Wrastające i wkręcające się paznokcie to schorzenia dające podobne objawy, których cechą charakterystyczną jest utrudniający codzienne funkcjonowanie ból. Problemy te są nie tylko dokuczliwe, ale mogą także prowadzić do poważnych komplikacji. Mimo iż stany te są do siebie podobne, między paznokciem wrastającym a wkręcającym się istnieją pewne istotne różnice.
Spis treści
Paznokieć wrastający a wkręcający – różnice
Wkręcający paznokieć, znany także jako paznokieć wtórnie skręcający, to schorzenie, w którym boczne krawędzie płytki zawijają się, tworząc kształt przypominający dachówkę lub rurkę. Dochodzi do jej zgrubienia i stwardnienia. W efekcie łożysko paznokcia zostaje uciśnięte, a on sam jest głęboko osadzony w wale paznokciowym.
Z kolei o paznokciu wrastającym mowa, gdy boczna krawędź płytki wrasta w skórę, powodując ból i dyskomfort. Może wówczas dojść do rozwoju stanu zapalnego i zakażenia, które przy braku odpowiedniego leczenia może penetrować w głąb tkanek.
Kluczowe różnice między paznokciem wrastającym a wkręcającym polegają na mechanizmach powstawania obu problemów. W dodatku w pierwszym przypadku dochodzi do wbijania się krawędzi płytki w wał paznokciowy i przerwania ciągłości skóry, czemu towarzyszy ostry ból, obrzęk i zaczerwienienie tkanek, a często także ropienie. Z kolei paznokieć wkręcający to zaburzenie jej kształtu, powodujące uciskanie otaczających struktur.
Różnice między opisywanymi problemami oznaczają również konieczność stosowania innych metod leczenia. Jednocześnie obydwa wymagają pilnej konsultacji lekarskiej obejmującej diagnostykę oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Paznokieć wkręcający i wrastający – najczęstsze przyczyny
Podobieństwa między paznokciem wrastającym a wkręcającym dotyczą przede wszystkim przyczyn obydwu schorzeń. Choć wrastanie płytki najczęściej spowodowane jest niewłaściwym przycinaniem paznokci, błędy w tej dziedzinie mogą powodować również deformację paznokci. Istotnymi czynnikami ryzyka są również:
- noszenie źle dobranego obuwia (ciasnego lub na wysokich obcasach),
- nieprawidłowe ułożenie palców stopy,
- wrodzone lub nabyte deformacje stóp,
- powtarzające się przeciążenia i urazy mechaniczne w obrębie palców,
- zaburzenia biomechaniki chodu.
Wrastające i wkręcające paznokcie – zapobieganie
Aby uniknąć problemów, jakie niosą za sobą wrastające lub wkręcające paznokcie, należy przestrzegać zasad ich profilaktyki. Kluczowe jest:
- prawidłowe przycinanie paznokci – nie za krótko i nie za głęboko. Należy również unikać zaokrąglania krawędzi płytki,
- dbanie o higienę stóp – regularne mycie i osuszanie stóp jest istotne dla zapobiegania nadmiernej potliwości, sprzyjającej namnażaniu bakterii i rozmiękczaniu paznokci,
- noszenie odpowiedniego obuwia – należy wybierać dobrze dopasowane buty, które nie uciskają palców stóp i paznokci,
- ochrona przed urazami spowodowanymi uderzeniami lub nadmiernym uciskiem. Może to wiązać się z koniecznością stosowania odpowiedniego obuwia roboczego.
Czytaj też: Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
Wkręcające i wrastające paznokcie – leczenie
Zarówno wrastający, jak i wkręcający paznokieć to stany wymagające pilnej konsultacji z lekarzem dermatologiem. Specjalista jest w stanie dokładnie ocenić problem, przeprowadzić niezbędne procedury pozwalające na złagodzenie bólu oraz zalecić dalsze leczenie, którego celem jest zapobieganie powikłaniom oraz nawracaniu problemu w przyszłości.
W zależności od przypadku i stopnia zaawansowania schorzenia leczenie może obejmować metody zachowawcze lub chirurgiczne. Czasami wystarczające jest odpowiednie opracowanie paznokcia i zastosowanie tamponady. W klinice Vitabene często stosujemy specjalne aparaty do korekcji kształtu paznokci, czyli tzw. klamry ortonyksyjne. Ich wygląd można porównać do aparatów ortodontycznych. Odpowiednio wyprofilowane druty korygują kształt płytki paznokciowej, przytrzymując ją w prawidłowym położeniu. Wykorzystywane są różne typy klamer, które różnią się między sobą m.in. budową oraz siłą działania.
Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie oczekiwanych efektów lub problem jest zbyt zaawansowany, konieczne może być chirurgiczne usuwanie wrastającego paznokcia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu części płytki oraz zaopatrzeniu zmienionych chorobowo tkanek. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia. W przypadku zabiegów w Vitabene zabiegi wykonujemy w trybie tzw. chirurgii jednego dnia – pacjent może tego samego dnia wrócić do domu. Zapraszamy do kontaktu i wizyty u naszych specjalistów w celu trwałego leczenia problemu wrastających i wkręcających paznokci.
Bibliografia:
-
P. Antończak, M. Jurzak, K. Adamczyk, A. Garncarczyk, Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, Przegląd Dermatologiczny 04/2015, dost. 26.05.2023