Wały okołopaznokciowe to fałdy skórne otaczające paznokieć. W niektórych sytuacjach dochodzi do ich przerostu, co sprzyja wrastaniu paznokci. Problem ten może być leczony zachowawczo, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Jakie są wskazania do plastyki wałów okołopaznokciowych i na czym ona polega?
Spis treści
Czym są wały paznokciowe?
Wały okołopaznokciowe to struktury anatomiczne w postaci wałków skórnych otaczających boczne oraz dolne krawędzie paznokci. Pełnią one istotną funkcję, chroniąc brzegi płytki oraz otaczającą ją skórę przed infekcjami i urazami mechanicznymi. Zdarza się jednak, że na skutek działania różnych czynników dochodzi do ich deformacji i przerostu. Wówczas może być wskazane wykonanie zabiegu mającego na celu poprawę stanu tkanek i złagodzenie towarzyszących temu stanowi dolegliwości.
Przyczyny przerostu wałów okołopaznokciowych
Przyczyny występowania przerostu wałów okołopaznokciowych są zróżnicowane. Najczęściej jest on skutkiem urazu mechanicznego, na przykład długotrwałego ucisku lub regularnego odciągania skóry otaczającej paznokieć. Jeśli tego typu sytuacje powtarzają się, wały okołopaznokciowe mogą ulegać deformacji, prowadząc do zniekształcenia płytki paznokciowej.
Wśród przyczyn przerostu wałów okołopaznokciowych należy wymienić także infekcje, zwłaszcza grzybicze i zaburzenia hormonalne. Istotnymi czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się problemu są także zaniedbania w dziedzinie higieny oraz noszenie zbyt ciasnego lub źle dopasowanego obuwia.
Czytaj też: Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
Plastyka wałów okołopaznokciowych – wskazania i przeciwwskazania
Najważniejsze wskazania do plastyki wałów okołopaznokciowych to:
- przerost wałów okołopaznokciowych,
- zbliznowacenia wałów okołopaznokciowych,
- nawracający problem wrastających paznokci,
- nawracające stany zapalne,
- bolesne i opuchnięte wały okołopaznokciowe,
- dyskomfort podczas chodzenia lub zaburzenia biomechaniki chodu spowodowane nieprawidłowością w obrębie wałów okołopaznokciowych
Plastykę wałów okołopaznokciowych warto wykonać przede wszystkim wtedy, gdy zachowawcze metody leczenia powyższych problemów nie przyniosły oczekiwanych bądź trwałych efektów.
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, są sytuacje, w których mimo powyższych wskazań plastyka wałów okołopaznokciowych nie powinna być wykonywana. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję na temat metod leczenia podejmuje specjalista po przeprowadzeniu dokładnego badania pacjenta. Przeciwwskazaniami są przede wszystkim:
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- zaburzenia ukrwienia w obrębie stopy,
- nieunormowana cukrzyca,
- choroba nowotworowa.
Na czym polega plastyka wałów okołopaznokciowych?
Plastyka wałów okołopaznokciowych to procedura chirurgiczna mająca na celu usunięcie zmienionych tkanek otaczających paznokieć i przywrócenie im prawidłowego wyglądu. W przychodni Vitabene zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent może tego samego dnia wrócić do normalnej aktywności. Cały proces rekonwalescencji trwa ok. dwóch tygodni.
W trakcie zabiegu chirurg usuwa zmienione chorobowo tkanki, a następnie przeprowadza rekonstrukcję wałów okołopaznokciowych. Pozwala to nie tylko pozbyć się dolegliwości wywołanych przez przerost opisywanych struktur, ale i zapobiegać nawracaniu problemu w przyszłości.
To drobny zabieg chirurgiczny, który dla wielu osób jest jedyną szansą na powrót do pełni zdrowia i komfortu. Jednocześnie daje doskonałe efekty kosmetyczne – po zakończeniu okresu rekonwalescencji zarówno palec, jak i paznokieć wygląda zupełnie normalnie.
Zapraszamy do kontaktu z Vitabene. To przychodnia chirurgiczna w Warszawie, w której przyjmują specjaliści doświadczeni w przeprowadzaniu zabiegów plastyki wałów okołopaznokciowych. W trakcie wizyty lekarz wnikliwie ocenia zmiany oraz zaleca najlepsze w danym przypadku metody leczenia, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta. Pozwala to ocenić, czy konieczna jest plastyka wałów okołopaznokciowych, czy warto wcześniej wdrożyć jedną z form leczenia zachowawczego. Dzięki temu skutecznie pomagamy również osobom, u których występują przeciwwskazania do zabiegu.
Bibliografia:
-
T. Trochanowski, D. Kotlęga, M. Gołąb-Janowska, Plastic surgery of nail folds combined with Arkada’s method in patient with ingrown nail – case report, Pomeranian Journal of Life Sciences 65/2019, dost. 26.05.2023;