Każdego dnia stopy znoszą duże obciążenia. Chodzenie, bieganie, skakanie – wiele z tych sytuacji sprawia, że działa na nie nacisk odpowiadający wielokrotności masy ciała. Jeśli siła ta nie rozkłada się w sposób zgodny z anatomią stopy, na przykład podczas noszenia obuwia na wysokim obcasie, może dochodzić do różnego rodzaju urazów oraz deformacji. Należą do nich między innymi modzele stopy. Jak wyglądają i jakie są przyczyny ich powstawania?
Spis treści
- Co to są modzele stopy?
- Kto jest szczególnie narażony na pojawienie się modzeli?
- Czy modzele stopy są zagrożeniem dla zdrowia?
- Usuwanie modzeli stóp
Co to są modzele stopy?
Modzele to zrogowacenia, jakie powstają na stopie na skutek zbyt dużego nacisku, wywołanego na przykład zbyt dużą masą ciała, noszeniem źle dobranego, uciskającego obuwia. Ich powstawanie jest mechanizmem obronnym skóry, chroniącym ją przed uszkodzeniami. Choć jest to całkowicie naturalne zjawisko, nieestetyczny wygląd modzeli stóp sprawia, że warto je systematycznie usuwać.
Modzele mają postać twardych zgrubień skóry o żółtawym lub szarawym odcieniu. Często przypominają skorupę pokrywającą narażony na ucisk fragment skóry. Najczęściej pojawiają się na śródstopiu, czubkach palców oraz w tylnej części pięty.
To, jak wyglądają modzele stopy sprawia, że bywają mylone z inną częstą zmianą, jaką są odciski. Są jednak od tych ostatnich większe i nie mają wyraźnie zarysowanych brzegów; zazwyczaj nie są też tak twarde. Oprócz tego, w przeciwieństwie od odcisków, nie posiadają uciskającego zakończenia nerwowe twardego rdzenia, który odpowiada za bolesność odcisków.
Początkowo modzele nie powodują fizycznych dolegliwości. Z czasem jednak mogą wywoływać duży dyskomfort, a nawet ból lub uczucie silnego pieczenia. To z kolei może utrudniać chodzenie oraz znacząco obniża komfort życia.
Kto jest szczególnie narażony na pojawienie się modzeli?
Przyczyną powstawania modzeli stopy jest przede wspomniany już nadmierny ucisk na niektóre części stóp. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet noszących obuwie na wysokich obcasach, w których ciężar ciała zostaje przeniesiony na przednią część stóp. Tworzeniu się zrogowaceń sprzyja również noszenie butów o wąskich czubkach, w których palce nie układają się w sposób anatomiczny, tylko są ściśnięte i „zebrane” do środka. Wbrew pozorom, również całkowicie płaskie obuwie, takie jak baleriny czy niektóre trampki, może być przyczyną powstawania zmian.
Modzele często tworzą się też u osób, których stopy posiadają jakieś deformacje lub mają nietypowy kształt, utrudniający dobranie prawidłowego, nieuciskającego obuwia. Szczególnie narażone są również osoby z nadwagą i otyłością; im większa masa ciała, tym nacisk wywierany na stykające się z podłożem części stóp jest większy.
Wymienione czynniki powodują nie tylko łatwe tworzenie się zrogowaceń, ale i nawracanie objawów modzeli stóp – nawet pomimo ich regularnego usuwania.
Czy modzele stopy są zagrożeniem dla zdrowia?
Choć modzele mogą sprawiać wrażenie problemu czysto kosmetycznego, zaniedbanie go może prowadzić do poważnych powikłań. Ucisk twardej struktury na głębiej położone tkanki nie tylko powoduje ból i wspomniane uczucie pieczenia. Może także prowadzić do powstawania stanów zapalnych stóp, a co za tym idzie – zakażeń oraz owrzodzeń. Te z kolei wiążą się z silnymi dolegliwościami bólowymi, które znacznie utrudniają, a nawet uniemożliwiają chodzenie. Dlatego pojawienia się pierwszych objawów modzeli stóp nie wolno lekceważyć – konieczne jest bowiem usunięcie zmiany.
Usuwanie modzeli stóp
Wiele osób samodzielnie przeprowadza zabiegi kosmetyczne mające na celu pozbycie się zrogowaceń na stopach. Do najpopularniejszych domowych sposobów należy ich ścinanie za pomocą dostępnych w drogeriach narzędzi. Należy jednak podkreślić, że metoda ta przynosi jedynie chwilową poprawę. Z kolei usunięcie stwardniałego naskórka w nieprawidłowy sposób powoduje jego szybkie odnowienie, przy czym nowa zmiana często bywa większa od pierwotnej.
Aby mieć pewność, że usuwanie modzeli stopy zostanie przeprowadzone w sposób prawidłowy, warto odwiedzić podologa. Wizyta u doświadczonego specjalisty w gabinecie Vitabene w Warszawie to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się uciążliwej, nieestetycznej zmiany.
Ryzyko ponownego powstania modzeli po zabiegu przeprowadzonym w naszym gabinecie jest minimalne. Jeśli jednak zmiany powstały na skutek noszenia niewłaściwego obuwia, konieczne jest również wyeliminowanie przyczyny problemu. Wielu osobom pomaga także noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją stóp, obejmującą regularne złuszczanie i nawilżanie naskórka, stanowi to najważniejszy element zapobiegania tworzeniu się modzeli.
Bibliografia:
- Mgr. M. Angerman, Modzele i nagniotki, portal Fizjoplaner.pl, aktualizacja: 16.06.2018, dostęp: 25.05.2022;
- K. Rubas, P. Nockowski, Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, s.44, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 01.2019, dostęp: 25.05.2022;