Torbiel włosowa należy do często występujących chorób zapalnych. Umiejscowiona jest w szparze międzypośladkowej, powyżej odbytu. Dotyka najczęściej młodych ludzi, głównie mężczyzn. Choć sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla życia, brak odpowiedniego leczenia może skutkować poważnymi powikłaniami. Jednym z nich jest ropień torbieli włosowej. Jak powstaje i czy jest niebezpieczny?
Jakie są powikłania torbieli pilonidalnej?
Częstym skutkiem torbieli pilonidalnej jest wykształcenie przetoki skórnej. Zarastanie jej ujścia może sprawić, że rozwijający się w tkance podskórnej stan zapalny będzie się rozprzestrzeniać. Dochodzi wówczas do powstawania guzowatych nacieków, zlokalizowanych w skórze i tkance podskórnej.
Powikłania torbieli pilonidalnej obejmują również nawroty ostrych stanów zapalnych. Powstają też ropnie, które nieleczone mogą prowadzić do perforacji otaczających tkanek i powstania perforacji odbytu.
Pacjenci często pytają o to, czy torbiel włosowa to rak. Warto w związku z tym podkreślić, że choroba ta nie jest nowotworem. Jednocześnie w rzadkich przypadkach skutkiem torbieli pilonidalnej i związanego z nią długotrwałego stanu zapalnego może być rak płaskonabłonkowy skóry. Zdarza się to jednak u zaledwie 0,1% chorych – najczęściej zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego bądź przyjmujących leki immunosupresyjne.
Przeczytaj też: Co to jest zatoka pilonidalna (zatoka włosowa)
Co to jest ropień torbieli włosowej?
To, jak powstaje ropień torbieli włosowej pokazuje, jak istotne jest szybkie podjęcie leczenia w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian.
Początkowo cysta ma postać niewielkiego guzka umiejscowionego powyżej odbytu. Wówczas jej obecność może wiązać się jedynie z niewielkimi dolegliwościami, takimi jak tkliwość przy dotyku lub obecność niewielkiego ropnego wycieku. Wiele osób nie odczuwa jednak jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z obecnością torbieli.
Jeśli jednak nie zostanie ona odpowiednio szybko usunięta, stan zapalny będzie się rozszerzać. W takim przypadku pod skórą gromadzi się ropa, co prowadzi do dalszego powiększania się guzka. Na tym etapie pacjenci odczuwają silny ból i dyskomfort. Mogą też pojawić się objawy ogólne towarzyszące rozległym stanom zapalnym, takie jak gorączka lub stan podgorączkowy i dreszcze.
Czy ropień torbieli włosowej jest niebezpieczny?
O ile ona sama nie należy do zbyt groźnych chorób, tak powikłania torbieli włosowej mogą być naprawdę niebezpieczne. Dotyczy to przede wszystkim ropnia. Jeżeli nie zostanie podjęte leczenie, może dojść do rozwoju ropowicy tkanek krocza i pośladków, a w konsekwencji również powikłań septycznych, takich jak zakażenie ogólnoustrojowe.
Ropień torbieli włosowej – leczenie
W przypadku wykształcenia się ropnia konieczna jest interwencja chirurgiczna. Torbiel jest wówczas nacinana w celu ewakuacji znajdującej się w niej treści. Następnie zostaje ona wypłukana i odpowiednio zaopatrzona. Stan zapalny ustępuje, podobnie jak dolegliwości bólowe.
Zabiegi wykonuje się metodą tradycyjną lub laserową. W gabinecie Vitabene przeprowadza się je pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu są całkowicie bezbolesne. W sytuacji, w której ropień jest bardzo duży, stosujemy krótkie znieczulenie ogólne.
Warto jednak podkreślić, że samo uwolnienie ropy i oczyszczenie miejsca, w którym się znajdowała, nie rozwiązuje problemu całkowicie. Ropień torbieli włosowej jest schorzeniem, które wykazuje tendencje do nawracania. Rozwiązaniem pozwalającym na wyeliminowanie tego ryzyka jest chirurgiczne wycięcie torbieli.
Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, w trakcie której specjalista przeprowadza badania i przedstawia możliwości leczenia. To również idealny moment na to, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na pytania, np. o to, czy ropień torbieli włosowej jest niebezpieczny i jak zapobiegać nawrotom problemu.
Torbiel włosowa sama w sobie nie jest groźna. Jeśli jednak pacjent będzie zwlekać z udaniem się do lekarza, może dojść do rozwoju groźnych powikłań, takich jak ropień. Ten z kolei może stanowić już realne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego osoby, które zaobserwowały u siebie objawy mogące świadczyć o rozwoju torbieli włosowej lub jej powikłań zapraszamy do wizyty w gabinecie Vitabene. Oferujemy zarówno zachowawcze, jak i chirurgiczne leczenie chorób odbytu z wykorzystaniem nowoczesnych, skutecznych i bezpiecznych dla pacjentów metod.
Bibliografia:
- P. Ciesielski, P. Dutkiewicz, Wieloetapowe leczenie powikłanej torbieli pilonidalnej z użyciem opatrunków podciśnieniowych – opis przypadku, Borgis – Nowa Medycyna 4/2015, s. 115-119, dost. 31.12.2022,
- Dr hab. n. med. M. Kołodziejczak, dr n. med. P. Ciesielski, Etiopatogeneza i leczenie torbieli włosowej, Chirurgia Po Dyplomie, 1/2015, dost. 31.12.2022,
-
Lek. D. Rynkiewicz, Torbiel włosowa – przyczyny, objawy i leczenie, Doz.pl, 14.07.2022 dost. 31.12.2022,