Dokuczliwy ból odczuwany w dolnej części pięty może świadczyć o pojawieniu się ostrogi piętowej. To dolegliwość, która często pojawia się u osób aktywnych fizycznie lub wykonujących stojącą pracę. Istotnym czynnikiem ryzyka jest także nadmierna masa ciała i noszenie źle dobranego obuwia. Skutki nieleczonej ostrogi piętowej mogą być bardzo poważne, prowadząc do znacznego obniżenia jakości życia.
Spis treści
- Jakie są skutki nieleczonej ostrogi piętowej?
- Czym jest ostroga piętowa?
- Czy ostroga piętowa jest groźna?
- Leczenie ostrogi piętowej
Czym jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa to zlokalizowana na kości piętowej narośl kostna, pojawiająca się na skutek obecności przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Ten z kolei jest efektem regularnego przeciążania przyczepu wchodzącego w skład rozcięgna ścięgien do guza piętowego i związanych z tym podrażnień włókien nerwowych.
Głównym czynnikiem powodującym tworzenie się ostrogi są mikrourazy – niewielkie naderwania włókien tworzących ścięgno. Wywołują one reakcję zapalną, której skutkiem jest powstanie ostrogi.
To, czym jest ostroga piętowa sprawia, że szczególnie narażone na jej wystąpienie są osoby wykonujące stojącą pracę i noszące źle dopasowane obuwie. Czynnikami ryzyka są również: zbyt duża masa ciała, płaskostopie, nieleczone kontuzje w obrębie stawów skokowych, choroba zwyrodnieniowa stawów i zaniedbania podczas uprawiania sportu (na przykład brak odpowiedniej rozgrzewki i wysiłek związany z częstym „odbijaniem się”). Problem nieleczonej ostrogi piętowej najczęściej występuje między 45. a 60. rokiem życia, choć może pojawić się u osób w każdym wieku.
Czy ostroga piętowa jest groźna?
Ostroga piętowa początkowo objawia się charakterystyczną bolesnością w obrębie pięty, będącą efektem rozwijającego się stanu zapalnego. Ból odczuwany jest najpierw podczas długotrwałego stania, chodzenia boso i poruszania się po twardym podłożu. Jeśli na tym etapie nie zostanie wdrożone leczenie, dolegliwości pojawiają się również podczas spoczynku; obserwuje się także obrzęk i zaczerwienienie pięty, a także ból przy ucisku.
Nieleczone ostrogi piętowe prowadzą do znacznego obniżenia jakości życia. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie postępowanie, mogą wystąpić także inne dolegliwości. Przede wszystkim sama ostroga może znacznie się rozrosnąć, prowadząc do rozwoju tzw. Choroby Haglunda. Jej głównym objawem jest silny ból w tylnej części pięty, początkowo odczuwany podczas chodzenia, a następnie również w spoczynku.
To, czym grozi nieleczona ostroga piętowa, to także szereg różnych kontuzji. Osoby z tą dolegliwością modyfikują bowiem sposób poruszania się, unikając ucisku na tą część stopy. W efekcie dochodzi do zaburzenia tzw. łańcucha kinetycznego, a w dalszej perspektywie – zmian w obrębie kolan, stawów biodrowych, a nawet kręgosłupa. Mogą pojawić się również bóle kończyn dolnych i pleców.
Leczenie ostrogi piętowej
Leczenie ostrogi piętowej zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu i towarzyszących jej dolegliwości. Początkowo wdraża się leczenie zachowawcze, obejmujące stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także fizykoterapię.
Ocena skuteczności postępowania opiera się przede wszystkim na określeniu, czy ostroga piętowa przestaje boleć. Jeśli po ok. 12 miesiącach dolegliwości nadal są obecne, może być konieczne leczenie operacyjne. Przeprowadzany w takich sytuacjach zabieg zazwyczaj polega na częściowym nacięciu rozcięgna. Najczęściej wykonuje się go endoskopowo, co pozwala znacznie zmniejszyć stopień naruszenia tkanek, a w efekcie – przyspieszyć powrót do zdrowia. Choć procedura ta nie jest skomplikowana, bliskość nerwów sprawia, że musi być ona wykonywana przez doświadczonego, ostrożnego chirurga.
Ostroga piętowa i jej skutki to problem, którego zdecydowanie nie należy bagatelizować. Już obserwując pierwsze dolegliwości należy udać się do lekarza. Szybka reakcja przekłada się na krótszy czas leczenia oraz większe szanse na powrót do pełni zdrowia. Nie warto czekać i zastanawiać się, czy ostroga piętowa może zniknąć samoistnie. Zachęcamy do kontaktu z przychodnią chirurgiczną Vitabene. Nasi specjaliści posiadają wiedzę oraz doświadczenie pozwalające na odpowiednią ocenę stanu pacjenta i wdrożenie odpowiedniego postępowania. Dzięki temu powrót do pełnej sprawności jest możliwy niezależnie od stopnia zaawansowania schorzenia.