Włókniaki to niezłośliwe zmiany nowotworowe mające postać niewielkich, guzowatych narośli. Wyróżnia się kilka rodzajów włókniaków, występujących zarówno pojedynczo, jak i w większej ilości. Narośle mogą pojawiać się na całym ciele, przy czym postać mnogą często obserwuje się na szyi oraz pod pachami. Choć ich leczenie w większości przypadków nie jest konieczne, wiele osób decyduje się ich pozbyć. Trzeba przy tym zaznaczyć, że stosowanie tzw. domowych sposobów nie jest dobrym rozwiązaniem. Włókniaki na szyi i pod pachami należy usuwać wyłącznie w gabinecie specjalisty.
Spis treści
Czy usuwanie włókniaków jest konieczne?
Włókniaki skóry to dość powszechny problem. Niewielkie zmiany na skórze nie dają z reguły żadnych dokuczliwych objawów. Nie są też złośliwe i nie powodują przerzutów. Mają łagodny charakter, dlatego z reguły nie wymagają leczenia. Większość osób decyduje się usunąć włókniaki z przyczyn estetycznych. Dotyczy to zazwyczaj narośli znajdujących się w widocznych miejscach, takich jak twarz czy szyja. Problemem mogą być również włókniaki pod pachami i w innych okolicach, w których często dochodzi do ich obcierania i drażnienia, co może powodować dyskomfort.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Istnieją jednak sytuacje, w których włókniakom towarzyszą niepokojące objawy. Wówczas należy szybko zgłosić się do specjalisty. Dotyczy to szczególnie tych zmian, które bardzo szybko się powiększają i zmieniają wygląd. Alarmujące jest również pojawienie się takich objawów jak krwawienie, ból, swędzenie czy obecność strupów. W takiej sytuacji konieczna jest dokładna diagnostyka wraz z badaniem histopatologicznym, mającym na celu różnicowanie ze zmianami złośliwymi, takimi jak różne postacie raka skóry.
Jak pozbyć się włókniaków pod pachami – nie stosuj domowych metod!
Zastanawiasz się, jak usunąć włókniaki pod pachami lub na szyi? Jest całkiem sporo tradycyjnych metod, które mają być w tym przypadku pomocne. Trzeba jednak pamiętać, że ich stosowanie jest zazwyczaj nieskuteczne, a nawet może być niebezpieczne dla zdrowia. Wśród rzekomo skutecznych środków wymienia się m.in. ocet winny. Nie jest to jednak dobry sposób na włókniaki na szyi lub w innym miejscu. Zawarty w nim kwas działa drażniąco na skórę, powodując zaczerwienienie i bolesność zmian. Nawet jeśli uda się usunąć włókniaka w ten sposób, może on pozostawić po sobie szpecącą bliznę.
Równie niebezpieczne są zabiegi przy pomocy nitki. Są one bardzo bolesne, a w dodatku mogą prowadzić do intensywnego, trudnego do zatamowania krwawienia. Ryzyko jest szczególnie duże, jeśli spróbujemy w ten sposób usunąć włókniak na szyi lub w innym dobrze ukrwionym miejscu. Poważne w skutkach może być również pomylenie tej zmiany z brodawką lub pieprzykiem. Powstanie rany może z kolei skutkować rozwinięciem się stanu zapalnego.
Ryzyko infekcji jest duże również z powodu używania niejałowych narzędzi. W warunkach domowych nie jesteśmy w stanie uzyskać takiej czystości mikrobiologicznej, jak w gabinecie chirurgicznym. Zainfekowana zmiana będzie nie tylko bardziej widoczna, ale także bolesna i dokuczliwa.
Trzeba także dodać, że próby usunięcia włókniaków w domu sprawiają, że nie można ich zbadać pod kątem obecności komórek nowotworowych. W niektórych przypadkach może to oznaczać utratę szansy na wykrycie np. wczesnego stadium raka skóry.
To sprawia, że jedyny skuteczny sposób na włókniaki na szyi i pod pachami to wizyta w gabinecie specjalisty. Nie warto ryzykować – w warszawskiej przychodni Vitabene przeprowadzamy usuwanie włókniaków przy pomocy skutecznych i bezpiecznych metod.
Jak pozbyć się włókniaków na szyi?
Metody usuwania włókniaków pod pachami i na szyi w przychodni Vitabene obejmują:
- krioterapię – wymrażanie ciekłym azotem,
- laser frakcyjny CO2,
- tradycyjne metody chirurgiczne.
Zabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem dermatologiem, który może potwierdzić łagodny charakter zmiany lub zalecić wykonanie biopsji i przeprowadzenie badania histopatologicznego. Specjalista decyduje również o tym, jak usunąć włókniaki – metoda leczenia dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Działanie lasera CO2 polega na emisji wiązki światła o specjalnie dobranej długości fali. Jest ono absorbowane przez tkanki w obrębie zmiany, przez co zawarta w nich woda gwałtownie odparowuje. W efekcie dochodzi do zamknięcia naczyń zaopatrujących włókniaki w krew. Zabiegi laserowe są bardzo precyzyjne, co pozwala na szybkie i dokładne usuwanie niewielkich mnogich włókniaków. Zaletą tej formy zabiegu jest brak krwawienia oraz bardzo mały obrzęk tkanek w okresie gojenia. Powstałe strupki odpadają samoistnie w ciągu 1-3 tygodni.
Znajdujące się pod pachami i na szyi włókniaki usuwane są również podczas tradycyjnego zabiegu. Nie jest on bolesny – przed jego rozpoczęciem podawane jest znieczulenie miejscowe. Usunięcie włókniaka trwa bardzo krótko, co pozwala pozbyć się wielu tego typu zmian w trakcie jednej wizyty. Bezpośrednio po zabiegu obecny może być niewielki obrzęk i zasinienie oraz niezbyt dokuczliwa bolesność. Do wygojenia skóry dochodzi w ciągu zaledwie kilku dni.
Chirurgiczne usuwanie włókniaków przy pomocy stosuje się zarówno w przypadku mnogich, jak i dużych, kilkucentymetrowych zmian. Zabiegi dają doskonały efekt kosmetyczny.
Bibliografia:
- Lek. A. Owczarczyk, Włókniaki skóry – przyczyny, rodzaje, domowe sposoby, usuwanie, Wylecz.to, 18.12.2020, dost. 4.03.2023,
-
D. Burdzy, D. Ozga, J. Kosydar-Bochenek, K. Burdzy, B. Lewandowski, Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, Aesthetic Cosmetology And Medicine 01/2019, s. 648, dost. 4.03.2023