Czym są hemoroidy? Wbrew pozorom, nie chorobą. Nazwa ta oznacza bowiem naturalne struktury anatomiczne, znajdujące się w kanale odbytu. Wyglądem przypominają niewielkie poduszeczki zbudowane z naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. U większości osób w kanale odbytu znajdują się trzy takie struktury, zwane również guzkami krwawniczymi. Ich głównym zadaniem jest uszczelnianie odbytnicy, co pozwala zachować pełną kontrolę nad wydalaniem. Zdarza się jednak, że na skutek przekrwienia lub rozwoju stanu zapalnego guzki te powiększają się i powodują dolegliwości. Wówczas mówi się o chorobie hemoroidalnej, potocznie znanej jako hemoroidy. Objawy tego schorzenia utrudniają codzienne funkcjonowanie, znacznie obniżając jakość życia. Dlatego już przy pierwszych niepokojących symptomach warto udać się do lekarza i dać sobie szansę na szybki powrót do zdrowia.
Spis treści
Hemoroidy – powszechny problem
Niektóre choroby i dolegliwości nadal bywają traktowane jako “wstydliwy problem”. Wiele osób z tego powodu odwleka wizytę u lekarza, czego efektem jest nie tylko pogorszenie stanu zdrowia, ale i poczucie osamotnienia. Dlatego należy podkreślić, że wiele takich schorzeń występuje bardzo powszechnie. Należą do nich m.in. hemoroidy – rozpoznanie stawiane jest nawet u ok. 30% dorosłych osób. Najczęściej występują u pacjentów między 45. a 65. rokiem życia oraz u ciężarnych.
Przyczyny choroby hemoroidalnej
Charakterystyczne dla hemoroidów objawy pojawiają się, gdy przekrwione guzki krwawnicze powiększają się, a pokrywająca je błona śluzowa ulega rozciągnięciu. W ich wnętrzu może zalegać krew, co prowadzi do powstawania zakrzepów i rozwoju stanu zapalnego. Podczas parcia na stolec powiększone hemoroidy mogą wypadać; w zależności od stopnia zaawansowania choroby ich odprowadzenie może być trudne lub nawet niemożliwe.
Pomimo tego, jak powszechne są dolegliwości powodowane hemoroidy, przyczyny powiększania się guzków krwawniczych nie są do końca jasne. Wyodrębniono natomiast szereg czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby:
- ciąża,
- siedzący tryb życia,
- dieta uboga w błonnik, obfitująca w produkty o działaniu zapierającym,
- nawykowe zaparcia,
- częste biegunki,
- niektóre rodzaje aktywności fizycznej (np. biegi długodystansowe),
- niektóre choroby, np. marskość wątroby lub nowotwory zlokalizowane w miednicy małej.
Po czym poznać, że ma się hemoroidy?
Charakterystycznym dla powiększonych hemoroidów objawem jest krwawienie z odbytu, które może towarzyszyć wypróżnianiu. Krwi nie zawsze jest dużo – czasem jej ślady można zauważyć wyłącznie na papierze toaletowym. Istotne jest natomiast to, jak wygląda. Hemoroidy zawsze krwawią świeżą, czerwoną krwią. Obecność skrzepów, krwi o ciemnowiśniowym zabarwieniu lub czarnych, smolistych stolców wskazuje na rozwój innych chorób.
Oprócz krwawienia mogą pojawić się również inne symptomy, w tym:
- dyskomfort, ból lub uczucie podrażnienia w okolicy odbytu,
- świąd i pieczenie,
- wyciek śluzu,
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia.
W początkowych stadiach choroby hemoroidy wysuwające się na zewnątrz podczas parcia mogą samoistnie chować się do kanału odbytu. Z czasem konieczne jest ich ręczne odprowadzanie. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby może być to już niemożliwe; powiększone guzki mogą być wówczas szczególnie bolesne.
Obecność wymienionych symptomów jest wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza specjalizującego się w proktologii. Pozwala to zyskać całkowitą pewność odnośnie charakteru powodujących dolegliwości zmian. Podobieństwo objawów sprawia, że hemoroidy można pomylić m.in. z kłykcinami kończystymi oraz innymi rodzajami chorób odbytu – np. szczeliną lub przetoką.
Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania proktologicznego, również przy użyciu specjalnego wziernika. Dzięki temu specjalista może wykluczyć obecność innych chorób mogących powodować krwawienie, np. nowotworu jelita grubego. Pozwala to na szybkie wdrożenie właściwego leczenia.
Czy hemoroidy same znikną?
Powiększone guzki krwawnicze nie zmniejszą się samoistnie. Z reguły konieczne jest specjalistyczne leczenie, dopasowane do nasilenia objawów i stanu zdrowia pacjenta. W gabinecie Vitabene stosujemy szeroką gamę metod zachowawczych. W razie potrzeby wdrażamy również leczenie operacyjne. Dzięki doświadczeniu i kompetencjom naszych specjalistów jest to najskuteczniejszy tego typu zabieg chirurgiczny w Warszawie.
Aby leczenie było skuteczne, konieczne jest też wyeliminowanie czynników sprzyjających rozwojowi choroby. W niektórych przypadkach już to powoduje ustąpienie dolegliwości wywoływanych przez hemoroidy. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim zmianę codziennych nawyków oraz modyfikację stylu życia. W Vitabene dbamy o to, by zapewnić naszym pacjentom niezbędne wsparcie również w tej dziedzinie.
Bibliografia:
- lek. M. Wiercińska, Hemoroidy (żylaki odbytu) – jak wyglądają i czym są hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne, skąd się biorą i jak przebiega ich leczenie?, Mp.pl, 02.12.2021, dost. 06.02.2023,
- P. Ciesielski, M. Kołodziejczak, Choroba hemoroidalna, Mp.pl Interna – mały podręcznik, 10.08.2022, dost. 06.02.2023