Charakterystyczne, wyraziste tunele w uszach znane są od bardzo dawna, a w ostatnich latach można zauważyć zdecydowany wzrost ich popularności. Chcąc nosić duże ozdoby w płatkach uszu, trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość – rozciągnięcie ich wymaga czasu. Próby „przyspieszenia” tego procesu mogą doprowadzić do pęknięcia płatków uszu, które nie powracają samoistnie do pierwotnego kształtu. Możliwe jest jednak przywrócenie im naturalnego wyglądu również w przypadku rezygnacji z niecodziennej ozdoby, dzięki chirurgicznej rekonstrukcji ucha. Jak przebiega zabieg i kiedy. Rekonstrukcja płatka ucha po tunelach – co musisz wiedzieć?
Spis treści
- Rekonstrukcja płatka ucha – nie tylko po tunelach
- Na czym polega rekonstrukcja płatka ucha?
- Chirurgiczna rekonstrukcja płatka ucha – efekty
- Rekonstrukcja płatka ucha – przeciwwskazania
- Jak przygotować się do zabiegu rekonstrukcji płatka ucha?
Rekonstrukcja płatka ucha – nie tylko po tunelach
Uszkodzenia spowodowane nieprawidłowym rozciąganie to nie jedyny problem, który można naprawić dzięki rekonstrukcji płatka ucha. Warto w tym miejscu podkreślić, że nawet jeśli podczas tunelowania nie doszło do rozerwania lub innego uszkodzenia tkanek, ucho po tunelu się nie zrasta samoistnie. Oznacza to, że taki zabieg korekty to jedyny sposób, by przywrócić uszom naturalny wygląd w przypadku rezygnacji z noszenia tego typu ozdób.
Najczęściej jednak wykonuje się go w przypadku, gdy płatki uszu uległy uszkodzeniu na skutek noszenia dużych i ciężkich ozdób lub urazu mechanicznego, np. gwałtownego pociągnięcia za kolczyk.
Mające na celu rekonstrukcję uszu zabiegi chirurgiczne są szczególnie polecane osobom, mającym na tym tle silne kompleksy, negatywnie odbijające się na zdrowiu psychicznym. Korekta uszu może w ich przypadku znacząco poprawić samopoczucie oraz jakość życia.
Na czym polega rekonstrukcja płatka ucha?
Dokładny sposób, w jaki przeprowadzana jest rekonstrukcja małżowiny usznej, zależy przede wszystkim od rodzaju oraz stopnia jej uszkodzenia. W większości przypadków w trakcie zabiegu dochodzi do odpowiedniego opracowania oraz usunięcia rozciągniętej tkanki oraz zszyciu ubytku. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Rekonstrukcja rozerwanego płatka ucha po kolczykach (tradycyjnych) to najprostszy zabieg tego typu. Jego celem jest ponowne złączenie dwóch części całkowicie rozciętego lub rozerwanego płatka, bądź zmniejszenie naderwania niecałkowitego, mającego zwykle postać długiej dziurki. Ucho można przywrócić do całkowicie pierwotnego stanu; istnieje też możliwość wytworzenia niewielkich dziurek pozwalających na noszenie kolczyków.
Rekonstrukcja ucha po tunelach jest nieco bardziej skomplikowana. W takich przypadkach ubytek jest znacznie większy i otoczony stosunkowo dużą ilością rozciągniętej skóry. W trakcie zabiegu jej nadmiar zostaje usunięty. Z pozostałości skóry oraz podskórnej tkanki tłuszczowej formuje się nowy płatek ucha. Jeśli nie jest to możliwe, np. przy dużych ubytkach, przeprowadza się tzw. pełną rekonstrukcję płatka ucha, polegającą na wytworzeniu go np. ze skóry podmałżowinowej. Chirurg wykorzystuje przy tym różne techniki i cięcia, co pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu oraz zmniejszenie ryzyka powstania takich problemów, jak przykurcz bliznowaty czy widoczne blizny.
Chirurgiczna rekonstrukcja płatka ucha – efekty
Pierwszym efektem zabiegu, widocznym bezpośrednio po nim, jest przywrócenie uszom prawidłowego kształtu oraz odtworzenie naturalnej ciągłości tkanek (z ewentualnym pozostawieniem otworów umożliwiających noszenie kolczyków). Początkowo widoczne są drobne, cienkie blizny, które z czasem znikają.
Po około 2-3 miesiącach tkanki są wygojone w stopniu pozwalającym na ewentualne ponowne przekłucie ucha i noszenie kolczyków.
Ostateczny efekt zabiegu widoczny jest po około 4-6 miesiącach od jego przeprowadzenia. Ucho prezentuje się zupełnie naturalnie, a ślady po zabiegu niemal całkowicie zanikają.
Rekonstrukcja płatka ucha – przeciwwskazania
Rekonstrukcja płatków uszu jest drobnym zabiegiem, po którym rzadko dochodzi do powikłań. Nie oznacza to jednak, że można go przeprowadzić u każdej osoby. Główne przeciwwskazania to:
- ciąża,
- trwające leczenie przeciwzakrzepowe,
- nadwrażliwość na leki używane do znieczulenia miejscowego,
- ciężkie schorzenia sercowo-naczyniowe,
- tendencja do powstawania keloidów (bliznowców) lub przerostowego bliznowacenia tkanek.
Jak przygotować się do zabiegu rekonstrukcji płatka ucha?
Rekonstrukcja płatków uszu w gabinecie Vitabene w Warszawie poprzedzona jest konsultacją przedzabiegową, podczas której chirurg zbiera wywiad i przeprowadza badanie fizykalne. Dokonuje też oceny stopnia uszkodzenia lub deformacji tkanek, co pozwala na dobór najlepszych w danym przypadku technik zabiegowych.
Niezbędnym elementem konsultacji jest również rozmowa, w trakcie której przestawiony zostaje przebieg zabiegu. Lekarz obowiązkowo musi przedstawić również związane z nim zagrożenia i możliwe powikłania – nawet jeśli ryzyko ich wystąpienia jest minimalne.
Konsultacja to także idealna okazja, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości związane z korektą uszu. Szeroka wiedza oraz wieloletnie doświadczenie chirurgów Vitabene stanowią nie tylko gwarancję doskonale wykonanych zabiegów; dzięki nim nasi pacjenci mogą też liczyć na pełne wsparcie merytoryczne i szczegółowe odpowiedzi na pytania dotyczące całego procesu leczenia.
Bibliografia:
- K. Ramakrishnan, Surgical Repair Of The Torn Ear Lobe, The Internet Journal of Family Practice, nr 2/02, dost. 27.10.2022.
-
L. Rodrigues da Cunha Colombo i in., Ear lobe rejuvenation: technical description and indications, Rev Bras Cir Plást. 2013;28(2):289-93, dost. 27.10.2022.