Ból mięśni i ścięgien, opuchlizna, problemy z poruszaniem kończyną to objawy mogące wskazywać na uszkodzenie więzadeł kończyn dolnych – zerwanie, naciągnięcie lub naderwanie. Uraz ten jest skutkiem uszkodzenia włókien tworzących ścięgna. Nawet jeśli dolegliwości nie są zbyt nasilone, konieczna jest konsultacja z lekarzem i profesjonalne leczenie. Jak rozpoznać uszkodzenie więzadeł i jakie są najczęstsze przyczyny tego typu kontuzji?
Spis treści
- Przyczyny uszkodzeń więzadeł kończyn dolnych
- Jakie są objawy zerwania więzadła?
- Jak leczyć uszkodzone więzadła?
Przyczyny uszkodzeń więzadeł kończyn dolnych
Uszkodzenie ścięgien i więzadeł kończyn dolnych najczęściej dochodzi w wyniku oddziaływania sił przekraczających mechaniczną wytrzymałość tych struktur. Efektem urazu jest uszkodzenie włókien tworzących ścięgno. Często towarzyszy ono złamaniom kości oraz zwichnięciom stawów. Wśród uszkodzeń więzadeł kończyn dolnych wyróżnia się naciągnięcie, naderwanie oraz całkowite ich zerwanie.
Uszkodzenia ścięgien to częste kontuzje u osób uprawiających sport, zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Przyczyną jest zazwyczaj przeciążenie, będące skutkiem użycia siły przekraczającej wytrzymałość tkanek. Może być to np. gwałtowny, nagły ruch podczas podnoszenia ciężaru, skoku, zeskakiwania z niedużej wysokości, kopnięcia lub biegu. Na uszkodzenia więzadeł najbardziej narażone są osoby, które podejmują aktywność fizyczną bez odpowiedniej rozgrzewki, a także amatorzy ćwiczeń siłowych przyjmujący sterydy anaboliczne.
Ryzyko uszkodzenia ścięgna jest szczególnie duże u osób, u których obecne są zmiany chorobowe w obrębie stawów. Mogą być to m.in. zwyrodnienia lub zmiany w unaczynieniu tkanek, częste po 40. roku życia.
Jakie są objawy zerwania więzadła?
Najbardziej charakterystycznym symptomem uszkodzenia ścięgna jest silny ból, który w skrajnych przypadkach może utrudniać chodzenie. Powodem jest przede wszystkim silne unerwienie tych struktur. To, jak boli uszkodzone więzadło oraz jakie objawy mu towarzyszą, zależy przede wszystkim od stopnia urazu. Należą do nich między innymi:
- zmniejszenie zakresu ruchomości stawu, szczególnie podczas prostowania kończyny,
- ból towarzyszący obciążaniu kończyny,
- w przypadku zerwania ścięgna w kolanie lub innym stawie podczas urazu słychać charakterystyczny trzask,
- uczucie niestabilności stawu, np. “uciekanie” kolana podczas stania,
- obrzęk i zasinienie pojawiające się do kilku godzin od urazu,
- wrażliwość otaczających tkanek na ucisk.
W przypadku niewielkiego uszkodzenia więzadła – naciągnięcia lub naderwania – poszkodowany często nie ma problemów z chodzeniem. Mogą one za to pojawić się przy zerwaniu ścięgna, zwłaszcza w kolanie lub w obrębie stawu skokowego.
Czytaj też: Urazy i zapalenie ścięgna achillesa
Jak leczyć uszkodzone więzadła?
To, ile trwa regeneracja więzadła, zależy od rodzaju urazu oraz stopnia uszkodzenia innych tkanek. W każdym przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska u specjalisty z zakresu ortopedii.
- Sprawdź, jakie zabiegi ortopedyczne
Ortopeda stawia rozpoznanie przede wszystkim na podstawie badań obrazowych, takich jak RTG czy USG. Dzięki temu można dokładnie zlokalizować miejsce, w którym doszło do uszkodzenia ścięgna oraz ocenić jego rodzaj.
O ile w przypadku naciągnięcia lub naderwania leczenie jest zwykle wyłącznie zachowawcze, tak całkowite zerwanie ścięgna, np. Achillesa, konieczne jest chirurgiczne zespolenie tkanek. Następnym etapem jest indywidualnie dobrana rehabilitacja, obejmująca zwykle zabiegi fizykoterapeutyczne oraz specjalnie opracowane ćwiczenia. Przez cały okres rekonwalescencji pacjent powinien regularnie zgłaszać się do lekarza na kontrole, w trakcie których może on ocenić prawidłowość przebiegu procesu leczenia. Pozwala to uniknąć ewentualnych powikłań.
Leczenie uszkodzonych więzadeł to długotrwały proces, wymagający od pacjenta cierpliwości oraz ścisłego przestrzegania zaleceń specjalisty. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
- unieruchomienie i stabilizację kończyny, np. przy pomocy ortezy,
- unikanie obciążania chorej kończyny,
- stosowanie metod wspomagających leczenie – zimne okłady, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Ból po uszkodzeniu więzadeł ustępuje zazwyczaj po ok. 1-2 tygodniach od urazu. Regeneracja tkanek może jednak trwać bardzo długo – w wielu przypadkach dłużej niż gojenie się złamania. Brak odpowiedniego leczenia lub ignorowanie zaleceń lekarza może spowodować pogłębianie się urazu; zwiększa także ryzyko zerwania ścięgna w przyszłości. Dlatego w przypadku uszkodzenia więzadeł zapraszamy do skorzystania z usług poradni Vitabene. Specjalizujemy się w leczeniu urazów kończyn oraz szczegółowej diagnostyce schorzeń układu ruchu. Dzięki indywidualnie dobranym zabiegom i procedurom nasi pacjenci mają duże szanse na powrót do zdrowia bez niepotrzebnych komplikacji.
Bibliografia:
- Shawn F. Kane, Lucianne H. Olewinski, Kyle S. Tamminga, Postępowanie w przypadku przewlekłych uszkodzeń ścięgien, Mp.pl, 9.02.2022, dost. 27.09.2023