Przykurcz Dupuytrena to schorzenie obejmujące rozcięgno dłoniowe, powodujące postępujące przykurczanie i zniekształcanie palców rąk, a także powstawanie charakterystycznych guzków. Rozwija się stopniowo, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Choć początkowo dolegliwości nie są zbyt nasilone, pojawienie się objawów choroby powinno skłonić do szybkiego działania i pilnej interwencji medycznej. Nieleczone zmiany w obrębie tkanek mogą bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji, znacząco obniżających jakość życia. Czym grozi przykurcz Dupuytrena i kiedy należy zwrócić się do specjalisty?
Spis treści
- Jakie są konsekwencje nieleczonego przykurczu Dupuytrena?
- Przykurcz Dupuytrena – przebieg choroby
- Dlaczego przykurcz Dupuytrena wymaga leczenia?
- Kiedy należy udać się do specjalisty?
Przykurcz Dupuytrena – przebieg choroby
Symptomy i skutki przykurczu Dupuytrena zależą przede wszystkim od stadium choroby. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernego wytwarzania nieprawidłowych włókien kolagenowych, co prowadzi do powstawania guzków oraz zwłóknienia rozcięgna dłoniowego. Konsekwencją jest postępujący przykurcz zgięciowy palców. Wyróżnia się trzy stopnie przykurczu Dupuytrena:
- I – na dłoniowej powierzchni ręki pojawiają się guzki podskórne, które nie powodują jeszcze przykurczy palców,
- II – obecność guzków powodujących przykurcz w stawach śródręczno-paliczkowych,
- III – zmiany chorobowe wywołujące przykurcz w obrębie stawów międzypaliczkowych bliższych.
Niektórzy specjaliści wyróżniają także IV stopnień choroby, określając tak stan, w którym obecny jest zarówno zaawansowany przykurcz zgięciowy palców, jak i przerost tkanek w stawach międzypaliczkowych dalszych.
Dlaczego przykurcz Dupuytrena wymaga leczenia?
Początkowe objawy przykurczu Dupuytrena są stosunkowo mało uciążliwe. Zmiany nie są bolesne i nie utrudniają znacząco wykonywania codziennych czynności. Z tego powodu wielu pacjentów bagatelizuje je, nie szukając pomocy medycznej. Z czasem jednak nieleczony przykurcz Dupuytrena prowadzi do stopniowego ograniczenia ruchomości dłoni i palców.
Dalsze konsekwencje przykurczu Dupuytrena obejmują przede wszystkim:
- ból i dyskomfort – pojawiają się głównie w dalszych stadiach rozwoju choroby, najczęściej podczas poruszania palcami,
- zniekształcenie dłoni – przykurcze i zgięcie palców powodują deformację dłoni, co wpływa na jej wygląd oraz funkcjonowanie,
- ograniczenie funkcji ręki – przy nieleczonym przykurczu Dupuytrena istnieje ryzyko utraty pełnej ruchomości palców. W efekcie utrudnione staje się wykonywanie codziennych czynności, takich jak chwytanie, trzymanie oraz manipulowanie przedmiotami. Brak pełnej funkcjonalności dłoni może z czasem uniemożliwić pracę, hobby oraz wiele innych zajęć, co z kolei bardzo negatywnie odbija się na jakości życia. To z kolei prowadzi do postępującej frustracji i innych konsekwencji psychologicznych.
Czytaj także: Rehabilitacja przykurczu Dupuytrena
Kiedy należy udać się do specjalisty?
Choć w początkowym stadium przykurcz Dupuytrena może nie powodować znaczących dolegliwości ani dyskomfortu, warto być wyczulonym już na pierwsze objawy sugerujące rozwój choroby. Do wizyty u lekarza powinno skłonić zauważenie nawet niewielkich guzków w obrębie dłoni. W takiej sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą z dziedziny ortopedii lub chirurgii dłoni, który oceni stopień zaawansowania problemu i zastosuje odpowiednie leczenie.
Diagnostyka przykurczu w przychodni ręki Vitabene opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym. Konieczne może być wykonanie dodatkowych procedur, takich jak badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu można potwierdzić wstępne rozpoznanie. Jest to o tyle istotne, że chorobę Dupuytrena można pomylić z innymi problemami, takimi jak kolagenozy, palec butonierkowaty czy palce strzelające. Każde z tych schorzeń wymaga innego sposobu leczenia.
Dzięki szybkiej interwencji możliwe jest całkowite wyleczenie bez stosowania inwazyjnych metod. W dalszych stadiach choroby konieczne może być leczenie operacyjne przykurczu Dupuytrena, co grozi ewentualnymi powikłaniami związanymi z naruszeniem tkanek. Dodatkowo oznacza to znacznie dłuższy okres rekonwalescencji. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Skuteczne odbarczenie przykurczu Dupuytrena w Warszawie wykonywane jest w wielospecjalistycznej przychodni Vitabene. Nasi pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę zespołu lekarzy i fizjoterapeutów, co znacznie zwiększa szanse na szybki powrót do pełni zdrowia.
Nieleczony przykurcz Dupuytrena jest chorobą mogącą prowadzić do poważnych konsekwencji. Ból, zniekształcenie ręki i ograniczenie jej ruchomości to najczęstsze skutki braku podjęcia odpowiednich działań. Dlatego kluczowe jest wczesne zwrócenie uwagi na objawy schorzenia już na jego początkowym stadium. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala zapobiegać dalszym skutkom choroby oraz zminimalizować jej wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Bibliografia:
- A. Kisała, Problemy dotyczące rąk u chorych na cukrzycę, s. 97-98, wyd. Via Medica, dost. 8.08.2023