Największe ścięgno w ludzkim ciele, zwane ścięgnem Achillesa, łączy kości pięty z mięśniami łydki – brzuchatym i płaszczkowatym. Dzięki tej strukturze jesteśmy w stanie zginać podeszwowo stopę, a co za tym idzie biegać, skakać czy chodzić po schodach. Choć duża ilość włókien kolagenowych sprawia, że ścięgno to jest bardzo mocne, to jego funkcje sprawiają, że każdego dnia jest ono narażone na duże obciążenia. W efekcie dość często dochodzi do jego uszkodzeń i rozwoju stanów zapalnych. Jest to powszechny problem szczególnie wśród osób uprawiających sporty, których podstawą jest bieganie. Jak rozpoznać uraz lub zapalenie ścięgna Achillesa i czym je leczyć?
Spis treści
Przyczyny urazów i stanów zapalnych ścięgna Achillesa
Zapalenie ścięgna Achillesa najczęściej spowodowane jest jego przeciążeniem. Może do niego dojść podczas nieodpowiedniego treningu sportowego – zbyt forsownego lub związanego z np. bieganiem po zbyt twardym podłożu.
Na uraz ścięgna Achillesa najbardziej podatne są osoby:
- po 40. roku życia – ścięgno staje się wówczas mniej elastyczne, co zwiększa ryzyko jego uszkodzenia,
- z płaskostopiem i innymi dysfunkcjami w obrębie stopy, podudzia i kości piętowej,
- borykające się z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak otyłość czy dna moczanowa,
- noszenie źle dopasowanego obuwia lub butów na wysokim obcasie – dotyczy to szczególnie osób, u których kość piętowa ma bardziej spiczasty kształt; ucisk wywierany na kaletkę zlokalizowaną między piętą a ścięgnem również może być przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa.
Jak rozpoznać zapalenie Achillesa?
W przypadku urazów i zapalenia ścięgna Achillesa objawy obejmują przede wszystkim ból odczuwany w dolnej części łydki. Najczęściej pojawia się on rano, tuż po wstaniu z łóżka. Może pojawić się również przy rozpoczynaniu wysiłku fizycznego. W takiej sytuacji często obserwuje się zmniejszenie jego natężenia w trakcie treningu i ponowne nasilenie po zakończeniu aktywności. Jeśli zapalenie ścięgna Achillesa obejmuje jego przyczep, ból może nasilać się w nocy. Dzieje się tak zwłaszcza u osób śpiących na plecach, które opierają stopy na piętach.
Inne objawy zapalenia ścięgna Achillesa to:
- sztywność ścięgna w obrębie stopy,
- tkliwość na wysokości kilku centymetrów nad guzem piętowym, odczuwana przy ucisku ścięgna,
- trudności z grzbietowym zgięciem stawu skokowo-goleniowego, czyli zadarciem stopy do góry,
- przy przewlekłym zapaleniu ścięgna Achillesa można wyczuć obecne na nim bolesne zgrubienie.
Zapalenie ścięgna Achillesa – czym leczyć?
To, jak można wyleczyć zapalenie ścięgna Achillesa, zależy przede wszystkim od tego, jak zaawansowany jest problem. Jeśli objawy nie są mocno nasilone, wdraża się postępowanie zachowawcze. Kluczowe jest ograniczenie wysiłku fizycznego i stosowanie profilaktycznego obuwia.
Podstawą leczenia zapalenia ścięgna Achillesa na początkowym etapie choroby są ćwiczenia rehabilitacyjne i zabiegi fizjoterapeutyczne. U wielu pacjentów objawy łagodzą także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli mimo tego nie ustępują, stosuje się inne metody.4
Urazy ścięgna Achillesa – leczenie osoczem bogatopłytkowym
Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez pacjentów jest to, czy ścięgno Achillesa da się wyleczyć osoczem. Zabiegi z jego użyciem wykazują bowiem dużą skuteczność w terapii różnego rodzaju urazów i schorzeń mięśni, ścięgien oraz przyczepów. Z tego powodu koncentrat osocza bogatopłytkowego, jest często stosowany w ortopedii. Zabieg jego podania jest praktycznie nieinwazyjny, a samo osocze pobierane jest od pacjenta. Zawarte w nim czynniki wzrostu sprawiają, że tkanki doskonale się regenerują; dzięki temu leczenie osoczem bogatopłytkowym przynosi doskonałe efekty w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa.
Urazy i zapalenie ścięgna Achillesa – diagnostyka
W przypadku wystąpienia sugerujących zapalenie ścięgna Achillesa objawów konieczna jest pilna konsultacja ortopedyczna. Zapraszamy do wizyty w wielospecjalistycznej przychodni Vitabene. Przyjmujący u nas ortopedzi przeprowadzają dokładny wywiad i badanie kliniczne. Zazwyczaj wystarczy to do postawienia odpowiedniej diagnozy. Jednocześnie zlecana jest diagnostyka obrazowa. Dzięki dynamicznemu badaniu USG, a w niektórych przypadkach także MRI, można dokładnie ocenić rozległość uszkodzeń i dobrać najlepsze metody leczenia zapalenia ścięgna Achillesa.
Bibliografia:
- Lek. K. Stępień, Uszkodzenia ścięgna Achillesa, Mp.pl, 15.04.2021, dost. 27.03.2023
-
dr med. A. Przeklasa-Muszyńska, Jak leczyć zapalenia przewlekłe ścięgien (tzw. entezopatie) np. ścięgna Achillesa?, Mp.pl, 8.11.2012, dost. 27.03.2023