Gradówka (łac. chalazion), znana jest również jako przewlekłe zapalenie gruczołów Meiboma. To schorzenie rozwijające się w obrębie gruczołów łojowych zlokalizowanych w tarczkach powiek. To stosunkowo powszechna dolegliwość występująca u dorosłych i dzieci, dla której charakterystyczne są nieprzyjemne objawy obniżające jakość życia chorego. Poszukując sposobu na ich złagodzenie, wiele osób poszukuje domowych sposobów mających pozwolić uporać się z chorobą. Czy w przypadku gradówki domowe sposoby są skuteczne? Jak długo może utrzymywać się gradówka i kiedy należy udać się do specjalisty?
Spis treści
Czym jest gradówka?
Gradówka oka to przewlekłe zapalenie spojówki, spowodowane zaczopowaniem ujść gruczołów tarczkowych. W efekcie dochodzi do gromadzenia łojowej wydzieliny i powstania charakterystycznych wybrzuszeń na powiekach, określanych jako torbiele gruczołu Meiboma.
Znajdujące się w powiekach gruczoły Meiboma odpowiedzialne są za produkcję wydzieliny mającej na celu nawilżanie i stabilizację filmu łzowego na powierzchni oka. Gdy zatkane zostaną ich ujścia, dochodzi do rozwinięcia się przewlekłego stanu zapalnego. To z kolei prowadzi do zaburzenia produkcji i uwalniania wydzieliny. Przyczyny gradówki nie są w pełni poznane. Często wiąże się ją z problemami takimi jak infekcje, które wpływają na jakość oraz skład wydzieliny.
Gradówka oka nie jest problemem wyłącznie estetycznym. Pojawienie się zmiany wiąże się z obecnością takich symptomów jak ból, zaczerwienienie i obrzęk. Schorzenie może mieć charakter nawracający, co jest istotnym wskazaniem do konsultacji u specjalisty.
Czy gradówka może sama zniknąć?
Początkowo gradówka objawia się w postaci niewielkiego, białawego zgrubienia lub guzka na górnej bądź dolnej powiece, przypominającego nieco jęczmień. Jeśli pojawi się stan zapalny, może dodatkowo wystąpić obrzęk powieki, zaczerwienienie skóry i podrażnienie oka. Objawy te bardzo często ustępują samoistnie w ciągu dwóch tygodni.
Na tym etapie można rozważyć wykorzystanie domowych sposobów na usunięcie gradówki.
Co na gradówkę bez recepty?
W leczeniu gradówki – domowym bądź wdrożonym przez lekarza – stosuje się zarówno leki, jak i metody niefarmakologiczne. Najczęściej zaleca się:
- ciepłe kompresy – można spotkać się z różnymi opiniami na temat tego, jakie okłady na gradówkę są najskuteczniejsze. Warto jednak podkreślić, że nie muszą one zawierać ziołowych naparów czy żadnych konkretnych preparatów. Najważniejsze jest ciepło, które zmniejsza lepkość wydzieliny, ułatwiając jej usuwanie. Do ich sporządzenia można wykorzystać jednak napar z rumianku lub herbaty bądź roztwór sody oczyszczonej. Kompresy należy przykładać kilka razy dziennie, każdorazowo na 3-5 minut,
- masaż powiek – delikatny masaż powiek również może pomóc w udrożnieniu ujść gruczołów Meiboma. To metoda znana jako pocieranie złotą obrączką – w praktyce jednak nie jest to jedyne narzędzie, jakie można wykorzystać do tego celu. Masaż może być wykonywany samodzielnie w domu, jednak warto wcześniej udać się na konsultację do specjalisty, który wskaże prawidłowe techniki przeprowadzania tego zabiegu,
- aplikacja świeżego soku z rozgniecionego ząbka czosnku lub żelu z aloesu bezpośrednio na zmianę.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Należy pamiętać, że domowe sposoby na leczenie gradówki powinny być traktowane jako uzupełnienie specjalistycznego postępowania. Przed ich zastosowaniem należy udać się do lekarza, który oceni charakter zmiany. Samodzielne wdrożenie domowych sposobów na gradówkę wiąże się z ryzykiem sytuacji, w której leczona będzie zupełnie inna zmiana, wymagającego innego rodzaju leczenia.
Konsultacja lekarska jest niezbędna również wtedy, gdy mimo zastosowania naturalnych metod gradówka nie ustąpi w ciągu dwóch tygodni, a także wtedy, gdy objawy będą się nasilać.
Specjalista może przepisać krople do oczu lub specjalne maści, którymi należy smarować gradówkę. Środki te pomagają w zwalczaniu stanu zapalnego oraz poprawiają konsystencję wydzieliny. Wiele z nich zwalcza także towarzyszące chorobie objawy takie jak podrażnienia i uczucie suchości w oku.
Czytaj także: Gradówka na oku – kiedy należy udać się do lekarza?
Jak szybko pozbyć się gradówki?
Każdy przypadek gradówki jest inny, a leczenie powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dlatego po zaobserwowaniu objawów mogących świadczyć o rozwoju tego schorzenia należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Usunięcie gradówki w Warszawie znajduje się w zakresie świadczeń przychodni wielospecjalistycznej Vitabene. Po dokładnym badaniu oraz zebraniu wywiadu nasi lekarze podejmują decyzję o odpowiednim postępowaniu. Wykorzystujemy zarówno leki, jak i domowe sposoby leczenia gradówki, w tym proste zabiegi, które pacjent może wykonać w domowym zaciszu. Zapraszamy do kontaktu i wizyty u naszych specjalistów. Leczenie – zarówno z wykorzystaniem leków, jak i domowych sposobów.
Bibliografia:
- M. Grałek, Stany zapalne powiek u dzieci – zasady postępowania, Pediatria po Dyplomie 2012;16(6):38-41, dost. 26.05.2023
-
A. Jurewicz, kons. meryt. lek. B. Wańczyk-Dręczewska, Gradówka na oku – objawy, diagnostyka, leczenie. Domowe sposoby na gradówkę, Medonet.pl, 25.09.2019, dost. 26.05.2023;