Mianem stulejki określa się nadmierne zwężenie napletka prącia, uniemożliwiające jego całkowite odprowadzenie. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Pojawia się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Stulejka to problem nie tylko kosmetyczny – może powodować dyskomfort i ból; często utrudnia, a nawet całkiem uniemożliwia aktywność seksualną. Zwężenie napletka może być też przyczyną wielu różnych dolegliwości oraz poważnych powikłań. Jak wygląda stulejka i jakie daje objawy? Czy zawsze wymaga interwencji lekarskiej?
Spis treści
Stulejka – objawy
Diagnoza stawiana jest na podstawie obecności charakterystycznych dla stulejki objawów. Podstawowym symptomem jest zwężenie napletka, które uniemożliwia (a przynajmniej znacznie utrudnia) zsunięcie go na trzon prącia i całkowite odsłonięcie żołędzi. Może to powodować szereg dolegliwości:
- silny ból podczas prób ściągnięcia napletka (celowego lub przypadkowego),
- ból podczas stosunku lub masturbacji, często uniemożliwiający podjęcie aktywności seksualnej,
- nawracające zakażenia układu moczowego spowodowanego zaleganiem resztek moczu pod napletkiem,
- nieprzyjemny zapach i nawracające stany zapalne spowodowane niemożnością dokładnego umycia prącia i usunięcia zalegającej mastki (jasnej mazi, składającej się głównie z obumarłych komórek naskórka, łoju, bakterii oraz resztek moczu i spermy).
Jakie są przyczyny stulejki?
Wyróżnia się dwa rodzaje stulejki – nabytą (zwaną też wtórną) oraz wrodzoną. Nie do końca wiadomo, czym spowodowana jest ta ostatnia; przypuszcza się, że może mieć podłoże genetyczne. Z kolei w przypadku nabytej stulejki przyczyny są dobrze rozpoznane. U wielu osób za rozwój choroby odpowiada obecność więcej niż jednego czynnika; najczęściej są to:
- zaniedbania higieniczne – brak codziennego usuwania mastki może powodować przyklejenie się napletka do żołędzi i infekcje prowadzące do jego zwężenia,
- urazy w obrębie napletka skutkujące powstawaniem blizn i zrostów,
- nawracające stany zapalne napletka,
- schorzenia wymagające przewlekłego cewnikowania – napletek może tracić elastyczność, co z czasem prowadzi do trudności z jego zsunięciem,
- cukrzyca – choroba ta nie jest bezpośrednią przyczyną stulejki. W jej przebiegu obserwuje się jednak zaburzenia gojenia ran i uszkodzeń skóry. To z kolei zwiększa ryzyko powstawania zgrubień oraz blizn skutkujących zwężeniem ujścia napletka.
Warto zaznaczyć, że pojawienie się związanych z tym schorzeniem objawów u młodzieży lub dorosłych nie zawsze świadczy o jego nabytym charakterze. Czasem ich przyczyną jest nieprawidłowo leczona lub w ogóle nie rozpoznana w dzieciństwie stulejka wrodzona.
Czy da się żyć ze stulejką?
Stulejka to problem, którego nie powinno się bagatelizować ani zaniedbywać. Związane z nią dolegliwości z czasem mogą się nasilać, co prowadzi do znacznego spadku jakości życia.
W niektórych przypadkach stulejka u dorosłych mężczyzn nie jest na tyle zaawansowana, by uniemożliwiać prowadzenie życia seksualnego. Trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny często są jednak przyczyną nawracających infekcji, które mogą być przenoszone na inne osoby. Istnieje też ryzyko rozprzestrzenienia się stanu zapalnego w głąb organizmu – przez cewkę moczową do pęcherza i nerek, a nawet jąder.
U osób z nieleczoną stulejką występuje również zwiększone ryzyko zachorowania na raka prącia.
Groźnym powikłaniem stulejki jest również tzw. załupek. To stan, do którego dochodzi najczęściej na skutek celowego zsunięcia zwężonego napletka poza żołądź. Może się wówczas zdarzyć, że jego ponowne nasunięcie będzie niemożliwe.
W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Zaklinowany napletek powoduje bowiem ucisk, który utrudnia odpływ krwi z żołędzi. Powoduje to jej obrzęk i zasinienie, a także silny ból, który z czasem rozprzestrzenia się na całe genitalia i krocze. Pojawiają się też trudności z oddawaniem moczu. Długotrwały i silny ucisk może powodować ciężkie niedokrwienie tkanek, a nawet martwicę żołędzi i napletka.
Czy stulejka może zniknąć sama?
U dorosłych nie można na to liczyć. Zaniedbany problem często się nasila. Częste w takich sytuacjach infekcje mogą powodować powstawanie kolejnych blizn i zgrubień w obrębie napletka. W efekcie jego ujście jeszcze bardziej się zmniejsza, a dolegliwości się nasilają.
Wiele osób zwleka z wizytą u lekarza, obawiając się interwencji chirurgicznej. Nie zawsze jednak zabieg jest koniecznością – warunkiem jest jednak szybkie zgłoszenie się do dobrego specjalisty, takiego jak sprawdzony urolog w Warszawie przyjmujący w gabinecie Vitabene. Przeprowadzamy skuteczne leczenie stulejki przy użyciu metod zachowawczych oraz zaawansowanych technik chirurgicznych. Przyjmujemy pacjentów powyżej 14 roku życia. Przyjdź do nas i ciesz się pełnią życia bez przykrych dolegliwości!
Bibliografia:
- Prof. dr hab. med. M. Bagłaj, Choroby układu moczowego i narządów płciowych u dzieci, Mp.pl Chirurgia, 28.05.2013, dost. 07.02.2023
-
C. Radmayr (Chair), G. Bogaert, H.S. Dogan, R. Kocˇvara, J.M. Nijman (Vice-chair), R. Stein, S. Tekgül, EAU Guidelines on Paediatric Urology, European Society for Paediatric Urology, 2018, dost. 07.02.2023