Mucocele, nazywane także śluzowiakami, to rodzaj torbieli zastoinowych zlokalizowanych na błonie śluzowej jamy ustnej. Zazwyczaj ich powstawanie jest wynikiem urazów oraz przewlekłych, nawracających stanów zapalnych. Śluzowiak wargi to torbiel przypominająca miękki, niebolesny guzek o niebieskawej barwie. Mogą występować nie tylko na wargach, ale i policzkach oraz podniebieniu. Co jest przyczyną mucoceli i kto je leczy?
Czym są mucocele?
Mucocele to jedne z najczęściej występujących torbieli zlokalizowanych w obrębie warg i jamy ustnej. Powstają na skutek zwężenia lub zatkania przewodów wyprowadzających wydzielinę ze znajdujących się w błonie śluzowej gruczołów.
Śluzowiak to torbiel wargi łagodnym charakterze, niewykazująca tendencji do nowotworzenia. Problem ten może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u młodych dorosłych.
Od czego robi się torbiel w jamie ustnej?
Ślina produkowana jest przez drobne gruczoły, licznie występujące na błonie śluzowej jamy ustnej. W sytuacji, w której wypływanie wytwarzanej przez nie wydzieliny jest utrudnione lub zostanie całkowicie zablokowane, płyn gromadzi się we wnętrzu pobudzanego do dalszego tworzenia śliny gruczołu. Do powstania torbieli dochodzi, gdy ulega on powiększeniu, a zmiana zostaje otoczona torebką zbudowaną z tkanki łącznej.
Główną przyczyną powstawania mucoceli są urazy. Wydzielina z uszkodzonych gruczołów gromadzi się pod powierzchnią błony śluzowej. Jest to stosunkowo częsta konsekwencja przygryzania ust, nadgryzania policzków czy drażnienia wnętrza jamy ustnej przez ciała obce, np. protezy zębowe czy aparaty ortodontyczne.
Torbiele zastoinowe mogą być również skutkiem przewlekłych, nawracających lub długotrwałych stanów zapalnych. W ich przebiegu dochodzi do deformacji i zwężenia ujść gruczołów, co uniemożliwia usuwanie wydzieliny i również prowadzi do powstawania mucoceli.
Jak wygląda śluzowiak wargi?
Mucocele mają postać niewielkich, kulistych wypukłości na błonie śluzowej. Średnica zmian zazwyczaj wynosi ok. 5-10 mm. Są one miękkie; w wielu przypadkach znajdujący się w nich płyn jest wyraźnie wyczuwalny, a nawet widoczny.
Pokrywająca torbiel śluzówka jest napięta, ale nie zmienia wyglądu. Jednocześnie mucocele na wargach często przybierają niebieskawy odcień. Z reguły są niebolesne; zdarza się jednak, że ze względu na umiejscowienie stają się przyczyną pewnego dyskomfortu.
Diagnostyka i leczenie mucoceli
Zdarza się, że torbiele zastoinowe ulegają samoistnemu opróżnieniu. W takim przypadku istnieje jednak ryzyko ponownego pojawienia się zmiany w tym samym miejscu. Dlatego również w takim przypadku należy skonsultować się ze stomatologiem lub chirurgiem. Nie zaleca się również stosowania domowych sposobów na mucocele – między innymi dlatego, że nie wiedząc dokładnie, jak wygląda śluzowiak można pomylić go z innymi zmianami zlokalizowanymi w jamie ustnej.
Skuteczne leczenie mucoceli polega na ich całkowitym chirurgicznym wycięciu. Pozwala to na ich całkowite usunięcie, co z kolei znacząco zmniejsza ryzyko wznowy. Co ważne, materiał uzyskany podczas zabiegu w Vitabene każdorazowo poddawany jest badaniu histopatologicznemu. Dzięki temu możliwe jest potwierdzenie rozpoznania i różnicowanie torbieli ze zmianami nowotworowymi.
Usuwanie mucoceli w przychodni chirurgicznej Vitabene wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przeprowadzający zabieg wycina torbiel i zakłada szwy, które zdejmowane są po ok. 7 dniach. Leczenie jest bezbolesne, a rany zazwyczaj goją się bez powikłań. Rokowania są dobre, zarówno w przypadku zmian zlokalizowanych na wargach, jak i w pozostałej części jamy ustnej. Dla zapobiegania nawrotom istotne jest jednak wyeliminowanie czynników, które spowodowały powstanie mucoceli. Oznacza to konieczność zadbania o prawidłowe dopasowanie aparatów ortodontycznych lub protez zębowych, a także pozbycie się złych nawyków, takich jak obgryzanie policzków i warg.