Ortopedia dziecięca najczęściej kojarzy się z leczeniem złamań i innych urazów. Jednak również młodzi pacjenci mogą borykać się z różnymi chorobami układu ruchu. Zazwyczaj są to inne problemy niż te, z którymi do lekarza zgłaszają się osoby dorosłe. Wynika to przede wszystkim ze specyficznych właściwości układu mięśniowo-szkieletowego w okresie dorastania. Ważne jest to, by nie bagatelizować jakichkolwiek niepokojących objawów, bez względu na wiek dziecka. Nie zawsze jednak wiemy, jakie symptomy powinny skłonić rodziców do wizyty u specjalisty. Jakie są częste choroby ortopedyczne ręki u młodzieży i jak się objawiają?
Spis treści
Jakie są częste choroby ortopedyczne ręki u młodzieży?
Najczęściej występującym problemem ortopedycznym ręki u młodzieży są złamania. Dochodzi do nich przede wszystkim na skutek upadków, uprawiania sportu lub niebezpiecznych zabaw. Zazwyczaj są to:
- złamanie nadkłykciowe kości ramiennej,
- złamanie trzonów kości przedramienia,
- złamanie okolic nasad dalszych przedramienia,
- złamanie kości łódeczkowatej.
Popularnym problemem ortopedycznym ręki u młodzieży są również bóle kości i stawów. Często ich przyczyną jest przebyty uraz lub przeciążenie stawów. Powszechne są również tzw. bóle wzrostowe. Spowodowane są dynamicznym wzrostem kości, które rozpierają wolniej rosnącą okostną, co wywołuje ucisk i ból.
Z kolei ból przeciążeniowy zazwyczaj występuje po wzmożonym wysiłku fizycznym i ustępuje po odpoczynku. Z reguły nie towarzyszą mu żadne dodatkowe dolegliwości.
Choć ból w obrębie kości lub stawów nie zawsze świadczy o poważnym problemie, konieczne jest zidentyfikowanie jego przyczyny. Ból występuje bowiem w wielu chorobach ortopedycznych ręki u młodzieży, takich jak:
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
- infekcyjne zapalenie stawów,
- choroby tkanki łącznej (zapalenie naczyń, toczeń rumieniowaty układowy, twardzina),
- guzy kości (łagodne i złośliwe),
- wady wrodzone i wady rozwojowe.
Specyfika problemów ortopedycznych ręki u młodzieży
Problemy ortopedyczne ręki u młodzieży zazwyczaj różnią się od tych, z którymi do lekarzy zgłaszają się osoby dorosłe. Dotyczy to głównie urazów, ale i chorób o innym podłożu.
Spowodowane jest to przede wszystkim niedojrzałością układu mięśniowo-szkieletowego – kości i stawy u dzieci i młodzieży mają nieco inną budowę oraz właściwości fizjologiczne i biologiczno-mechaniczne niż u dorosłych. Różnice te są tym bardziej widoczne, im dziecko jest młodsze. Najważniejsze z nich to:
- obecność chrząstek wzrostowych – stosunkowo podatnych na uszkodzenia,
- grubsza i bardziej wytrzymała okostna – choć najczęstsze urazy ręki u młodzieży to złamania, rzadko dochodzi do złamań otwartych lub z przemieszczeniem,
- większa wytrzymałość ścięgien i torebek stawowych – z tego powodu zwichnięcia i podwichnięcia u dzieci spotykane są rzadziej niż u dorosłych,
- bardziej porowata struktura kości – powoduje to większą podatność na uszkodzenia spowodowane działaniem sił ściskających niż – jak w wieku dorosłym – rozciągających.
Warto również wspomnieć, że wzrost poszczególnych elementów układu kostno-szkieletowego nie jest równomierny. Kości rosną znacznie szybciej niż tkanki miękkie; powoduje to zaburzenie dynamiki pracy mięśni oraz szybsze zrastanie złamań.
Kiedy udać się do ortopedy?
Diagnostyką i leczeniem chorób ortopedycznych ręki u młodzieży do 18. roku życia zajmuje się ortopeda dziecięcy. Konsultacja ze specjalistą jest konieczna:
- gdy doszło do urazu lub kontuzji (złamania kości, zwichnięcia lub skręcenia stawu, naciągnięcia ścięgna),
- gdy dziecko zgłasza jakiekolwiek dolegliwości w obrębie narządu ruchu (bóle stawów, problemy z poruszaniem),
- w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek symptomów mogących świadczyć o nieprawidłowym rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego, np. asymetrii w wyglądzie kończyn,
- gdy rodzice zauważą, że dziecko ma trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak podnoszenie rąk czy chwytanie przedmiotów.
Sprawdzony ortopeda w Warszawie, który przyjmuje nie tylko dorosłych, ale i nastolatków? Zapraszamy do wizyty w Vitabene! Doskonale wiemy, że w przypadku chorób narządu ruchu u młodzieży potrzebny jest doświadczony specjalista. Nasza poradnia chirurgii ręki w Warszawie przyjmuje pacjentów powyżej 14. roku życia. Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem różnego typu problemów, takich jak urazy czy choroby kości i stawów – również tych charakterystycznych dla osób w wieku dojrzewania.