Przykurcz Dupuytrena to zaburzenie kurczliwości tkanki łącznej, dotykające powięzi ręki. Skuteczne leczenie obejmuje różnego rodzaju zabiegi oraz operacje. Do pełnego powrotu do zdrowia konieczna jest także odpowiednia rehabilitacja. Pomaga ona przywrócić pełną funkcjonalność ścięgien, niwelując nieprzyjemne dolegliwości oraz poprawiając jakość codziennego życia. Na czym polega rehabilitacja przy przykurczu Dupuytrena?
Spis treści
- Przykurcz Dupuytrena – dlaczego rehabilitacja jest konieczna?
- Jak wygląda rehabilitacja w przykurczu Dupuytrena?
- Jak ćwiczyć przykurcze?
- Inne elementy rehabilitacji
Przykurcz Dupuytrena – dlaczego rehabilitacja jest konieczna?
W przypadku przykurczu Dupuytrena rehabilitacja po operacji lub jako metoda leczenia nieinwazyjnego pozwala na mobilizację tkanek i blizn. Dzięki temu miejsce wystąpienia choroby lub blizna po zabiegu w przyszłości nie będą powodować dyskomfortu lub bólu. Ponadto fizjoterapia w przykurczu Dupuytrena zapobiega nawracaniu problemu w przyszłości (co jest częstym problemem u pacjentów, u których odpowiednia rehabilitacja nie została wdrożona).
Fizjoterapia stanowi także podstawę nieoperacyjnego leczenia przykurczu Dupuytrena. Choć w niewielu przypadkach pozwala ona na uniknięcie operacji, przyspiesza powrót do zdrowia po zabiegu i stanowi dobry wstęp do rehabilitacji pooperacyjnej. Uelastycznia tkanki i pozwala spowolnić rozwój choroby. Z tego powodu należy ją rozpocząć możliwie najszybciej po zaobserwowaniu pierwszych objawów przykurczu.
Jak wygląda rehabilitacja w przykurczu Dupuytrena?
Rehabilitacja polega przede wszystkim na zastosowaniu technik terapii manualnej, mięśniowo-powięziowej. Polega ona na mobilizacji przez fizjoterapeutę spiętych i przykurczonych tkanek, przede wszystkim rozcięgna dłoniowego, mięśni przedramienia oraz powięzi kończyny górnej (lub dolnej, w przypadku przykurczu Dupuytrena na stopie). Oprócz ćwiczeń stosuje się takie metody jak fala uderzeniowa, która umożliwia rozbicie zrostów. Rozluźnianie tkanek pozwala zwiększać mobilność stawów, zmniejszać obecne w strukturach mięśniowo-powięziowych napięcie oraz poprawiać krążenie.
Jak ćwiczyć przykurcze?
Ważnym elementem rehabilitacji po odbarczeniu przykurczu Dupuytrena są ćwiczenia. Mogą one polegać między innymi na silnym masowaniu dłoniowej części ręki za pomocą specjalnych piłek z kolcami, tzw. jeżyków, które „rozbijają” przykurczone tkanki. Należy przy tym pamiętać, by nie ściskać piłek – może to bowiem nasilać objawy schorzenia. Muszą być one dostosowane do wielkości dłoni.
Konieczne są również treningi mające na celu poprawę zakresów ruchomości stawów. W tym celu ważne jest wykonywanie zarówno ćwiczeń siłowych, przywracających równowagę między osłabionymi prostownikami a mocnymi, bardzo skróconymi zginaczami, jak i rozciągających, które poprawiają i utrzymują ruchomość stawów dotkniętych schorzeniem.
Osoby, u których dolegliwości bólowe nie są zbyt nasilone, mogą wykorzystać także specjalne gumy wzmacniające wyprost palców.
Inne elementy rehabilitacji
Aby rehabilitacja po operacji przykurczu Dupuytrena była skuteczna, konieczne jest podjęcie działań profilaktycznych jeszcze przed zabiegiem. Przede wszystkim należy unikać wykonywania czynności związanych z długim trzymaniem przedmiotów w dotkniętej schorzeniem dłoni, a także ich mocnego lub długiego ściskania. Warto także pamiętać, by regularnie ćwiczyć przykurcze poprzez rozciąganie i rozluźnianie mięśni. Po zabiegu lekarz może zalecić noszenie stabilizatora; w innym przypadku stosowanie ortez nie przynosi zadowalających efektów.
W sytuacji, gdy dolegliwości bólowe mają duże natężenie, warto stosować zimne okłady, np. Cold pack. Podobnie jak w przypadku stanów zapalnych, niewskazane są ciepłe okłady. W celu zmniejszenia bólu oraz rozluźnienia przykurczu stosowana bywa także fizykoterapia – laseroterapia, ultradźwięki, jonoforeza lub kąpiele wirowe. Są to jedynie zabiegi pomocnicze, które przygotowują pacjenta do rehabilitacji po zabiegu, w tym zarówno pracy z fizjoterapeutą, jak i samodzielnych ćwiczeń. Pomagają jednak spowolnić rozwój choroby oraz przyspieszyć powrót do pełnej sprawności.
Bibliografia:
- Mgr P. Jureczko, Przykurcz, choroba Dupuytrena (palców, dłoni) – leczenie, operacja, rehabilitacja, jak leczyć, Świat Rehabilitacji, dostęp 24.06.2022
- K. Radlak, Przykurcz Dupuytrena, Portal Fizjoterapeuty, 5.05.2015, dostęp 24.06.2022
- A. Pełczewska, Przykurcz Dupuytrena – przyczyny, objawy, leczenie, operacja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania, Wylecz.to 10.04.2018, aktualizacja 22.04.2018, dostęp 24.06.2022