Gradówka jest bolesnym i nieprzyjemnym schorzeniem, które może znacząco obniżać komfort oraz jakość życia. Choć zalecana jest konsultacja z lekarzem, wiele osób w pierwszej kolejności poszukuje metod pozwalających na samodzielne uporanie się z problemem. Należą do nich liczne popularne maści na gradówkę bez recepty. Czy taka forma terapii rzeczywiście jest skuteczna?
Spis treści
- Czym jest gradówka?
- Maści na gradówkę – skuteczność i ograniczenia
- Gradówka – kiedy należy udać się do lekarza?
Czym jest gradówka?
Mianem gradówki określa się zgrubienia lub guzki o średnicy ok. 2-8 mm, powstające na skutek zablokowania ujść gruczołów łojowych znajdujących się na powiekach. Dochodzi do tego najczęściej na skutek zakażenia bakteryjnego. Zatkanie ujść gruczołów powoduje zaburzenie naturalnych procesów nawilżania brzegów powiek, co skutkuje rozwojem stanu zapalnego. Do przeniesienia bakterii na powieki dochodzi najczęściej podczas pocierania oczu dłońmi. Zwiększone ryzyko powstania gradówek dotyczy również osób borykających się z niektórymi schorzeniami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Gradówka najczęściej jest zmianą niebolesną, choć jej pojawieniu się często towarzyszy stan zapalny i zaczerwienienie, a czasem również dolegliwości bólowe.
Maści na gradówkę – skuteczność i ograniczenia
Wiele maści na gradówkę oka dostępnych jest bez recepty. Zazwyczaj zawierają one składniki o działaniu przeciwbakteryjnym i bakteriobójczym, jak również łagodzące ewentualne dolegliwości towarzyszące schorzeniu. Ich stosowanie może przynosić pewne korzyści, takie jak zmniejszenie obrzęku i zaczerwienienia, a także łagodzenie bólu. Jednak skuteczność maści na gradówkę może być ograniczona. Leczenie schorzenia powinno bowiem przyspieszyć naturalny proces dojrzewania zmiany i prowadzić do jej usunięcia. Jednak czym można smarować gradówkę, by załagodzić najbardziej dokuczliwe symptomy i wspomagać leczenie? Przede wszystkim będą to środki o działaniu przeciwzapalnym, nawilżającym i regenerującym. Maści na gradówkę najczęściej zawierają takie składniki jak:
- ekstrakt z kory cynamonowca,
- olejek manuka i miód manuka,
- wyciąg z aloesu,
- d-panthenol,
- hialuronian sodu,
- witamina A,
- siarczan dekstranu.
Środki te mają właściwości kojące i przeciwzapalne. Łagodzą podrażnienia i zapewniają prawidłowe nawilżenie tkanek, zmniejszając również uczucie swędzenia. Można je jednak stosować jedynie jako dodatek do terapii, a nie ich podstawę.
Gradówka – kiedy należy udać się do lekarza?
Stosowanie dostępnych bez recepty maści na gradówkę może być pomocne w łagodzeniu najbardziej dokuczliwych symptomów, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jeśli jednak są one bardzo nasilone lub towarzysza im inne problemy, takie jak zaburzenia widzenia, gorączka czy gwałtowne powiększanie się guzka, niezbędna jest pilna konsultacja z lekarzem. Nieleczona gradówka może bowiem prowadzić do rozwoju poważniejszych komplikacji, takich jak ropnie czy zapalenie powiek.
W wielu przypadkach lekarz może zalecić stosowanie specjalistycznych maści z antybiotykiem na gradówkę, zawierających przede wszystkim takie substancje jak erytromycyna. Zdarza się, że konieczne może być chirurgiczne usunięcie gradówki Warszawa, polegające na nacięciu guzka i oczyszczeniu miejsca, w którym znajduje się zmiana.
Zachęcamy do konsultacji z okulistą lub dermatologiem w wielospecjalistycznej przychodni Vitabene. W trakcie wizyty lekarz dokonuje dokładnej oceny stanu pacjenta, dzięki czemu może wdrożyć odpowiednie leczenie oraz zdecydować, jaka maść z antybiotykiem na gradówkę będzie najbardziej skuteczna. W razie potrzeby wyjaśni również, czy smarować gradówkę preparatami bez recepty oraz jakie inne środki warto zastosować, by wspomóc proces leczenia. W razie potrzeby może zalecić również stosowanie innych leków, jeśli stosowanie maści z antybiotykiem na gradówkę może nie przynieść wystarczających efektów.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Gradówka na oku – kiedy należy udać się do lekarza?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy smarować gradówkę którąś z dostępnych bez recepty maści. Rzeczywiście, ich stosowanie może przynieść ulgę przy łagodzeniu objawów takich jak ból czy obrzęk. Można z nich korzystać np. w trakcie oczekiwania na konsultację ze specjalistą. Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność w skracaniu czasu gojenia się zmiany jest dość ograniczona, podobnie jak w przypadku innych domowych metod, takich jak ciepłe kompresy. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, a samodzielne leczenie okaże się nieskuteczne, nie należy zwlekać z sięgnięciem po profesjonalną pomoc. W trakcie wizyty u lekarza możliwe jest bowiem dokładne określenie skali problemu i dobranie najlepszych w danym przypadku metod leczenia. Nieleczona gradówka może mieć bardzo poważne powikłania. Dlatego podobnie jak przy innych chorobach oczu, do jej leczenia należy podejść z troską i rozwagą.
Bibliografia:
- Antoniak, Farmakoterapia zakażeń bakteryjnych narządu wzroku, Farmacja Polska, dost. 7.08.2023
- Mgr. farm. P. Gorol, Jęczmień i gradówka, Portal Opieka.Farm, 12.05.2023, dost. 7.08.2023