Skręcenia w obrębie ręki to jeden z najczęstszych urazów, których leczeniem zajmują się ortopedzi. W urazie tego typu dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej na skutek przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu kończyny. Skręcenia mogą być mylone ze zwichnięciem, a nawet złamaniem. Jak sprawdzić, czy ręka jest skręcona i kiedy należy udać się do lekarza?
Spis treści
- Czym jest skręcenie w obrębie ręki?
- Jak dochodzi do skręcenia w obrębie ręki?
- Skręcenie w obrębie ręki – objawy
- Czym różni się skręcenie od zwichnięcia?
- Skręcenie w obrębie ręki – diagnostyka i leczenie
Czym jest skręcenie w obrębie ręki?
Potocznie „skręcona ręka” jest skutkiem urazu, w wyniku którego doszło do przekroczenia fizjologicznego ruchu w którymś ze stawów. W jego efekcie uszkodzeniu ulegają struktury wewnątrzstawowe i okołostawowe – torebka stawowa, więzadła, chrząstka stawowa, powierzchnie stawowe, przyczepy ścięgien, troczki, łąkotki, trzeszczki i powięź mięśniowa.
Wyróżnia się kilka stopni skręcenia, w zależności od rodzaju i zakresu urazu:
- I – naciągnięcie torebki stawowej i otaczających ją więzadeł,
- II – rozerwanie torebki stawowej,
- III – rozerwanie torebki stawowej oraz naderwanie bądź rozerwanie więzadeł,
- IV – tzw. złamanie awulsyjne, w którym na skutek silnego pociągnięcia przyczepu mięśni ma miejsce oderwanie fragmentu kości.
Jak dochodzi do skręcenia w obrębie ręki?
Objawy skręcenia ręki najczęściej obserwuje się w wyniku takich urazów jak upadek na wyciągniętą rękę. Może dojść do niego nawet podczas wykonywania codziennych czynności, jak również przy wypadkach komunikacyjnych. Skręcona ręka w nadgarstku lub łokciu to również częsty problem wśród osób uprawiających sport, zwłaszcza w przypadku aktywności związanych z dużym ryzykiem upadku lub podnoszeniem ciężarów.
Skręcenie w obrębie ręki – objawy
To, jakie są objawy skręcenia nadgarstka, zależy przede wszystkim od rozległości urazu oraz od tego, który staw został uszkodzony. Pacjenci zgłaszają najczęściej takie symptomy jak:
- silny ból, który nasila się podczas prostowania i zginania ręki,
- obrzęk i zasinienie w obrębie stawu,
- zwiększona ciepłota w okolicy uszkodzonych tkanek,
- ograniczenie czynnej ruchomości stawu,
- zniekształcenie obrysu stawu,
- bolesny opór podczas ruchów biernych (np. prostowania przy pomocy drugiej ręki),
- niefizjologiczne ułożenie kończyny.
W niektórych przypadkach w następstwie urazu dochodzi również do uszkodzenia nerwów oraz naczyń krwionośnych, co zwiększa nasilenie objawów skręconego nadgarstka lub innego stawu.
Czym różni się skręcenie od zwichnięcia?
Zarówno w przypadku zwichnięcia, jak i skręcenia w obrębie ręki, objawy mogą być bardzo podobne. W obydwu przypadkach obecny jest m.in. ból, obrzęk i ocieplenie tkanek, obecność krwiaków oraz ograniczenie ruchu. Zwichnięcie jest jednak o wiele bardziej rozległym urazem. W tym przypadku dochodzi bowiem do utraty kontaktu powierzchni stawowych. Skręcenie po urazie zazwyczaj wraca do fizjologicznego ustawienia, a dolegliwości są wywołane uszkodzeniem tkanek – znacznie jednak mniejszym niż przy zwichnięciu. Odróżnienie skręcenia od zwichnięcia jest niezwykle istotne z uwagi na inne metody ich leczenia. Tzw. „skręcona ręka” zazwyczaj nie wymaga nastawienia ani leczenia operacyjnego. Rehabilitacja jest w obu przypadkach bardzo podobna.
Czytaj także: Czy zwichnięcie ręki jest niebezpieczne? Przyczyny i rozpoznanie
Skręcenie w obrębie ręki – diagnostyka i leczenie
W przypadku zaobserwowania charakterystycznych objawów dla skręcenia niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Ważna jest również odpowiednia pierwsza pomoc bezpośrednio po zdarzeniu. Kluczowe jest unieruchomienie struktur w obrębie stawu do czasu wykonania badań pozwalających wykluczyć zwichnięcie lub złamanie.
Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz badań obrazowych, przede wszystkim RTG lub USG stawu. Dzięki temu specjalista może ocenić stopień uszkodzenia tkanek, co ma istotne znaczenie dla procesu leczenia.
W niektórych przypadkach skręcenie w obrębie ręki należy nastawić. Zabieg ten powinien być wykonany przez lekarza w specjalistycznej klinice, takiej jak Vitabene poradnia chirurgii ręki. Następnie stosuje się unieruchomienie stawu za pomocą stabilizatorów lub twardego tapingu. Pozwala to na prawidłowe gojenie się uszkodzonych tkanek oraz chroni przed większymi urazami, takimi jak zwichnięcie.
Kolejnym etapem leczenia jest profesjonalna rehabilitacja, obejmująca przede wszystkim zabiegi ograniczające stan zapalny i mające na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawu oraz zapobieganie powstawaniu zrostów.
W rzadkich przypadkach skręcenia konieczne może być leczenie operacyjne. Dotyczy to szczególnie tych przypadków, w których doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów.
Zarówno w przypadku urazów obejmujących łokieć, nadgarstek, jak i skręcenia palca u ręki, leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Aby uzyskać najlepsze efekty, pacjentem powinien zajmować się zespół doświadczonych specjalistów. Ortopedzi w specjalistycznej przychodni Vitabene posiadają niezbędną wiedzę, pozwalającą skutecznie leczyć różnego typu urazy ręki, w tym skręcenia czy zwichnięcia. Zapraszamy do kontaktu!
Bibliografia:
K. Urbańska, Skręcenia – rozpoznawanie i postępowanie, Puls Medycyny, 24.08.2017, dost. 27.09.2023