Zmiana na skórze, blizny, plamki i inne niedoskonałości mogą być przyczyną kompleksów, obniżenia jakości życia, ale też problemów zdrowotnych, gdyż niektóre z nich mogą mieć charakter nowotworowy. Laserowe usuwanie zmian jest jedną z najskuteczniejszych metod pozbywania się takich nieproszonych gości. Jest też metodą bezbolesną, szybką i nieinwazyjną. Sprawdź koniecznie: laserowe usuwanie znamion w gabinecie Vitabene.
Spis treści
- Co o laserowym usuwaniu zmian trzeba wiedzieć?
- Laserowe usuwanie zmian w gabinecie chirurgicznym czy kosmetycznym?
- Wskazania i przeciwwskazania do usuwania zmian laserem
- Przeciwwskazania
- Dlaczego warto?
Co o laserowym usuwaniu zmian trzeba wiedzieć?
Wśród metod usuwania zmian skórnych, jedną z najbezpieczniejszych i często zalecanych jest właśnie metoda laserowa, najlepsza przede wszystkim na zmiany powierzchowne, niewymagające interwencji chirurgicznej. Do terapii laserowej kwalifikują się przede wszystkim:
- Naczyniaki rubinowe;
- Brodawki łojotokowe;
- Brodawki w kolorze skóry, brązowe brodawki łojotokowe;
- Brodawki wirusowe, kurzajki, kłykciny;
- Włókniaki, kaszaki, prosaki, grudki perliste, naczyniaki i inne narośle skórne.
Usuwanie zmian laserem odbywa się przy pomocy specjalistycznego urządzenia, wytwarzającego wiązkę laserową, docierającą bezpośrednio w głąb skóry i uszkadzającą tkankę podlegającą usunięciu. Wiązka światła odparowuje miejsca dotknięte zmianami, nie niszcząc przy tym okolicznych tkanek. Laserowy zabieg jest nieinwazyjny i prawie niebolesny. U niektórych pacjentów z niskim progiem bólu może występować lekki ból przy usuwaniu głębokich zmian, ale przeważnie możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, aby ograniczyć dyskomfort.
Laserowe usuwanie zmian w gabinecie chirurgicznym czy kosmetycznym?
Niektóre gabinety kosmetyczne oferują usługę laserowego usuwania zmian naczyniowych, przebarwień itp., trzeba jednak pamiętać, że znamiona skórne powinny być przebadane przez dermatologa i/lub chirurga w celu wykluczenia ewentualnych zmian chorobowych i nowotworowych. Szczególnie zmiany barwnikowe i brodawki powinny być poddane badaniu dermatoskopii. Ponadto, chociaż laserowe usuwanie jest bezpieczne, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Są to przede wszystkim infekcje wokół zmian oraz tendencja do tworzenia się zmian przerostowych czy bliznowców. Szczególnie przy tych drugich usuwanie zmian powinno przebiegać pod kontrolą lekarza.
Usuwanie zmian metodą laserową powinno być przeprowadzane przez lekarza w gabinecie chirurgicznym lub w gabinecie dermatologicznym, w którym istnieje możliwość zbadania znamienia przed jego usunięciem. Takim miejscem w Warszawie jest Vitabene Gabinet Chirurgiczny. Dysponujemy odpowiednim zapleczem sprzętowym i wiedzą, pozwalającą na bezpieczne wykonywanie tego typu zabiegów.
Wskazania i przeciwwskazania do usuwania zmian laserem
Zabieg laserem można przeprowadzić na wszystkich widocznych zmianach skórnych w obrębie całego ciała, zwłaszcza twarzy, zaliczają się do nich: pieprzyki, brodawki, włókniaki itp. Zabieg powinien zostać przeprowadzony zwłaszcza, jeśli zmiany znajdują się w okolicach narażonych na otarcia, usytuowanych w zagięciach np. pod kolanami, miejscach narażonych na podrażnienia słoneczne, a także w lokalizacjach, w których obserwacja zmian jest utrudniona np. na skórze głowy pod włosami. Do powyższych wskazań należy dodać również czynniki estetyczne, gdy blizny czy inne zmiany oszpecają pacjenta.
Przeciwwskazania
do wykonania laserowego zabiegu usuwania blizn i zmian są zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze w obrębie zmiany. Również w ciąży i w okresie karmienia piersią należy powstrzymać się od tego typu zabiegów, chyba że jest to niezbędne.
Dlaczego warto?
Efekty laserowego usuwania zmian widoczne są już po zakończeniu zabiegu. W przeciwieństwie do metod chirurgicznych, zazwyczaj nie pozostaje blizna, a zaczerwienienie skóry i mała ranka szybko znikają. Wokół miejsca zabiegu mogą tworzyć się niewielkie obrzęki, a w przypadku usuwania głębszych zmian jest prawdopodobieństwo, że nas skórze pozostaną delikatne ślady, jednak o wiele mniej widoczne, niż blizna po zabiegu chirurgicznym.
Głównymi zaletami zabiegu laserowego są:
- Wysoka skuteczność i bezpieczeństwo;
- Zabieg jest mało inwazyjny;
- Zabieg jest bezbolesny, możliwe jest uczucie dyskomfortu i lekkiego pieczenia;
- Efekty widoczne są od razu po zabiegu, a gojenie jest szybkie i bezbolesne;
- Po zabiegu można normalnie pracować;
- Brak kontaktu urządzenia ze skórą, dzięki czemu nie ma ryzyka zarażenia wirusami WZW, HIV itp.
Laserowe usuwanie zmian jest bezpieczną i skuteczną metodą, którą można polecić każdemu pacjentowi zmagającemu się z problemem nieestetycznych zmian skórnych. W gabinecie Vitabene przeprowadzamy właśnie takie zabiegi, zajmujemy się również diagnostyką, badaniami zmian oraz opieką pooperacyjną.