Uretrocystoskopia, zwana też po prostu cystoskopią, należy do podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w urologii. To proste i stosunkowo mało inwazyjne endoskopowe badanie pęcherza moczowego, pozwalające na szybką ocenę. W jego trakcie możliwe jest też pobranie próbek do badań histopatologicznych, a nawet przeprowadzenie zabiegów leczniczych. Kiedy wykonuje się uretrocystoskopię pęcherza? Na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?
Spis treści
- Czym jest Uretrocystoskopia pęcherza?
- Jak przebiega badanie uretrocystoskopii?
- Wskazania do uretrocystoskopii pęcherza
- Uretrocystoskopia – czy jest bezpieczna?
- Przygotowanie do badania – uretrocystoskopia
Czym jest Uretrocystoskopia pęcherza?
Uretrocystoskopia to badanie przeprowadzane przy pomocy cystoskopu – rodzaju sondy przypominającej cienką i sztywną metalową rurkę. Umieszcza się ją w cewce moczowej, co umożliwia wprowadzenie doń narzędzi chirurgicznych lub optyki, tj. systemu wizyjnego. Obraz z optyki przekazywany jest na ekran monitora, co umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie cewki moczowej i badanie pęcherza moczowego.
Urolodzy mają też do dyspozycji kompatybilne z cystoskopem sprzęty, dzięki którym mogą przeprowadzić niewielkie zabiegi, takie jak usunięcie guzów czy znajdujących się w pęcherzu kamieni.
Więcej na temat badania dowiesz się tutaj: Cystoskopia giętka
Jak przebiega badanie uretrocystoskopii?
Uretrocystoskopia to badanie przeprowadzane przez specjalistę urologa w warunkach sali operacyjnej, z wykorzystaniem jałowych narzędzi. Choć ze względu na różnice anatomiczne procedura ta przebiega nieco inaczej u kobiet niż u mężczyzn, ogólne zasady są takie same.
Trzeba przy tym podkreślić, że uretrocystoskopia nie boli – stosowane jest znieczulenie. U kobiet, mających stosunkowo krótką cewkę moczową, zazwyczaj wystarczy podanie środków działających miejscowo. U mężczyzn jest ona dłuższa i wygięta, co zazwyczaj oznacza konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego.
Gdy podane środki zaczną działać, lekarz dezynfekuje ujście zewnętrzne cewki moczowej. Następnie wprowadza do niej cystoskop, oceniając jej drożność. Gdy narzędzie dotrze do pęcherza, wprowadza się przez nie płyn. W efekcie ściany narządu się napinają, ułatwiając ich obejrzenie.
W trakcie uretrocystoskopii badana jest błona śluzowa pęcherza, a także ujścia pęcherzowe moczowodów. U mężczyzn ocenia się także wzgórek nasienny i gruczoł krokowy (prostatę). W razie potrzeby można pobrać wycinki tkanek do dalszej diagnostyki.
To, jak długo trwa badanie uretrocystoskopii, zależy głównie od wykonywanych procedur. Jeśli jednak lekarz nie przeprowadza przy okazji żadnych zabiegów leczniczych i nie wystąpią żadne komplikacje, całość zajmuje zwykle nie więcej niż 10 minut.
Wskazania do uretrocystoskopii pęcherza
Uretrocystoskopia to badanie wykonywane stosunkowo często. Do głównych wskazań należą:
- oporne na leczenie, długotrwałe schorzenia układu moczowego obejmujące ból, infekcje, podrażnienie i inne symptomy,
- krwiomocz – pozwala określić, czy przyczyną problemu są nieprawidłowości w obrębie pęcherza,
- podejrzenie obecności nowotworu lub innego guza w pęcherzu moczowym,
- kamica moczowa,
- diagnostyka wad rozwojowych układu moczowo-płciowego.
Uretrocystoskopia jest też częścią takich zabiegów jak:
- usuwanie guzów pęcherza metodą endoskopową,
- kruszenie i usuwanie kamieni z pęcherza moczowego,
- podanie kontrastu przed badaniem RTG lub MRI.
Uretrocystoskopia – czy jest bezpieczna?
Do najczęstszych pytań zadawanych przez pacjentów gabinetu Vitabene należy to, czy uretrocystoskopia jest bezpieczna. Dlatego warto podkreślić, że choć ryzyko powikłań istnieje w przypadku każdej inwazyjnej procedury medycznej, tutaj jest ono stosunkowo niewielkie. Ewentualne dolegliwości po badaniu najczęściej obejmują:
- częstsze oddawanie moczu,
- ból i uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu,
- przejściowy krwiomocz,
- stany zapalne układu moczowego,
- niewielkie uszkodzenia cewki moczowej lub pęcherza.
W rzadkich przypadkach zdarzają się także powikłania wynikające z podania znieczulenia. Dlatego w przypadku badania przeprowadzanego w Vitabene, pacjenci są klasyfikowani do zabiegu, nie tylko przez urologa, ale i anestezjologa.
Przygotowanie do badania – uretrocystoskopia
Podczas wstępnej wizyty lekarz przekazuje szczegółowe informacje i zalecenia dotyczące zabiegu i przygotowania do niego. W niektórych przypadkach pacjent powinien przyjść do gabinetu na czczo – najczęściej wtedy, gdy ma być zastosowane znieczulenie ogólne.
Aby zmniejszyć ryzyko powikłań do minimum, przed badaniem należy (w miarę możliwości) całkowicie opróżnić pęcherz. Konieczne jest też zadbanie o higienę. Podstawą jest dokładne umycie krocza, szczególnie okolic cewki moczowej.
Uretrocystoskopia w gabinecie Vitabene przeprowadzana jest w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent jeszcze tego samego dnia, często zaraz po zabiegu, może wrócić do domu. Wstępne wyniki mogą być omówione tuż po jego wykonaniu. Jeśli jednak pobrane zostały wycinki do badania histopatologicznego, najczęściej ma to miejsce podczas kolejnej wizyty. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z usług urologów Vitabene. Doświadczenie naszych specjalistów i nowoczesny sprzęt pozwalają na szybkie i bezpieczne przeprowadzenie cystoskopii, a co za tym idzie – szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Bibliografia:
- Lek. D. Lisiecki, Cystoskopia – jak wygląda, wskazania i powikłania, Wylecz.to, 16.03.2015, dost. 22.11.2022;
- Cystoskopia – wskazania, cena, przebieg badania. Jakie mogą być powikłania?, kons.meryt. lek. A. Witkowska, Medonet.pl, dost. 22.11.2022;
-
Ślagowska, kons. meryt. dr n. med. W. Dyś, Cystoskopia – co to za badanie? Wskazania, przygotowanie, cena, HeyDoc.pl, 21.10.2022, dost. 22.11.2022;