Chirurgiczne odbarczenie nerwu jest bardzo skuteczną metodą leczenia zespołu cieśni nadgarstka. Jednocześnie jest to procedura inwazyjna, która wiąże się z dość długim okresem rekonwalescencji. Wiele osób obawia się takich zabiegów lub ich potencjalnych powikłań. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci hydrodekompresji. To ciesząca się coraz większą popularnością bezoperacyjna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka. Na czym polega i kto może z niej skorzystać?
Spis treści
- Przyczyny dolegliwości
- Wskazania do zabiegu hydrodekompresji kanału nadgarstka
- Na czym polega zabieg hydrodekompresji cieśni nadgarstka?
- Przygotowanie do zabiegu
- Skuteczne leczenie bez operacji
Przyczyny dolegliwości
Hydrodekompresja jest techniką zabiegową, która jest coraz częściej wykorzystywana w terapii bólu neuropatycznego różnego pochodzenia. Wykazuje też dużą skuteczność jako bezoperacyjna metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka.
Schorzenie to należy do tzw. neuropatii uciskowych. Objawy pojawiają się na skutek długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy w obrębie kanału nadgarstka. Problem ten najczęściej pojawia się u osób, których praca lub codzienne aktywności wiążą się z częstym przeciążaniem kończyn górnych (np. jazda na rowerze) bądź wykonywaniem drobnych, powtarzalnych ruchów. Z tego powodu zespół cieśni nadgarstka jest zaliczany do chorób zawodowych m.in. muzyków, programistów, grafików, kucharzy czy stomatologów.
Przeczytaj: zespół cieśnie nadgarstka – zapobieganie i profilaktyka.
Wskazania do zabiegu hydrodekompresji kanału nadgarstka
Wskazaniami do hydrodekompresji kanału nadgarstka są charakterystyczne objawy tego schorzenia, w tym:
- uczucie bólu, mrowienia i drętwienia w obrębie kciuka i palca wskazującego, środkowego oraz części serdecznego,
- trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów,
- osłabienie chwytu,
- nasilanie się dolegliwości w nocy oraz przy unoszeniu kończyny do góry,
- zanik mięśni w okolicy kłębu kciuka (gdy choroba jest zaawansowana).
Zabieg hydrodekompresji kanału nadgarstka jest szczególnie polecany osobom:
- u których nastąpił nawrót objawów po zabiegu chirurgicznym,
- którym zachowawcze metody leczenia nie przyniosły ulgi,
- w zaawansowanym stadium choroby,
- które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na długi okres rekonwalescencji po klasycznej operacji.
Interesuje Cię hydrodekompresja kanału nadgarstka? Sprawdź ofertę gabinetu Vitabene – ortopeda w Warszawie!
Na czym polega zabieg hydrodekompresji cieśni nadgarstka?
Zabieg ten polega na zaaplikowaniu płynu do przestrzeni wokół uciśniętego nerwu. Powoduje to zwiększenie objętości kanału i rozdzielenie przylegających do siebie struktur. Efekt jest niemal natychmiastowy – dolegliwości bólowe od razu ustępują.
Zabieg odbywa się pod kontrolą USG, co umożliwia bardzo precyzyjne podanie preparatu i eliminuje ryzyko naruszenia nerwu bądź sąsiadujących z nim naczyń krwionośnych i innych struktur.
Płyn (najczęściej roztwór dekstrozy) wprowadzany jest do kanału nadgarstka przy pomocy bardzo cienkiej igły. Jednocześnie wykonywana w Vitabene w Warszawie hydrodekompresja cieśni nadgarstka jest całkowicie bezbolesna – przeprowadzamy ją w znieczuleniu miejscowym. Więcej na ten temat dowiesz się w opisie zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu
Hydrodekompresja kanału nadgarstka w gabinecie Vitabene poprzedzona jest konsultacją lekarską. W jej trakcie ma miejsce zebranie wywiadu i badanie fizykalne. Na wizytę należy zabrać też dokumentację oraz wyniki badań (w tym zdjęcia lub skany) z placówek, w których podejmowane były wcześniejsze próby leczenia. Ułatwi to specjaliście zapoznanie się z historią choroby i podjęcie decyzji o kwalifikacji pacjenta do zabiegu. W niektórych przypadkach zlecana jest też dodatkowa diagnostyka. Należy pamiętać, by poinformować lekarza o jakichkolwiek przyjmowanych lekach, które mogą obniżać krzepliwość krwi, takich jak np. warfaryna.
Podczas wstępnej konsultacji lekarz przybliża też szczegóły leczenia, m.in. co to jest hydrodekompresja cieśni nadgarstka, jak przebiega rekonwalescencja i jakie mogą być ewentualne powikłania. Przekazuje też zalecenia dotyczące niezbędnej w późniejszym okresie rehabilitacji.
Sam zabieg jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że tuż po podaniu płynu może pojawić się uczucie mrowienia i drętwienia dłoni i nadgarstka. Zazwyczaj ustępuje ono w ciągu godziny, jednak w tym czasie należy unikać prowadzenia samochodu. Dlatego zachęcamy, by do gabinetu przyjechać komunikacją miejską lub z osobą towarzyszącą.
A co po zabiegu? Tego dowiesz się tutaj: Rehabilitacja nadgarstka po zabiegu.
Skuteczne leczenie bez operacji
Hydrodekompresja cieśni nadgarstka należy do najnowocześniejszych, a przy tym bardzo skutecznych metod leczenia tej choroby. Możliwość szybkiego powrotu do codziennej aktywności, niemal natychmiastowe ustąpienie dolegliwości oraz krótka rekonwalescencja sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ten zabieg. Aby jednak przyniósł on oczekiwane efekty, musi być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza. Dlatego zapraszamy do skorzystania z oferty Vitabene. Nasi specjaliści przeprowadzili już wiele udanych zabiegów hydrodekompresji kanału nadgarstka; opinie wielu zadowolonych pacjentów potwierdzają ich skuteczność.
Bibliografia:
- Lam KHS, Hung CY, Chiang YP, Onishi K, Su DCJ, Clark TB, Reeves KD. Ultrasound-Guided Nerve Hydrodissection for Pain Management: Rationale, Methods, Current Literature, and Theoretical Mechanisms. J Pain Res. 13/2020, dost. 22.11.2011;
- Dr I. Duncan, dr W. Cormick, Carpal Tunnel Ultrasound and Injection, InsideRadiology.com.au, 26.07.2017, dost. 22.11.2022;
-
D. G. Malone MD, T. B. Clark DC, N. Wei MD, Ultrasound-Guided Percutaneous Injection, Hydrodissection, and Fenestration for Carpal Tunnel Syndrome: Description of a New Technique, The Journal of Applied Research Vol.10, No 3/2010, dost. 22.11.2022;