Wazektomia jest zabiegiem urologicznym, którego skutkiem jest czasowa męska niepłodność. To najskuteczniejsza metoda antykoncepcji dla mężczyzn – jej skuteczność plasuje się na poziomie 99,9%. To, trwały efekt oraz możliwość jej odwrócenia sprawia, że cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. Również osobom, które poszukują antykoncepcji z minimalną ilością skutków ubocznych, która nie wpływa negatywnie na życie seksualne, polecana jest właśnie wazektomia. Przygotowanie do zabiegu nie jest skomplikowane, podobnie jak sama procedura. O czym należy pamiętać?
Spis treści
- Przygotowanie do wazektomii, o czym warto wiedzieć?
- Co musisz wiedzieć przed zabiegiem wazektomii?
- Instrukcje przed i po zabiegu wazektomii
- Przebieg zabiegu, czyli co w trakcie wazektomii
- Co po wazektomii? Zalecenia po zabiegu
Przygotowanie do wazektomii, o czym warto wiedzieć?
Nawet w przypadku stosunkowo niewielkiego zabiegu, jakim jest wazektomia, przygotowanie należy rozpocząć od zapoznania się z jego przebiegiem. Pozwala to zrozumieć cel zaleceń lekarskich, a często także w ogóle je zapamiętać.
Na początku warto podkreślić jedną rzecz – poddanie się zabiegowi wazektomii nie oznacza, że eliminuje szansy na posiadanie biologicznego potomstwa w przyszłości. Procedura ta bywa nadal mylona z kastracją. Ta ostatnia polega jednak na usunięciu jąder, co skutkuje całkowitą i nieodwracalną utratą płodności.
W trakcie wazektomii dochodzi wyłącznie do przecięcia i podwiązania nasieniowodów. Dzięki temu plemniki nie będą mogły dostać się do ejakulatu. Nadal jednak są wytwarzane, a następnie wchłaniane przez organizm. Zabieg ten nie odbija się też negatywnie na gospodarce hormonalnej – produkcja testosteronu nie ulega zmianie. Nie ma też wpływu na doznania seksualne, potencję, możliwość osiągnięcia orgazmu czy ejakulację.
Co musisz wiedzieć przed zabiegiem wazektomii?
W przypadku wykonywanej w gabinecie Vitabene wazektomii przygotowanie do zabiegu zaczyna się od konsultacji lekarskiej. Specjalista przeprowadza wywiad mający na celu wyeliminowanie przeciwwskazań. Jeśli pacjent nie posiada aktualnych wyników badań laboratoryjnych, otrzymuje stosowne skierowanie.
Instrukcje przed i po zabiegu wazektomii
Zalecenia przed zabiegiem wazektomii obejmują takie badania jak:
- morfologia krwi,
- antygen HBS (jego obecność wiąże się z wysokim ryzykiem zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B),
- ewentualne inne testy zlecone przez lekarza.
Konieczne jest też wypełnienie dokumentów takich jak zgody na zabieg, ankieta dotycząca stanu zdrowia itp., podobnie jak przed innymi procedurami chirurgicznymi. Podczas wizyty wstępnej lekarz udziela dokładnych informacji o tym, jak się przygotować do wazektomii i odpowiada na ewentualne pytania dotyczące jej przebiegu oraz okresu rekonwalescencji.
Przed zabiegiem wazektomii należy przede wszystkim zadbać o higienę osobistą. Warto również usunąć włosy nad spojeniem łonowym oraz w miejscach, w których przebiegają nasieniowody.
Do kliniki pacjent może przyjechać samodzielnie lub z bliską osobą. W większości przypadków można wrócić do domu bezpośrednio po zabiegu.
Przebieg zabiegu, czyli co w trakcie wazektomii
Wazektomię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym; cała procedura zazwyczaj trwa niespełna godzinę. W zależności od wybranej metody, operator wykonuje niewielkie nacięcia lub rozwarstwia skórę moszny, zapewniając sobie dostęp do jajowodów. Następnie przecina je i podwiązuje. Ostatnim etapem jest założenie szwów.
Co po wazektomii? Zalecenia po zabiegu
Przez kilka kolejnych dni pacjent może odczuwać tkliwość lub lekki ból w miejscu naruszenia skóry. Ewentualne powikłania obejmują obrzęk i opuchliznę oraz zasinienie tkanek; zdarzają się jednak rzadko. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, można stosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty (odradza się jednak leki na bazie kwasu acetylosalicylowego, który obniża krzepliwość krwi).
Od razu można wrócić do normalnej aktywności oraz do prowadzenia samochodu. Przez kilka dni warto jednak powstrzymać się od intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz kontaktów seksualnych.
Udzielane instrukcje przed i po zabiegu wazektomii obejmują nie tylko przygotowanie się do całej procedury i zalecenia na czas gojenia się tkanek. Należy mieć na uwadze, że efekt nie jest natychmiastowy. Plemniki mogą znajdować się w narządach płciowych nawet do trzech miesięcy po zabiegu; przez ten czas należy stosować dodatkową formę antykoncepcji.
Aby mieć pewność, że wazektomia przebiegła prawidłowo, niezbędne jest badanie spermy, pozwalające upewnić się, że w ejakulacie nie ma plemników. Wykonuje się je dwa razy – w 12. oraz 14. tygodniu po zabiegu u pacjentów poniżej 35. roku życia lub 16. i 18. u osób mających więcej niż 35 lat.
Według badań, wazektomia jest metodą antykoncepcji stosowaną przez zaledwie ok. 2% mężczyzn na świecie. Popularność tej procedury jednak rośnie – jest bowiem prosta, bezpieczna i zapewnia niemal stuprocentową skuteczność. Trend ten zauważamy również w gabinecie Vitabene; każdego roku przeprowadzamy coraz więcej zabiegów wazektomii w Warszawie. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i dołączenia do grona zadowolonych pacjentów.
Bibliografia:
- Lek. M. Kowalkowska, Wazektomia – co to? Skuteczność, przebieg, odwracalność i cena zabiegu podwiązania nasieniowodów, Wylecz.to, 6.10.2021, dost. 22.11.2022;
- M. Wasilonek, kons. mer. lek. B. Wańczyk-Dręczewska, Wazektomia – skuteczność, odwracalność i skutki uboczne zabiegu, Medonet.pl, 28.02.2013 z pózn.zm., dost. 22.11.2022;
- J. Michajłowski, Informacja dla pacjenta – wazektomia, Lifemedica Gdańsk, luty 2018, dost. 22.11.2022;
-
Stosowanie środków antykoncepcyjnych wciąż domeną kobiet, Medycyna Praktyczna dla Pacjenta, 25.10.2019, dost. 22.11.2022;