Rozerwanie płatka ucha może być niezwykle bolesne i uciążliwe. Wpływa również na komfort psychiczny pacjenta ze względu na czynnik estetyczny – płatek ucha znajduje się w widocznym miejscu, tuż przy naszej twarzy. Dlatego tak ważne jest, by wybrać jak najlepszą metodę plastyki tej okolicy.
Przyczyny rozerwania płatka ucha
Uszkodzenie tej części ucha może nastąpić z wielu powodów – m.in. w wyniku rozerwania, czyli nagłego urazu mechanicznego lub na skutek stopniowego rozciągnięcia płatka przez zbyt ciężki kolczyk bądź specjalną, rozszerzającą biżuterię (tunel). Płatek ucha możemy rozerwać przypadkowo, na przykład poprzez zaczepienie kolczyka (ręcznikiem po kąpieli, zakładając ubrania itp.), przez zbyt mocne pociągnięcie podczas wypadku lub treningu sportowego (zapasy i inne sporty walki).
Rozdarta rana pozostawia trwałe rozcięcie w płatku i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a w perspektywie czasu powinna zakończyć się prawidłowo dopasowanym zabiegiem. W wielu przypadkach blizna powstająca podczas rozerwania lub rozciągania nie jest w stanie całkowicie się zabliźnić i zamknąć naturalnie dziurę, dlatego wymagana jest odpowiednio dobrana plastyka płatków usznych.
Na czym polega chirurgiczna rekonstrukcja płatka ucha?
Rekonstrukcja czy też plastyka płatków to zabieg chirurgiczny dopasowany do rodzaju oraz stopnia uszkodzenia płatka. Chirurg indywidualnie dobiera metodę plastyki, tak aby uzyskać, jak najlepszy efekt kosmetyczny. Najczęściej stosowane formy plastyki to potocznie nazywane zamknięcie boczne, zamknięcie luźne oraz korekta płatka przednio-tylnego.
Technika zamykania bocznego polega na wycięciu blizny otaczającej wnętrze rany, aby odsłonić świeżą tkankę i umożliwić ponowne zrośnięcie się skóry. Następnie zakłada się szwy po obu stronach otwartej rany i mocno je naciąga, aby ponownie połączyć skórę. Podczas procesu gojenia dziura lub pęknięcie zostaną całkowicie zamknięte.
Zamknięcie luźne opiera się na usunięciu blizny, aby świeża rana, a co za tym idzie skóra, mogły się całkowicie scalić. Następnie zakłada się luźne szwy wokół zewnętrznej strony otwartej rany. Podczas procesu gojenia dziura zamyka się, gdy skóra zaczyna się goić. Ta procedura może spowodować bardziej widoczne blizny niż zamknięcie boczne, ponieważ tkanka może „marszczyć się” podczas procesu gojenia.
W korekcie płatka przednio-tylnego nie trzeba usuwać blizny, ponieważ uszkodzenie zostanie zakryte, a nie ponownie zrośnięte. Tego rodzaju plastyka płatków usznych polega na tworzeniu przez chirurga dwóch klapek po przeciwnych stronach rozciągniętego otworu. Powstałe klapy są następnie na siebie naciągane i zszywane „na krzyż”.
Oczywiście metody wybrane przez chirurga mogą się różnić od podanych i są dobierane indywidualnie do pacjenta.
Jak przygotować się do zabiegu?
Rekonstrukcja ucha wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Najczęściej cały zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Rekonwalescencja i jej czas jest uzależniona od skali uszkodzenia płatka małżowiny usznej – najczęściej trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Po zabiegu zakładany jest opatrunek, a pacjent otrzymuje wskazania do odpowiedniej pielęgnacji i kontroli rany. Zaraz po rekonstrukcji może wystąpić chwilowy obrzęk, który ustępuje po kilku dniach. W większości przypadków blizna jest prawie niewidoczna, a w przyszłości możliwe jest ponowne przekłucie ucha. Na ostateczny efekt plastyki ucha należy poczekać od 4. do 6. miesięcy.
Wskazania do wykonania zabiegu rozerwanego ucha
Każde rozerwanie ucha jest wskazaniem do wykonania jego plastyki lub rekonstrukcji. Należy jednak pamiętać, że rana powinna być już zagojona. Niestety często w wyniku niewłaściwej pielęgnacji rany powstają zrosty w bliznach – wtedy plastyka płatka ucha jest bardziej złożonym, jednak nadal nieinwazyjnym i prostym zabiegiem, po którym nie pozostaje żadna blizna, a płatek ucha wygląda tak samo, jak przed uszkodzeniem.
Koszt zabiegu plastyki
Rekonstrukcja płatka ucha to drobny zabieg kosmetyczny, niewymagający hospitalizacji. Pacjent od razu może wrócić do swoich codziennych aktywności, a nawet pracy. Koszt zabiegu plastyki płatka usznego wynosi od 1000 do ok. 3000 złotych w zależności od rozległości uszkodzenia. Zawsze należy pamiętać, by wybierać doświadczoną, wyspecjalizowaną w tej kwestii klinikę oraz chirurga specjalistę.
Bibliografia:
- MS, E. L. (2020, 22 grudnia). Earring Hole Trauma: Stretching, Tears, and Treatment. Healthline. https://www.healthline.com/health/earring-hole#surgical-repair
- (b. d.). National Center for Biotechnology Information. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2255146/pdf/canfamphys00059-0041.pdf