Torbiel włosowa (pilonidalna) to schorzenie o przewlekłym charakterze, rozwijające się w obrębie szpary międzypośladkowej. Dotyka najczęściej młodych mężczyzn – jej pojawienie się jest skorelowane z takimi czynnikami jak gęste owłosienie ciała, duża potliwość i niedostateczna dbałość o higienę osobistą. Do niedawna leczenie opierało się na metodach chirurgicznych. Aktualnie jednak opracowane zostały metody skutecznego laserowego leczenia torbieli włosowej. W tym celu wykorzystuje się lasery SMILE oraz LAPS. Na czym one polegają i jakich efektów można się spodziewać?
Czym jest torbiel włosowa?
Torbiel włosowa należy do chorób, które co prawda nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, jednak są wyjątkowo uciążliwe. Występuje w okolicy krzyżowej, dokładniej zaś – w górnej części szpary międzypośladkowej. W jej przebiegu dochodzi do powiększenia i wypełnienia mieszków włosowych m.in. złuszczonym naskórkiem i włosami. We wnętrzu torbieli często znajduje się ropna treść, która może wyciekać przez jeden lub więcej otworów. Więcej przeczytasz w artykule: Co to jest zatoka pilonidalna (zatoka włosowa)?
Czy torbiel można usunąć laserem?
Chirurgiczne leczenie torbieli włosowej polega na jej radykalnym wycięciu. Zabieg odbywa się na klasycznej sali operacyjnej, w znieczuleniu rdzeniowym lub ogólnym. Wymaga trwającego około 2-3 dni pobytu w szpitalu. Z uwagi na inwazyjność zabiegu oraz specyfikę operowanej okolicy gojenie może trwać bardzo długo i związane jest z dużym ryzykiem infekcji. W dodatku choroba wykazywała tendencje do nawracania. Z tego powodu od dawna poszukiwano metod mniej inwazyjnych. Istotnym pytaniem było to, czy torbiel można usunąć laserem. Okazuje się, że tak – z doskonałym skutkiem.
Metody laserowego usuwania torbieli włosowej
Małoinwazyjne leczenie torbieli pilonidalnej z wykorzystaniem lasera w gabinecie Vitabene przeprowadzane jest na dwa sposoby. Stosujemy techniki SMILE oraz LAPS.
W tego typu zabiegach wykorzystywane są włókna laserowe, tj. jednorazowe światłowody radialne, które emitują światło laserowe (długość fali wynosi 1470 nm). Obie metody laserowego leczenia torbieli włosowej sprowadzają się do mechanicznego oczyszczenia wnętrza torbieli oraz jej ablacji przy pomocy ww. włókna.
Zabiegi wykonujemy w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent może wrócić do domu bezpośrednio po zabiegu lub maksymalnie kilka godzin po jego przeprowadzeniu. Gojenie rany trwa maksymalnie kilka tygodni. W tym czasie może być odczuwalny niewielki ból związany z nacięciem tkanek; natychmiast ustępują jednak dolegliwości związane z obecnością torbieli lub ropnia.
Laser SMILE w leczeniu torbieli włosowej
Pierwszym etapem leczenia torbieli włosowej laserem SMILE (Sinus pilonidalis Minimally Laser Excision) jest usunięcie zrogowaciałych tkanek i nabłonka w obrębie torbieli, a także oczyszczenie jej z ziarniny, włosów oraz ewentualnych zanieczyszczeń.
Kolejnym krokiem jest zaopatrzenie miejsca po torbieli przy pomocy lasera. W tym celu do rany wprowadzana jest wąska sonda, którą lekarz przesuwa w jej wnętrzu. Dzięki działaniu lasera naczynia tkanki ulegają obkurczeniu, a uszkodzone w trakcie zabiegu naczynia krwionośne – obkurczeniu. Dzięki temu rana o wiele łatwiej się goi, a krwawienie zostaje ograniczone.
Zabieg poprzedzony jest podaniem znieczulenia – najczęściej zewnątrzoponowego lub miejscowego podczas pierwszego etapu zabiegu. Przy drugim etapie niezbędne jest krótkie znieczulenie ogólne.
LAPS (Laser Assisted Pilonidal Sinus) w leczeniu torbieli włosowej
W przypadku zastosowania lasera LAPS w leczeniu torbieli włosowej zabieg rozpoczyna się podaniem znieczulenia miejscowego. W pierwszej kolejności lekarz dokonuje wstępnej ablacji (zniszczenia zmienionych chorobowo tkanek) przy pomocy lasera. Pozwala to również ograniczyć krwawienie w dalszej części zabiegu.
Następnie wnętrze torbieli jest oczyszczane z włosów, ziarniny i zanieczyszczeń. Zabieg kończy się ponownym wprowadzeniem sondy lasera do otworów torbieli, w celu zamknięcia naczyń krwionośnych oraz zasklepienia rany.
Kwalifikacja do zabiegu laserowego leczenia torbieli włosowej
Podstawą kwalifikacji do zabiegu laserowego leczenia torbieli włosowej jest postawienie ostatecznej diagnozy. W tym celu lekarz proktolog, którego specjalnością jest chirurgia ogólna i leczenie chorób odbytu, zbiera dokładny wywiad i przeprowadza badanie fizykalne. Aby ocenić wielkość zmiany, konieczne może być także wykonanie badania USG. Oprócz tego lekarz ocenia ogólny stan pacjenta oraz występowanie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Na tej podstawie podjęta zostaje decyzja o sposobie laserowego leczenia torbieli włosowej.
Zabiegi laserowe wykonywane w gabinecie Vitabene cechują się dużą skutecznością. Również efekt kosmetyczny jest znacznie lepszy niż w przypadku konwencjonalnych procedur chirurgicznych, a pacjenci szybko wracają do pełni zdrowia.
Bibliografia:
- SMILE technique for Pilonidal Sinus destruction with a radial laser probe – video vignette, Colorectal Disease Journal, 17.12.2020,
- Dr Pradeep Sharma, Laser assisted Pilonidal sinus LAPS / Pilonidal Sinus Laser assisted Closure SiLAC, 24.08.2022,
- J. Kalaitzis, LaPSe method: A novel laser assisted surgical technique in the treatment of pilonidal disease, Επιστημονικά Χρονικά 2/2019, dost. 1.01.2023
-
P. Ciesielski, P. Dutkiewicz, Wieloetapowe leczenie powikłanej torbieli pilonidalnej z użyciem opatrunków podciśnieniowych – opis przypadku, Borgis – Nowa Medycyna 4/2015, s. 115-119, dost. 1.01.2023,