg ma na celu oczyszczenie paliczka kostnego ze wszystkich zmienionych chorobowo tkanek. Zazwyczaj lekarz stara się oszczędzić jak największą część łożyska oraz samego paznokcia.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 30 minut; w większości przypadków nie ma konieczności zakładania szwów. Zaleca się jednak, by przez kilka dni po zabiegu pacjent oszczędzał kończynę, co pozwoli na szybsze i łatwiejsze gojenie się tkanek. W tym czasie należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza w kwestii opatrunków i stosowanych preparatów.
To, ile trwa rekonwalescencja, zależy od wielu czynników. Ważny jest tutaj zakres zabiegu, postępowanie pacjenta w okresie gojenia rany, ogólny stan chorego czy codzienna aktywność. Kluczowe znaczenie ma jednak stopień zaawansowania choroby, tj. wielkość i zasięg zmian. Również tutaj należy pamiętać, że im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym lepsze są z reguły efekty leczenia, także kosmetyczne. Dlatego zapraszamy do konsultacji ze specjalistami Vitabene. Nie ograniczamy się jedynie do wykonania zabiegu. Pacjent otrzymuje także szczegółowe zalecenia odnośnie do postępowania po zabiegu, a także zapobiegania możliwym powikłaniom, takim jak wrastanie paznokci.