Zespół cieśni nadgarstka to choroba, której objawy obejmują między innymi dyskomfort, mrowienie oraz drętwienie części dłoni. Z problemem tym szczególnie często borykają się osoby, których praca wymaga wykonywania precyzyjnych ruchów dłońmi lub długotrwałego korzystania z komputera – zwłaszcza klawiatury lub myszy. Choroba ta leczona jest operacyjnie, jednak wykorzystuje się także metody nieinwazyjne.
Czym jest i jak się objawia zespół cieśni nadgarstka?
Mianem zespołu cieśni nadgarstka określa się neuropatię uciskową, czyli zespół symptomów wywołanych przez ucisk na nerw. W tym przypadku przyczyną dolegliwości jest nacisk na nerw pośrodkowy, który przebiega między strukturami znajdującymi się w kanale nadgarstka.
Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo mrowieniem, drętwieniem oraz wyraźnym dyskomfortem w obrębie kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego, tj. obszaru unerwionego przez nerw pośrodkowy. Z czasem pacjenci zauważają osłabienie, a nawet zanik mięśni. To z kolei utrudnia wykonywanie precyzyjnych ruchów, pisanie i zaciskanie dłoni w pięści. Wiele osób nie może utrzymać w ręku nawet niewielkich i lekkich przedmiotów. Dolegliwości często nasilają się w nocy.
Przyczyny schorzenia
Pojawienie się objawów zespołu cieśni nadgarstka może być związane z takimi schorzeniami jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, cukrzyca, gruźlica lub akromegalia. Bywają one także następstwem urazów, obecnych w kanale nadgarstka krwiaków, ganglionów lub innych guzków lub stanów zapalnych w obrębie kości i szpiku.
Najczęstszą przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest jednak częste i długotrwałe przeciążanie rąk, również o niewielkim nasileniu. Z tego powodu jest to choroba zawodowa osób pracujących m.in. jako programiści, pisarze, kucharze, muzycy (zwłaszcza grający na instrumentach klawiszowych lub strunowych) czy operatorzy maszyn przemysłowych.
To, od czego robi się zespół cieśni nadgarstka, to przede wszystkim powtarzalne, jednakowe ruchy nadgarstków i palców, takie jak pisanie na klawiaturze, operowanie myszką, krojenie nożem czy naciskanie na klawisze lub struny instrumentu.
Jak sprawdzić, czy ma się zespół cieśni nadgarstka?
Opisane objawy zespołu cieśni nadgarstka są dość charakterystyczne; wiele osób je jednak bagatelizuje, szczególnie gdy ich nasilenie nie jest jeszcze zbyt duże. W przypadku zaobserwowania u siebie opisanych symptomów należy jednak udać się do lekarza. Dokładny wywiad pozwoli ustalić, czy są to przejściowe dolegliwości, które mogą pojawiać się w okresach wzmożonego przeciążenia rąk, czy stan wymagający leczenia.
Pacjenci zgłaszający się do gabinetu Vitabene są pytani przede wszystkim o okoliczności, w których pojawiły się niepokojące objawy, ich nasilenie i czas trwania. Dla postawienia prawidłowej diagnozy istotne są także informacje o chorobach przewlekłych, urazach oraz przyjmowanych lekach.
Wykonuje się również badania pozwalające ocenić funkcjonalność ręki, a także obecność dodatkowych objawów takich jak zanik mięśni dłoni. Dodatkowo lekarz wykonuje testy ze zginaniem nadgarstka oraz opukiwaniem nerwów. Czasem konieczne okazuje się także wykonanie dodatkowych badań takich jak USG, rezonans magnetyczny, elektromiografia lub badanie przewodzenia nerwowego.
Zespół cieśni nadgarstka – czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Można spotkać się z opiniami, że zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem, które nawraca, i którego nie da się całkowicie wyleczyć. Nie jest to jednak prawda.
Nawroty choroby obserwuje się przede wszystkim u pacjentów, u których rozwinęła się ona na tle schorzenia przewlekłego, takiego jak reumatoidalne zapalenie stawów. Leczenie jest także trudniejsze w sytuacji, gdy pacjent udał się do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba była już zaawansowana.
W początkowych stadiach i przy łagodnych i umiarkowanych objawach zespołu cieśni nadgarstka dobre efekty przynosi leczenie zachowawcze z wykorzystaniem ortez, glikokortykosteroidów, jak również fizjoterapia i fizykoterapia.
Osoby borykające się z objawami sugerującymi wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka zapraszamy do gabinetu Vitabene. Konsultacje oraz dodatkowe badania pozwolą określić rodzaj i stopień zaawansowania problemu. Dzięki temu nasi specjaliści będą mogli dobrać odpowiednią metodę skutecznego leczenia, które przyniesie nie tylko ulgę, ale i trwały efekt.
Bibliografia:
- Lek. med. M. Wiercińska, Zespół cieśni nadgarstka – objawy i leczenie; Medycyna Praktyczna dla pacjentów, 2.12.2021, dostęp: 25.05.2022;
- M. Król, Zespół cieśni nadgarstka – objawy, badania i ćwiczenia, Medme.pl, 21.12.2021, dostęp: 25.05.2022;