Wrastanie paznokci to stosunkowo częsty, bolesny i nawracający problem. Wiele osób, które się z nim borykają, nie wiedzą, co jest jego przyczyną. Czy w takiej sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty? Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
Spis treści
Dlaczego paznokcie wrastają?
Do najczęściej występujących przyczyn wrastania paznokci należą:
- Niewłaściwy sposób ich obcinania: wiele osób obcina paznokcie u stóp w podobny sposób, co te u rąk – nadając im zaokrąglony kształt. Nie jest on jednak naturalny i zaburza proces wzrostu płytki. To z kolei może prowadzić do ich wrastania w skórę i rozdwajania się.
- Nieodpowiednia higiena stóp: gromadzące się pod płytką zabrudzenia mogą powodować schorzenia skóry, powstawanie stanów zapalnych i wrastanie paznokci.
- Noszenie niewygodnego obuwia (zbyt ciasnego lub na wysokich obcasach): ciężar stopy w trakcie noszenia butów na wysokich obcasach zatrzymuje się na czubkach palców oraz paznokciach, powodując ucisk. Podobnie w przypadku ciasnych butów – palce i paznokcie są nienaturalnie ściśnięte. Problem ten dotyczy nie tylko dorosłych. Często spotyka się go już u małych dzieci, których stopy rosną na tyle szybko, że łatwo jest przeoczyć moment, w którym niezbędny jest zakup nowego obuwia.
- Uszkodzenia palców stóp – również ucisk spowodowany wykonywaniem pracy fizycznej lub uprawianiem sportów może doprowadzić do wrastania paznokci.
Wśród innych przyczyn powstawania wrastających paznokci należy wymienić deformacje stóp, nadmierną masę ciała, urazy w obrębie palców, zaniedbanie pielęgnacji stóp po zabiegach chirurgicznych oraz nawracające grzybice.
Jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem?
O pojawieniu się problemu wrastającego paznokcia świadczy przede wszystkim ból, a niekiedy także krwawienie spowodowane wbijaniem się płytki w skórę. Dolegliwość nasila się podczas chodzenia, biegania lub zakładania butów, gdy zwiększony zostaje ucisk na palec. To może prowadzić do powstania obrzęku, a także stanu zapalnego. Ten z kolei objawia się zaczerwienieniem górnej części palca, nadwrażliwością, a w niektórych przypadkach także pojawieniem się ropnej wydzieliny wokół paznokcia. To, co najlepiej zrobić jak wrasta paznokieć, jest szybkie udanie się po pomoc medyczną.
Specjaliści z gabinetu Vitabene wdrożą odpowiednie leczenie. Pomogą także w rozpoznaniu przyczyny problemu. To z kolei umożliwia zapobieganie jego ponownemu wystąpieniu.
Do niedawna chirurgiczne leczenie wrastających paznokci wiązało się z bólem i nie zawsze zadowalającą skutecznością. W Vitabene stosujemy nowoczesne metody leczenia, takie jak plastyka wałów okołopaznokciowych. Nie tylko pomaga ona wyciąć wrośnięty fragment paznokcia, ale i zapobiega nawrotowi problemu.
Leczenie wrastających paznokci u podologa lub chirurga – czy na pewno jest potrzebne?
Wiele osób unika wizyty u specjalisty, próbując samodzielnie poradzić sobie z dolegliwościami, szukając na własną rękę sposobów, jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami. Jest to jednak poważny błąd.
Domowe sposoby na wrastające paznokcie, takie jak ciepłe kąpiele stóp, przynoszą chwilową ulgę, jednak nie rozwiązują problemu. Z kolei skutkiem nieprofesjonalnego wycinania jest tzw. zanokcica (nieprawidłowo określana jako „zastrzał”). To choroba spowodowana przez zakażenie mikrouszkodzeń macierzy bakteriami (np. gronkowcem złocistym, pałeczką ropy błękitnej); w rzadkich przypadkach wywoływana jest przez grzyby. Mikrourazy pojawiają się na skutek obgryzania paznokci, prac fizycznych lub nieprawidłowo przeprowadzanego manicure, w trakcie którego wycinane są skórki. Mogą także powstawać podczas nakładania akrylu na paznokcie – nieprawidłowo nałożony żel uciska wał paznokciowy. Powoduje to powstawanie niewielkich uszkodzeń naskórka, w które wnikają bakterie bytujące między akrylową warstwą a płytką.
Zanokcica objawia się stanem zapalnym tkanek. Z tego powodu usuwanie wrastającego paznokcia (jeśli jest konieczne) powinien przeprowadzić wyłącznie specjalista.
Konsekwencje nieleczonej zanokcicy mogą być bardzo poważne. Przede wszystkim jej wystąpienie powoduje wnikanie do organizmu chorobotwórczych bakterii, przede wszystkim z grupy paciorkowców, gronkowców oraz pałeczki ropy błękitnej. To z kolei powoduje stany zapalne, a następnie – zakażenia. Te wymagają już specjalistycznego leczenia, obejmującego między innymi oczyszczenie rany oraz stosowanie antybiotyków. Zaniedbanie leczenia, podobnie jak w przypadku innych stanów zapalnych, może bowiem prowadzić nawet do rozwoju zakażenia ogólnoustrojowego, będącego zagrożeniem dla palca ale i dla zdrowia, a nawet życia.
Wrastanie paznokci – zapobieganie
W przypadku wrastania paznokci zapobieganie dolegliwościom polega przede wszystkim na prawidłowej pielęgnacji stóp.
Podstawą jest odpowiednie obcinanie paznokci – nie należy ich nadmiernie skracać ani nadawać im zaokrąglonego kształtu. Co bardzo ważne, nie powinno się wyrywać ani usuwać zadartych skórek wokół paznokci.
Paznokcie powinny być obcinane na prosto, w taki sposób, by brzeg (“narożnik”) paznokcia delikatnie wystawał. Nie należy podcinać płytki po bokach, ponieważ powoduje to przerost wału i prowadzi do wrastania.
Ważne jest także zapobieganie łamaniu się paznokci. Ich wzmocnieniu sprzyja dieta bogata w witaminy z grupy B. Oprócz tego należy dbać o noszenie odpowiedniego obuwia – nie powinno być ono ani zbyt ciasne, ani zbyt obszerne. Specjaliści odradzają także noszenie butów na wysokich obcasach.
Specjaliści zalecają też wykonywanie regularnego pedicure. Można w tym celu udać się do specjalnego gabinetu lub podologa. W razie potrzeby osoba przeprowadzająca zabieg doradzi, co zrobić z wrastającym paznokciem. Ważne, by utrzymywać stopy i paznokcie w dobrym stanie, a także kontrolować ich stan. Tym, co na wrastające paznokcie pomaga najlepiej, jest bowiem odpowiednia profilaktyka.
Bibliografia
- E. Prusek, Przyczyny powstawania wrastających paznokci i jak ich unikać, ortogenic.pl, publ. 11.04. 2018 (dost. 22.02.2022)
-
P. Antończak, Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, Przegląd Dermatologiczny 4/15, termedia.pl (dost. 22.02.2022)