Napletek to fałd skórny, który osłania żołądź prącia, chroniąc ją oraz ujście cewki moczowej przed urazami oraz zanieczyszczeniami. Jego wygląd jest kwestią bardzo indywidualną. U większości osób całkowicie przykrywa żołądź; często wystaje poza jej kraniec. W niektórych przypadkach można wręcz mówić o nadmiarze napletka. Taki stan może stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Jednak co w praktyce znaczy nadmiar napletka i czy taki stan wymaga leczenia?
Spis treści
- Kiedy możemy mówić o nadmiarze napletka?
- Problemy, jakie może wywołać nadmiar napletka
- Jak zapobiegać problemom przy nadmiarze napletka?
- Co zrobić, gdy napletek jest za długi?
Kiedy możemy mówić o nadmiarze napletka?
Nie ma obiektywnych kryteriów, które pozwoliłyby określić, że mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością skóry napletka. Jego długość może być bowiem bardzo zróżnicowana.
Nadmiar napletka bywa definiowany jako sytuacja, gdy skóra znacznie wystaje poza krawędź żołędzi, a trudności z jej całkowitym odwiedzeniem powodują dyskomfort i problemy z dbałością o higienę, czego skutkiem mogą być nawracające infekcje dróg moczowych. W takich przypadkach wiele osób rozważa usunięcie nadmiaru napletka; ostateczną decyzję należy jednak podejmować w porozumieniu z lekarzem.
Problemy, jakie może wywołać nadmiar napletka
Napletek jest strukturą, która pełni kilka istotnych funkcji:
- chroni żołądź przed uszkodzeniami i podrażnieniami,
- produkuje wydzielinę zwaną mastką, pomagającą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia,
- dzięki bogatemu unerwieniu wpływa na doznania seksualne.
- Nadmiar skóry napletka może jednak stać się przyczyną problemów, wśród których należy wymienić przede wszystkim:
- trudności w utrzymaniu higieny intymnej,
- infekcje – nadmiar napletka sprzyja rozwojowi infekcji, zwłaszcza w przypadku zaniedbań higienicznych,
- dyskomfort, ból i stany zapalne żołędzi, będące efektem jej regularnego drażnienia przez przesuwającą się skórę,
- tworzenie się zrostów i blizn, mogących powodować powstanie stulejki i załupka – najczęściej na skutek urazów i otarć.
Jak zapobiegać problemom przy nadmiarze napletka?
Profilaktyka problemów zdrowotnych, jakie może powodować nadmiar skóry napletka, sprowadza się do odpowiedniej pielęgnacji i przestrzeganiu kilku zasad. Podstawą jest codzienna dbałość o higienę – mycie napletka od zewnątrz i, jeśli to możliwe, od wewnątrz, usuwanie zanieczyszczeń i mastki. Należy też regularnie sprawdzać, czy możliwe jest jego łatwe, całkowite odwiedzenie.
Istotne jest również noszenie przewiewnej bielizny i zachowywanie ostrożności podczas kontaktów seksualnych, szczególnie z nowymi partnerami. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów takich jak urazy, trudności z odwiedzeniem napletka, stany zapalne czy problemy z oddawaniem moczu należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Wymienione problemy, podobnie jak stulejka, da się wyleczyć bez operacji, jednak w wielu sytuacjach może być ona wskazana. W przypadku nadmiaru napletka zabieg pozwala ona bowiem nie tylko pozbyć się problemów, ale i zapobiec ich nawracaniu.
Co zrobić, gdy napletek jest za długi?
Nadmiar napletka jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji chorób i zaburzeń, w tej samej kategorii co stulejka i załupek. Nie oznacza to jednak, że jest to stan wymagający leczenia. Duży przyrost może być wskazaniem do zabiegu plastyki członka, o ile towarzyszy mu dyskomfort lub objawy kliniczne. Mogą bowiem pojawiać się problemy z odsłanianiem żołędzi, mające negatywny wpływ na utrzymywanie higieny oraz życie seksualne. W przeciwieństwie do stulejki, wynikają one z dużej ilości skóry, bez jej zacieśnienia.
Usuwanie napletka należy do najstarszych i najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. W przypadku zbyt dużej ilości tworzącej go skóry taka procedura przynosi szereg korzyści, takich jak łatwiejsze utrzymanie higieny i poprawa jakości życia seksualnego. Zmniejsza też ryzyko problemów zdrowotnych, jakie może powodować nadmiar napletka.
Podczas operacji nadmiar napletka może być usunięty częściowo lub całkowicie. Zabieg ten odbywa się w podobny sposób, co leczenie stulejki. W Warszawie wykonywany jest w przychodni wielospecjalistycznej Vitabene przez doświadczonych chirurgów, co zapewnia doskonały efekt kosmetyczny oraz pozwala zminimalizować ryzyko ewentualnych skutków ubocznych. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług.
Bibliografia:
- dr hab. n. med. M. Bagłaj, Kiedy należy operować stulejkę?, Mp.pl, 01.01.2014, dost. 29.06.2023
- dr hab. n. med. M. Bagłaj, Czy nadmiar napletka jest zaburzeniem wymagającym leczenia?, Mp.pl 01.01.2014, dost. 29.06.2023
- Brzózka, Napletek – czym jest i jakie pełni funkcje? Budowa, choroby i leczenie, Medme.pl, 2.01.2023, dost. 29.06.2023