Znamiona oraz pieprzyki są usuwane przez lekarzy – chirurgów lub dermatologów. Zabiegi te są nieskomplikowane i bezpieczne. Aby jednak proces powrotu do zdrowia przebiegał prawidłowo, konieczne jest odpowiednie pielęgnowanie ran, a w późniejszym okresie – blizn. Jak dbać o ranę, by dobrze się wygoiła oraz by nie doszło do rozwoju zakażenia?
Spis treści
- Jak długo goi się rana po usunięciu znamienia?
- Jak dbać o ranę po usunięciu pieprzyka?
- Jak dbać o blizny po usuwaniu znamion?
- Gojenie rany po laserowym usuwaniu znamion
Jak długo goi się rana po usunięciu znamienia?
W trakcie zabiegu usunięcia pieprzyka lub znamienia zostaje ono wycięte wraz z marginesem zdrowej skóry. Następnie na ranę zostają założone szwy oraz opatrunek. Szwy zdejmuje się po około 7-14 dniach, kiedy zagoi się jej zewnętrzna warstwa. Cały proces gojenia rany po usunięciu znamienia trwa zazwyczaj około czterech tygodni. W miejscu, w którym się znajdowała, zazwyczaj pozostaje blizna. Może być ona bardziej lub mniej widoczna; zazwyczaj wyróżnia się na tle zdrowej skóry, jednak z czasem zmniejsza się blednie.
To, jak długo goi się rana po usunięciu pieprzyka lub znamienia zależy od kilku czynników:
- wielkości znamienia,
- lokalizacji zmiany,
- indywidualne predyspozycje i możliwości organizmu,
- umiejętności operatora (chirurga),
- charakteru usuwanej zmiany.
Jak dbać o ranę po usunięciu pieprzyka?
Choć rana po drobnym zabiegu, jakim jest chirurgiczne usuwanie znamion, jest niewielka, stwarza pewne ryzyko zakażenia – podobnie jak każde inne przerwanie ciągłości skóry. To z kolei znacznie utrudnia gojenie i zwiększa ryzyko wytworzenia się blizny. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać kilku zasad, które pomagają przyspieszyć gojenie rany oraz dbać o bliznę w sposób, który przyspieszy regenerację tkanek:
Do czasu zagojenia ran i zdjęcia szwów należy unikać:
- kąpieli w wannie,
- opalania i ekspozycji na promienie słońca,
- wykonywania gwałtownych ruchów, ćwiczeń fizycznych i innych aktywności wiążących się z naciąganiem skóry.
Jednocześnie bardzo istotna jest prawidłowa dbałość o higienę w obrębie rany. W tym celu do jej przemywania należy stosować jałową sól fizjologiczną oraz zalecone przez lekarza środki dezynfekcyjne, zapobiegające powstawaniu zakażeń.
Trudno precyzyjnie określić zaraz po zabiegu, jak długo należy nosić opatrunek po usunięciu pieprzyka. Podany orientacyjny termin jego zdjęcia zależy głównie od tempa gojenia. Aby wspomóc cały proces, zawsze należy przemywać i dezynfekować ranę podczas zmiany opatrunku na nowy. Nie muszą być to specjalistyczne preparaty z wykorzystaniem np. silikonów, o ile nie pojawiają się objawy zakażenia, a gojenie przebiega prawidłowo.
Jak dbać o blizny po usuwaniu znamion?
Proces gojenia nie kończy się po zdjęciu szwów i powstaniu blizny. Głębiej położone tkanki potrzebują nawet kilku miesięcy, by się całkowicie zregenerować. Warto w tym czasie stosować specjalne plastry na blizny lub smarować je maściami z alantoiną bądź heparyną.
Przeczytaj też: Jak powstają blizny.
Gojenie rany po laserowym usuwaniu znamion
Część znamion może zostać usunięcia za pomocą lasera. Przy przeprowadzanych w gabinecie Vitabene zabiegach tego typu nie zakłada się szwów. W miejscu, w którym znajdowała się zmiana, powstaje niewielki strupek. To znacząco wpływa na to, jak długo goi się rana po laserowym usunięciu pieprzyka oraz sposób odpowiedniej pielęgnacji.
Jeżeli zmiana była niewielka, często nie ma konieczności stosowania opatrunków. W przypadku większych ran nakłada się jałowe opatrunki, które muszą przepuszczać powietrze. Ranę należy regularnie przemywać pod bieżącą wodą i dezynfekować zaleconym przez lekarza preparatem.
Miejsca, w którym znajdowała się usunięta zmiana nie należy również moczyć oraz wystawiać na światło słoneczne – podobnie jak w przypadku rany po zabiegu chirurgicznym.
Chirurgiczne usuwanie znamion i pieprzyków zazwyczaj owocuje powstaniem blizny. Dbanie o ranę dostosowane do tego, jak wygląda rana po usunięciu pieprzyka oraz zgodnie z zaleceniami specjalisty jest kluczowe dla odpowiedniego wygojenia się rany. Dzięki temu blizna może być niewielka, by z czasem całkiem zaniknąć. Najważniejsze, by nie unikać zabiegu usunięcia znamienia w obawie przed bliznami. Pozwala to bowiem uniknąć groźnych chorób skóry, a nawet usunąć czerniaka w stadium, w którym jest on całkowicie wyleczalny.
Bibliografia:
- A. Czyżewska, Usuwanie znamion, Twoje Znamiona, 26.11.2020, dostęp 24.06.2022
-
M. Mazur, Blizny – możliwości terapii miejscowej, Wiadomości Dermatologiczne, 1.07.2020, dostęp 24.06.2022