Pojawiające się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn kłykciny kończyste to jedna z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Powstają u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego. To niewielkie, kalafiorowate twory, zazwyczaj o łagodnym charakterze. Choć często ustępują samoistnie, nie powinny być bagatelizowane – mogą bowiem ulegać zezłośliwieniu. Jak wyglądają kłykciny kończyste i jakie objawy mogą im towarzyszyć?
Spis treści
Czym są kłykciny kończyste?
Wywoływane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) kłykciny kończyste bywają określane również jako brodawki płciowe. Są to tzw. zmiany proliferacyjne, czyli będące wynikiem nadmiernego miejscowego namnażania komórek.
Kłykciny kończyste w początkowym stadium rozwoju mają postać małych, czerwonawych grudek. Później powiększają się i przybierają postać miękkich tworów o średnicy 1-5 mm, o nieregularnej, różowej powierzchni. Z czasem zlewają się, tworząc charakterystyczne, kalafiorowate wykwity.
Zmiany najczęściej zlokalizowane są w okolicy narządów płciowych oraz odbytu, rzadziej w jamie ustnej. U mężczyzn pojawiają się również w pobliżu ujścia cewki moczowej, w pachwinach oraz na mosznie. Kłykciny kończyste u kobiet mogą występować w przedsionku pochwy, a nawet na szyjce macicy.
To, gdzie pojawiają się kłykciny kończyste, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki doszło do zakażenia wirusem. Najczęściej ma to miejsce podczas różnego typu kontaktów seksualnych. Powstające wówczas mikrourazy nabłonka stają się wrotami zakażenia. Przyczyną zakażenia mogą być też zaniedbania higieniczne (np. używanie wspólnych ręczników). Wirus może zostać również przeniesiony na dziecko w czasie porodu.
Kłykciny kończyste – objawy
Kłykciny kończyste to zmiany, którym zazwyczaj nie towarzyszą żadne objawy. Zdarza się jednak, że powodują świąd oraz pieczenie. W przypadku brodawek zlokalizowanych w obrębie odbytu może pojawić się niewielkie krwawienie przy defekacji. Niektóre osoby zgłaszają również sączenie oraz nieprzyjemny zapach. W rzadkich przypadkach pojawiają się dolegliwości bólowe.
Czy kłykciny kończyste są groźne?
Brodawki płciowe mają łagodny charakter. W ich obrębie mogą się jednak rozwijać zmiany przednowotworowe, ulegające czasem zezłośliwieniu. O obecności ognisk nowotworowych mogą świadczyć symptomy, które zazwyczaj kłykcinom nie towarzyszą, np. owrzodzenia, krwawienie, nietypowy wygląd zmian lub wyczuwalne nacieki skórne.
Nawet jeśli ich obecności nie towarzyszą żadne dolegliwości, już sama świadomość, czym są kłykciny kończyste, może znacznie obniżyć jakość życia pacjenta. Wielu osobom towarzyszy poczucie winy, obniżenie poczucia własnej wartości oraz złość. Częste są również obawy o przyszłość, zazwyczaj dotyczące takich kwestii jak płodność, jakość życia seksualnego czy ryzyko zachorowania na raka.
Jak sprawdzić, czy to kłykciny?
Pojawienie się jakichkolwiek nietypowych zmian na skórze lub błonach śluzowych jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Jeżeli wygląd wykwitów lub ich lokalizacja wskazują na to, że mogą być to kłykciny kończyste, najlepiej jest się zgłosić do dermatologa lub proktologa. Ich diagnostyką i leczeniem zajmują się również inni specjaliści – zwłaszcza że kłykciny kończyste można pomylić z innymi schorzeniami, takimi jak hemoroidy. W zależności od lokalizacji zmian może być to również ginekolog, chirurg lub urolog. Często konieczna jest współpraca lekarzy różnych specjalności.
W przypadku kłykcin kończystych rozpoznanie najczęściej stawiane jest na podstawie charakterystycznych objawów. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych w gabinecie Vitabene pobieramy również wycinki do badania histopatologicznego.
Czy kłykciny kończyste można wyleczyć?
Obecnie wykorzystuje się kilka metod usuwania kłykcin kończystych. Jeśli są niewielkie i niezbyt liczne, dobre efekty przynosi farmakoterapia. Z kolei w przypadku rozległych, dużych wykwitów konieczne może być leczenie zabiegowe, obejmujące m.in. zabiegi chirurgiczne, krioterapię czy laseroterapię.
Niezależnie od zastosowanej metody, kłykciny mogą pojawić się ponownie. Dotyczy to ok. 20-30% pacjentów. Usunięcie zmian nie oznacza bowiem wyeliminowania ich przyczyny, czyli wirusa HPV. U ok. 70-80% osób organizm z czasem samodzielnie zwalcza infekcję. U pozostałych pacjentów możliwe jest jedynie leczenie objawowe, połączone z okresowymi badaniami kontrolnymi. W takich przypadkach należy być pod stałą kontrolą naprawdę dobrego lekarza. Potrzebny Ci sprawdzony urolog w Warszawie? Odwiedź gabinet Vitabene i skorzystaj z usług doświadczonych specjalistów.
Bibliografia:
- Dr n. med. I. Ranosz-Janicka, Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy i leczenie, Mp.pl, 11.04.2022, dost. 06.02.2023,
- dr n. med. A. Jaworek, Kłykciny kończyste – gdzie występują i czym są spowodowane?, Mp.pl, 27.09.2012, dost. 06.02.2023
-
M. Kołodziejczak, I. Jaraczewska, Współczesne aspekty rozpoznania i leczenia kłykcin kończystych odbytu, Borgis – Postępy Nauk Medycznych 4/2002, s. 165-168, dost. 06.02.2023