Choroby odbytu przez wiele osób uważane są za wstydliwy problem. Całkowicie niesłusznie – mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy dbałości o higienę osobistą. Niektóre z nich występują stosunkowo często, dotykając znaczną część populacji. Należą do nich przede wszystkim torbiele, żylaki oraz kłykciny kończyste. Niezależnie od rodzaju choroby odbytu, przy zaobserwowaniu pierwszych niepokojących symptomów należy pilnie udać się do lekarza. Podobnie jak w przypadku innych dolegliwości, znacznie zwiększa to szanse na całkowite wyleczenie. Jak wyglądają najczęstsze choroby odbytu?
Jakie są najczęstsze choroby odbytu?
Niewątpliwie najczęściej występującym rodzajem choroby odbytu są żylaki, zwane też hemoroidami. Przynajmniej raz w życiu boryka się z nimi aż 50% osób. Do najczęstszych chorób odbytu należy zaliczyć również torbiele, a także schorzenie o podłożu wirusowym – kłykciny kończyste. Jak wyglądają te choroby odbytu i jakie są ich przyczyny?
Choroby odbytu – torbiel włosowa
Torbiel włosowa, zwana też torbielą pilonidalną, jest schorzeniem, u podłoża którego leży przewlekły stan zapalny zlokalizowany wewnątrz bruzdy międzypośladkowej. Objawia się przede wszystkim powstaniem wypełnionego włosami i ropną treścią guza, umiejscowionego nad szparą pośladkową. Pojawia się najczęściej u osób między 30. a 40. rokiem życia; częściej dotyka mężczyzn niż kobiety.
Wśród czynników, które sprzyjają rozwojowi schorzenia, wymienia się przede wszystkim otyłość, nadmierną potliwość, powtarzające się otarcia okolicy szpary pośladkowej (będące np. skutkiem noszenia zbyt obcisłej bielizny), siedzący tryb życia a także niski poziom higieny osobistej.
Dowiedz się też: Jak uniknąć powstawania torbieli włosowej
Torbiel włosowa – jak rozpoznać tę chorobę okolicy odbytu?
Obecności ropnia towarzyszą dolegliwości bólowe; treść znajdująca się w jego wnętrzu może wydostawać się przez jeden bądź kilka otworów. Dodatkowo skóra w okolicy ropnia może być obrzęknięta i zaczerwieniona. U części pacjentów pojawiają się także inne objawy świadczące o toczącym się stanie zapalnym, takie jak gorączka i dreszcze.
Lekarz rozpoznaje tę chorobę okolicy odbytu na podstawie wywiadu oraz badania w gabinecie. Charakterystyczne symptomy choroby sprawiają, że rzadko jest konieczność wykonania dodatkowych badań, takich jak USG.
Leczenie jest zazwyczaj chirurgiczne; możliwe jest też usunięcie torbieli metodą endoskopową. W większości przypadków wystarczy jeden zabieg; stosunkowo rzadko choroba nawraca.
Przeczytaj więcej: Co to jest zatoka pilonidalna (zatoka włosowa)
Choroby odbytu – Hemoroidy (żylaki odbytu)
Hemoroidy są jedną z najczęstszych chorób odbytu, w przebiegu których dochodzi do nadmiernego przekrwienia struktur zwanych guzkami krwawniczymi. W normalnych warunkach są to trzy poduszkowate naczynia, częściowo wypełnione krwią. Ich zadaniem jest uszczelnianie odbytu, co zmniejsza ryzyko nietrzymania stolca.
Gdy dochodzi do ich przekrwienia, guzki te powiększają się i przybierają sinawy kolor. Wówczas pojawiają się takie objawy jak:
- krwawienie podczas oddawania stolca – w przypadku hemoroidów jest to świeża krew żylna, o wiśniowej barwie,
- świąd, pieczenie, a także ból i dyskomfort w okolicy odbytu,
- chory ma wrażenie, że nie może się całkowicie wypróżnić,
- wyciek śluzu.
Hemoroidy – przyczyny
Przyczyny powstawania tej choroby są nie do końca znane. Najczęściej pojawienie się żylaków odbytu łączone jest ze współistnieniem kilku czynników skutkujących zastojem krwi lub wzrostem ciśnienia w naczyniach w obrębie odbytu. Może do tego dojść na skutek innych chorób lub codziennych nawyków. Hemoroidy najczęściej pojawiają się u osób:
- borykających się z biegunkami lub nawykowymi zaparciami,
- w ciąży,
- prowadzących siedzący tryb życia,
- trenujących biegi długodystansowe, skoki lub inne sporty, których wykonywanie może wiązać się ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej,
- obciążonych różnymi schorzeniami, takimi jak np. marskość wątroby.
Choroby odbytu – Kłykciny kończyste
Kłykciny kończyste, zwane również brodawkami płciowymi, są łagodnymi zmianami pojawiającymi się najczęściej w okolicy narządów płciowych i odbytu. Początkowo mają one postać czerwonawych grudek, a w późniejszym stadium – miękkich, kalafiorowatych tworów o różowawej barwie. Najczęściej mają średnicę 1-5 mm. Pojawiają się u osób każdej płci, choć kłykciny w pobliżu odbytu częściej obserwuje się u mężczyzn.
Zmiany te są bezbolesne; często w ogóle nie dają żadnych objawów. W niektórych przypadkach towarzyszy im sączenie płynu o nieprzyjemnym zapachu.
Kłykciny kończyste są chorobą odbytu i narządów płciowych wywołaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Do infekcji dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych, ale również w trakcie porodu lub na skutek zaniedbań higienicznych (np. korzystania ze wspólnych ręczników).
Choroby odbytu i jego okolic są częstym problemem zdrowotnym. Wiele z nich początkowo nie daje dokuczliwych objawów; brak odpowiedniego leczenia może jednak skutkować poważnymi powikłaniami. Dlatego zachęcamy do wizyty w gabinecie Vitabene. Za leczenie chorób odbytu odpowiedzialni są doświadczeni proktolodzy, stosujący nowoczesne i skuteczne metody diagnostyki i terapii tego typu problemów.
Bibliografia:
- Lek. M. Romaniszyn, Torbiel włosowa. Torbiel okolicy krzyżowo-guzicznej, Mp.pl., 2.06.2017, dost. 31.12.2022
- Lek. M. Wiercińska, Hemoroidy (żylaki odbytu) – jak wyglądają i czym są hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne, skąd się biorą i jak przebiega ich leczenie?, Mp.pl, 2.12.2021, dost. 31.12.2022
-
dr n. med. I. Ranosz-Janicka, Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy i leczenie, Mp.pl, 11.04.2022, dost. 31.12.2022,