Medycyna sportowa to prężnie rozwijająca się gałąź medycyny. Stosowane w jej ramach najnowsze techniki leczenia i preparaty pomagają zadbać o zdrowie sportowców i skrócić ich czas rekonwalescencji po kontuzjach czy operacjach. Jedną z coraz powszechniej stosowanych metod jest leczenie urazów sportowych osoczem bogatopłytkowym.
Spis treści
Wyzwania medycyny sportowej
Każdy sport, nawet ten uprawiany przez amatorów, wiąże się z ryzykiem urazów. Nieodpowiedni trening i przeciążenia, mikrourazy prowadzące do większych kontuzji i zmian zwyrodnieniowych czy wreszcie złamania są na stałe wpisane w charakterystykę aktywności fizycznej. W przypadku sportowców zawodowych ryzyko pojawienia się urazów i kontuzji wzrasta, z kolei czas na leczenie i regenerację organizmu zawodnika jest mocno ograniczony. Stąd tak ważna jest współpraca na linii pacjent-lekarz, ale i trener oraz cały sztab szkoleniowy zawodnika.
Biorąc pod uwagę trudne warunki pracy specjalisty z medycyny sportowej, w leczeniu urazów sportowych sięga się po innowacyjne, ale i bezpieczne metody rehabilitacji. Takie, które wspomagają szybszy powrót do zdrowia zawodnika, przy jednoczesnej małej inwazyjności terapii. Zagadnieniem, które doskonale wpisuje się w tę charakterystykę, jest osocze bogatopłytkowe w sporcie.
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w urazach sportowych i nie tylko
Terapia bogatopłytkowa w sporcie jest stosowana od lat, jednak warto dodać, że osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie także w innych odłamach medycyny, w tym pokrewnej ortopedii czy medycynie estetycznej. Pierwszy zabieg z wykorzystaniem osocza miał miejsce już w 1987 roku i był związany z leczeniem kardiochirurgicznym. Od tamtej pory jego zastosowanie jest coraz popularniejsze, a skuteczność terapii z jego udziałem dokumentują kolejne badania naukowe.
Osocze bogatopłytkowe (inaczej PRP) jest pobierane z krwi obwodowej pacjenta. Już sam ten fakt sprawia, że zastosowanie osocza bogatopłytkowego w urazach sportowych lub zabiegach medycyny estetycznej jest małoinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Tego typu terapia eliminuje ryzyko wystąpienia alergii praktycznie do zera. Na skuteczność osocza wpływa przede wszystkim jego skład – zwiększona ilość czynników wzrostu oraz białka. To właśnie one odpowiadają za m.in. syntezę kolagenu, tworzenie macierzy zewnątrzkomórkowej czy stymulują tworzenie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym zapewniają lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. To z kolei prowadzi do ich szybszej regeneracji i sprawia, że relacja osocze-sport staje się jedną z ważniejszych we współczesnej medycynie sportowej.
Osocze bogatopłytkowe w medycynie sportowej
Leczenie urazów sportowych osoczem bogatopłytkowym pozwala przyspieszyć proces gojenia się tkanek, zmniejsza stany zapalne, łagodzi towarzyszący im ból. Nie oznacza to, że do terapii każdego urazu stosuje się osocze. Leczenie z jego udziałem nie jest pierwszym wyborem w przypadku łagodniejszych kontuzji, jak zwichnięcia czy stłuczenia, kiedy to rehabilitacja zawodnika opiera się na technikach manualnych, podaniu leków, zimnych okładach czy po prostu odciążeniu danej kończyny. Jeśli chodzi o osocze, urazy najczęściej leczone z jego wykorzystaniem, to tutaj na pewno należy wymienić leczenie zrostu kostnego i przewlekłych zespołów bólowych po przeciążeniach danej partii ciała. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w urazach sportowych, obejmuje urazy i przeciążenia mięśni, więzadeł, stawów i ścięgien, jak i związane z nimi zmiany zwyrodnieniowe. Osocze bogatopłytkowe w sporcie jest także niezastąpione w leczeniu pooperacyjnym pacjentów, jak i w przypadku trudno gojących się ran.
Jak wygląda leczenie urazów sportowych osoczem bogatopłytkowym?
Terapia osoczem bogatopłytkowym w sporcie charakteryzuje się przede wszystkim precyzyjnym podaniem preparatu do obszaru zabiegowego, co wpływa także na skuteczność i szybkość leczenia. Podanie osocza może się wiązać z pojawieniem się przejściowego bólu w miejscu wkłucia, jak i ewentualnym krwawieniem, jednak są to rzadkie powikłania. Niezależnie od tego, jakie są leczone urazy sportowe, osocze bogatopłytkowe podaje się kilkukrotnie, w odstępach czasowych wynoszących przeważnie kilka tygodni. Pacjent pozostaje pod opieką lekarza przez całą terapię, możliwe jest także wykonywanie badań kontrolnych, obrazowych w celu sprawdzenia skuteczności zastosowanego leczenia. Lekarz może również zadecydować o jednoczesnym wprowadzeniu do terapii komórek macierzystych, pobieranych z tkanki tłuszczowej pacjenta.
Chcesz sprawdzić, czy terapia osoczem bogatopłytkowym jest dla Ciebie? Umów się na konsultację lekarską w Vitabene już teraz, abyśmy mogli Ci pomóc w szybkim powrocie do zdrowia! Nasi specjaliści zapewnią Ci kompleksową opiekę medyczną w leczeniu urazów i przeciążeń, jak i zadbają o sprawną oraz skuteczną rehabilitację pooperacyjną.